Medimagazin logo

Makaledeki 10 bin dolar önerisi etik tartışma yarattı!

Kanada'nın Calgary kenti doktorlarından Braden Manns, organ nakli için sıra bekleyen binlerce kişi için ilginç bir öneride bulundu. Dr. Manns, "Böbreğinin birini verene 10 bin dolar ödensin" dedi.
Makaledeki 10 bin dolar önerisi etik tartışma yarattı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CALGARY-Braden Manns, Amerikan Klinik Nefroloji Topluluğu dergisinde yayımlanan makalesinde, böbreğini bağışlayana verilecek olan 10 bin doların, bağışlayan ile bağışlanana daha kaliteli bir hayat sağlayacağını savundu.

Böbrek nakli için sıra yıllarca bekleyen hastaların, yaşadıkları psikolojik sıkıntıların yanı sıra diyaliz ve tedavileri ile de maddi sarsıntıya uğradıklarını belirten Dr. Manns, 10 bin dolarlık ödeme ile böbrek temininin de hızlanacağını kaydetti. Uygulamanın, böbrek nakli bekleyenlere hizmet eden sistemde en az yüzde 5 kazanım sağlayacağına dikkati çeken Dr. Manns, bunun da organ vericilere ödenecek 10 bin doların finansmanı için yeterli olacağını bildirdi.

-Etik tartışmalara neden oldu-

Öte yandan Dr. Manns'in önerisi, ülke genelinde etik tartışmalarının başlamasına neden oldu. Bazı çevreler, uygulamanın sırf para için istismar edileceğini ve insanların sağlığını tehlikeye sokacağını ileri sürerken, bazıları ise bunun yasa dışı fırsatçılara darbe vuracağını ve çaresiz insanların derdine derman olacağını savunuyor.

Dünyada organ verene yasal olarak sadece İran'da ödeme yapılıyor.
 

bu
makale
etik
tartışma
yarattı!
Yorum (5)
üç harfli
Yalnız İran'da var olan bu uygulamanın ilk takipçisi biz olmalıyız. Sabit 10 bin $ yerine, bağış yapanlara ömür boyu asgari ücret (meselâ)ödense, alanın da hayatı kurtulur, verenin de. Sokaktaki dilenciye "git çalış" değil "git ver" deriz.
0
Cevapla
DEMOKRASİ
para karşılığı organ satışı insanlık suçu?.organ bağışı sorununun basit bir yasa ile çözülebileceğini düşünüyorum. reşit insanlara sağlıklı iken organ bağışı konusunda olumlu yada olumsuz beyanlarının zorunlu olduğu bir yasa çıkarılsa; ölü yakınlarının rızasına danışılmasa; kişinin istemediği kişilere organı verilmese(beyin ölümü gerçekleşen insanların onda birinin organı bile bağışlanmıyorken ben bana organını vermeyecek birine organımı niye vereyim o kadar da kerizmiyim diyebilir mesela)sorun çözülebilir.
0
Cevapla
y.yılmaz
üç harfli senden güzel bir fikir göremiyecekmiyiz nereden bulursun bu boş lafları siteyi boşuna meşgul etme
0
Cevapla
ahmet kemal
dilenciye git ver diyemezsin.. adı üstünde dilenci; alır fakat vermez.. bir böbreğe 10000 dolar değer biçilmişse maalesef çok düşük bir fiyat.. en azından bir böbrek = 1 ev olmalı..şaka bir yana insan organına para ile değer biçilmemeli...
0
Cevapla
lenfolog
3 harflinin önerisi çok makul.Para karşılığı organ bağışının değerini hasta ve yakınları bilebilir ancak.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir