Medimagazin logo

Komisyon Başkanı Ünüvar: Sağlık çalışanları yönelik şiddeti önleyeceğiz

AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar Kozan Devlet Hastanesi sağlık personeli ve çalışanlarının düzenlediği iftar yemeğine katıldı.
Komisyon Başkanı Ünüvar: Sağlık çalışanları yönelik şiddeti önleyeceğiz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Daha önce de Sağlık Bakanlığı müsteşarlığı görevinde bulunan Ünüvar, Adana'nın Kozan ilçesinde katıldığı bir programda sağlık çalışanlarına yapılan fiziki ve sözlü saldırıların kendilerini üzdüğünü söyledi. Ünüvar, "Fiziki ve sözlü saldırılara biz 'şiddet' diyoruz. Bu da bizim canımızı sıkıyor ve üzüyor. Meclis'te sağlık çalışanlarına şiddet konusunu araştıran bir komisyon kuruldu. Bu komisyonun başkanı da benim. 17 milletvekilimizle beraber bu konuda çalışıyoruz. Amacımız çalışarak fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına yapılan şiddet hadisesini ortadan kaldırmak ve sağlık bakanımıza destek olmak." diye konuştu.

Sağlık çalışanının memnuniyetinin vatandaşın memnuniyeti olduğunu vurgulayan Ünüvar, ''Vatandaşımızın memnuniyeti için de sağlık çalışanlarını memnun etmeliyiz. 2003 yılının başında sağlık hizmetinden vatandaşımızın memnuniyet oranı yüzde 39'du. Şimdi ise yüzde 76'ya çıkmıştır. Bunun için de sağlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Buna paralel vatandaşlarımızın sağlık hizmetindeki memnuniyetinde ciddi artışlar oldu.” şeklinde konuştu.

Ülkelerin artık sağlık göstergeleri ile de değerlendirildiğine dikkati çeken Ünüvar, bunlardan birinin bebek ölüm, diğerinin ise anne ölüm oranı olduğuna dikkat çekti. Ünüvar, şöyle devam etti: "Dünya Sağlık Örgütü 2011 yılında hedefine ulaşmıştır. Bebek ölümleri 2002 yılında binde 42 iken daha sonra binde 28'lere düşmüştür. Şu an ise binde 9'a düşmüştür. Avrupa ortalaması binde 5 civarındadır. İnşallah ülkemizde Avrupa Birliği'ni yakalayacaktır.”

Adana'nın Kozan ilçesindeki oranların binde 5 ile Avrupa Birliği ortalamasını yakaladığını vurgulayan Ünüvar, şunları söyledi: ''Anne ölümlerine baktığımızda ise 100 binde 64'ten 100 binde 15'lere düştü. Bu da gelişmiş ülkeler sınırındadır. Buna paralel olarakta vatandaşlarımızın sağlık hizmetindeki memnuniyetinde ciddi artışlar oldu. Unutmayın ki ülkemizi yönetenler sizleri seviyor ve önemsiyorlar. Hedefimiz ülkemizi dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına katmak. Ekonomide, sanayide, ticarette, tarımda, sağlıkta hemen her alanda gelişiyoruz. Bu ülkeyi birlikte ileriye götüreceğiz.”

Sağlık çalışanları arasında hekim-hemşire ayrımı yapmadıklarını anlatan Ünüvar, sağlık çalışanlarının fedakarca çalıştığını herkesin uyuduğu saatte onların görevlerinin başında olduğunu kaydetti. Kozan Devlet Hastanesi Başhemşiresi Ayşegül Arık, Ünüvar'a konuşmasının ardından çiçek takdim ederek, Ünüvar'ın her zaman hastane ve sağlık çalışanlarının sıkıntılarıyla ilgilendiğini belirtti.
 

komisyon
başkanı
ünüvar:
sağlık
çalışanları
yönelik
şiddeti
önleyeceğiz
Yorum (13)
faruk
ben mesleği bıraktım, bu saatten sonra önlesen ne olur önlemesen ne olur.artık çok geç...
0
Cevapla
Frankie Bellevan
sağlıkta şiddeti araştırma komisyon üyeleri değerli vakitlerini ziyan etmesinler. şiddeti önlemeye gerek kalmadı. hepimiz alıştık.alıştırdınız.sıradanlaştı. zaten vatandaş da biraz yorulmuştur. yakında mola verir elbet. ben de dünya dışında yaşam olup olmadığı konusu ile yakından ilgileniyorum.çok yakında(çıkmaz ayın son çarşambasında)elde ettiğim sonuçları kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyorum.
0
Cevapla
alper gül
Yalandan kim ölmüş... her gün bir şiddet haberi geliyor,çalışma koşulları gittikçe kötüleşiyor,sağlık çalışanlarının birbirleri arasındaki ilişkiler gittikçe bozuluyor,hak edilen ücretler alınamıyor,sağlık çalışanlarının özellikle hekimlerin mutsuzluğu git gide artıyor... Adam kalkmış yöneticiler sizi seviyor diyor; ne olur bizi sevmeyin...
0
Cevapla
Cemil
Gerçekten mi? Biraz geç kalmadınız mı? Dr.lar kendi kendini korumaya başladılar, etrafınıza baksanıza, size ihtiyaç kalmadı. Gölge etmeyin bari..
0
Cevapla
Ahmet Bozdoğan
Demeçlere devam.Rutine koydular.Bayburtdaki görüntülerden sonra ağzımıza bir parmak bal çalıyorlar.Siz bu görüşlerinizi bize değil,hakim ve savcılara anlatın,uygulasınlar.Yoksa genç hekim adaylarına önerim,hipokrat yemininizi ederken tek ayağınızı havaya kaldırın,ileride vicdan azabı çekmezsiniz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir