Medimagazin logo

Konya aile hekimliğine hazırlanıyor

<p> Konya Aile Hekimleri Derneği, temmuz ayında aile hekimliği uygulamasına geçmeye hazırlanan kentte doktorlara seminer düzenledi</p>
Konya aile hekimliğine hazırlanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konya Aile Hekimleri Derneği, temmuz ayında aile hekimliği uygulamasına geçmeye hazırlanan kentte doktorlara seminer düzenledi.

Karaman ve Isparta'da aile hekimliği yapmış doktorlar, meslektaşlarına aile hekimliğine geçiş aşamasında nelerle karşılaşabilecekleri ile ilgili bilgi verdi.

Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliğine geçmesini öngördüğü iller arasında Konya da bulunuyor. Şehirde aile hekimliğine geçiş için gün sayılırken, bu süreçte yaşanması muhtemel sıkıntılara da önceden tedbirler alınıyor. Bu amaçla kurulan Konya Aile Hekimleri Derneği, mesleği daha etkin icra edebilmek için seminerler düzenliyor. Isparta ve Karaman'da aile hekimliği yapmış doktorlar, söz konusu uygulamanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlattı. Aile hekimliğine geçiş sürecinde yaşadıkları zorlukları anlatan konuşmacılar, meslektaşlarına bazı önerilerde bulundu. Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Kücükkendirci, aile hekimliğine geçiş aşamasında derneğin önemli görevler üstleneceğini bildirdi. Sağlık hizmetlerinin gelişmesinde aile hekimlerine büyük görev düştüğünü ifade eden Hasan Kücükkendirci, aile hekimliğinin sağlık sisteminde vazgeçilmez bir yapı taşı konumuna geleceğini vurguladı.

Konya Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mesut Karaaslan, bu sistemin yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti. Bu uygulama ile hekimlerin tek çatı altında toplanacağını ifade eden Mesut Karaaslan, "Çağdaş sağlık sistemlerinin önde gelen amaçları arasında, birinci basamak sağlık hizmetlerine öncelik vermektir. Aile hekimliği sayesinde vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliği ve bu hizmetlerden herkesin ihtiyacı oranında yararlanması sağlanacak, böylece kişilerin yaşam kalitelerini ve sağlık standartları yükselecek. Aile hekimliğinin hedefi, birinci basamak sağlık hizmetlerini, profesyonel bir ruhla bireyin yaşadığı ve çalıştığı yerlerde koruyucu, tanı koyucu, tedavi ve rehabilite edici yönleri ile birlikte sunmaktır." dedi.

Ünal Livaneli-Zaman

konya
aile
hekimliğine
hazırlanıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir