Medimagazin logo

Kurum hekimlerinden 'zam' talebi

Kurum hekimleri, ''maaşlarına emekliliğe yansıyan iyileştirmeler yapılmasını'' istedi.
Kurum hekimlerinden 'zam' talebi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Kurum hekimi olarak görev yapan doktorlar, sorunlarına dikkat çekmek üzere Sağlık Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yaptı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pratisyen Hekimler Kolu, Ankara Tabip Odası (ATO) Pratisyen Hekim Komisyonu ve Pratisyen Hekimlik Derneği Ankara Şubesi adına ortak açıklamayı ATO Pratisyen Hekim Komisyonu üyesi Figen Şahbaz okudu.


     Şahbaz, kurum hekimlerinin, birçok kamu kurum ve kuruluşunda görev yaptığını, bu hekimlerin öncelikle kurumda çalışan personele yönelik sağlık hizmeti verdiğini hatırlattı. Yaptıkları iş gereği Sağlık Bakanlığı ile ilişki içinde olmalarına rağmen yıllardır bu bakanlık tarafından görülmediklerini, yok sayıldıklarını ya da ikinci sınıf muamelesi gördüklerini savunan Şahbaz, ülkedeki tüm hekim, diş hekimi ve hemşirelere kıyasla en düşük aylık geliri olan sağlık çalışanları olduklarını söyledi.


     Kurum hekimlerinin ortalama maaşının 2 bin TL civarında olduğunu dile getiren Şahbaz, ''Yoksulluk sınırının altında olan bu ücretler, içinde bulunduğumuz bu durum, çok acil bir şekilde ele alınmalı, hekim olmanın gerektirdiği sosyal statüye uygun bir oranda maaşlarımızda emekliliğe yansıyan iyileştirmeler yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığından beklentimiz budur'' diye konuştu.


     Tam Gün Yasası ile kendilerine tanınan iş yeri hekimliği yapabilme hakkının uygulamada mümkün olmadığını öne süren Şahbaz, bazı kurum hekimlerinin gelecek ve geçinme kaygısıyla aile hekimi olmak ya da döner sermaye ek ödemesinden yararlanmak için istemeden de olsa Sağlık Bakanlığı kadrosuna geçtiklerini ifade etti.


     Şahbaz, ''Sağlık Bakanlığından talebimiz kurum hekimlerine gereken önemin ve değerin verilmesi, mesleğimizi layıkıyla yapmamızın önündeki bütün engellerin ortadan kaldırılması, kurum hekimleri de dahil olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının temel ücretlendirmesinde emekliliğe yansıyan düzenlemeler ve iyileştirmelerin yapılmasıdır'' diye konuştu.
     Kurum hekimleri, basın açıklamasının ardından bordrolarını ve taleplerini içeren dilekçelerini Sağlık Bakanlığına iletti.

kurum
hekimlerinden
'zam'
talebi
Yorum (16)
galip bozoklar
çok şerefli bir iş yapılmıştır..çünkü haksızlık dile getirilmiştir..katılım aslında azda görülse herkes açıklamayı yapan arkadaşlarla gönül birliği içindedir..bu böyle gitmemelidir..ayrımcılık bitmelidir..bakanlığı insafa davet ediyorum
0
Cevapla
hasan can
BAKANLIĞIN ÜCRETE GELİNCE BİZİ ÜVEY EVLAT GÖRMESİ AMA TAM GÜNE GELİNCE KAMU HEKİMİSİNİZ DEMESİ ÇOK YAZIK BİZİM 27 YILLIK HEKİM OLARAK 2000 TL MAAŞ A ÇALIŞMAMIZDAN ZEVK ALIYORSA BUYURSUN ALSIN
0
Cevapla
Mehmet Tekinel
Bulunduğumuz kurumların işyeri hekimliklerini 5 kuruş ücret vermden bizlere verdirdiniz. bakanlık ebelerini kesinlikle küçümsemiyroum ama onlardan düşük maaşlara mahkum ettiniz.Siz insafsız ve acımasızsınız. Bari İl özel idareleri,belediye,devlet su işleri daha önceden aktarmadığınız kadroları bulundukları illerdeki merkez tsm'lere aktarın. çünkü bu kurumlar muaffakat vermemektedirler.
0
Cevapla
Orhan
Üzerinden tam iki takvim yılı geçmiş, bir arpa boyu ilerlememiş aynı yerde saymışız. Bakanlık hala kör sağır dilsiz, gözleri var duymaz, kulakları var gözmezleri oynuyor..
0
Cevapla
Alican
Kurum hekimleri özlük hakları konusunda hala iyileşme istiyor ama gözleri kör kulakları sağır sorumlulardan başkasını göremiyoruz karşımızda bir türlü nedense?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir