Medimagazin logo

Özeller istemedi: Hekim zammı lobi savaşına kurban gitti

Kamuda çok düşük ücretlerle çalışan hekimler için Meclis'e getirilen maaş ve emeklilik düzenlemesinin özel hastane lobisi ile vakıf hastaneleri lobisi arasındaki savaşa kurban gittiği öne sürüldü.
Özeller istemedi: Hekim zammı lobi savaşına kurban gitti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Kamu hastanelerinde çok düşük ücretlerle çalışan hekimlerin istifasını önlemek amacıyla Meclis'e getirilen maaş ve emeklilik düzenlemesinin özel hastane lobisi ile vakıf hastaneleri lobisi arasındaki savaşa kurban gittiği iddia edildi. Lobi savaşının üstünü örtmek içinse emekli vali aylıklarının gerekçe gösterildiği bildirildi.

Aralık ayında pratisyen hekimlere 2.500 TL, diş hekimleri dahil uzman hekimlere 5 bin lira ek gösterge zammı verilmesi, emekli olduktan sonra çalışan hekimlerden de sosyal güvenlik destek primi kesilmemesini düzenleyen teklif önce TBMM'de kabul edilmiş, sonra sürpriz bir kararla iptal edilmişti.

Zam düzenlemesi sayesinde, son 20 ay içinde 9 bin hekimin istifasına neden olan düşük maaş sorununun kısmen de olsa çözüleceği belirtiliyordu. Ancak bu düzenlemeye özel hastanelerin, aynı zammı ucuza çalıştırdıkları kendi hekimlerine de yapmak zorunda kalacakları için karşı çıktıkları belirtildi. Maaş zammının maliyetlerini artıracağını savunan özel hastanelerin, bu durumun sağlık turizmini sekteye vuracağı iddiasında da bulundular.


Özel Hastaneler Derneği’nden açıklama: Hekim zammına biz engel olmadık


ÖZELLER İSTEMEDİ

Hastane işleten vakıf üniversitelerinin ise düzenlemeyi, emekliliği gelen hekimleri kapmak için destekledikleri öğrenildi. Yasa çıksaydı emekli olan çok sayıda hekim, çalışmaya devam ettiklerinde emekli aylıkları kesilmeyeceği için daha iyi şartlarda vakıf üniversitelerine geçecekti. Sonuçta özel hastane lobisi ağır basınca düzenleme 12 gün sonra iptal edildi.

Hekim aylığı valiyi geçemez

Kamu hastanelerinde çok düşük maaşlarla çalışan hekimlerde büyük hayal kırıklığına yol açan düzenlemenin, 'daha kapsamlı bir düzenleme' için iptal edildiği belirtilirken, asıl gerekçe olarak valilerin gösterildiği öğrenildi. Hükümet yetkililerinin, iptalin gerekçesini soran hekimlere, "Düzenleme bu haliyle çıksaydı emekli hekim aylığı vali aylığını 300 lira geçecekti. Bu durum devlet hiyerarşisine aykırı olacağı için iptale gidildi" yanıtını verdiler.

özeller
istemedi:
hekim
zammı
lobi
savaşına
kurban
gitti
Yorum (41)
muhibbi
Aşk ile çalışmaya devam ediniz...
0
Cevapla
Ertan Can
Düzenleme çıksaydı.Emekli Uzman Hekimin emekli vali ücretini geçtiği rakamları gerçekten merak ediyorum.300 tl.geçecekti yerine ele geçecek net rakamlar belirtilirse daha gerçekçi olacak.
0
Cevapla
doktor mu
yazıklar olsun!.....ağalık düzeninin bir parçası olan ve bunlara çanak tutan herkese yazıklar olsun!....TBMM, bizim ve halkın egemenliğinin yansıdığı yer diye biliyorum ben!....yoksa......! yok canım olur mu öyle şey?...yanılmam ben!....TBMM yanıltmaz bizi...! kayıtsız ve şartsız bizi temsil eder....etmeli....!
0
Cevapla
Tahir
Biz de inandık
0
Cevapla
cek-cak dr
tüm platformlara yazı yazıp,tepkinizi gösterin....bu ülkenin en parlak zekalarını uyuttuklarını sanmasınlar!.....kimlerle dans ettiklerini öğreteceğiz onlara!...özür diliyorum bulantım başladı..! baş dönmeside eşlık ediyor sanki..! öööööööööööööööö..................
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir