Medimagazin logo

Kendi işinin patronu olması engellenen tek meslek: Hekimlik

Akademik Akıl’da kaleme aldığı yazısında muayenehanelere getirilen kısıtlamanın hekimlik mesleğini serbest icra etmeye aykırı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bülent Topuz, “Herhalde, bu ülkede, kendi işinin patronu olması yasalar ile engellenen tek meslek hekimlik. Bu işte bir garabet yok mu?” ifadelerini kullandı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Kendi işinin patronu olması engellenen tek meslek: Hekimlik
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Prof. Dr. Bülent Topuz, Akademik Akıl Köşe Yazıları platformunda “Kendi İşinin Patronu Olması Engellenen Tek Meslek; Hekimlik” başlıklı yazı kaleme aldı. Yazısında  serbest muayenehane hekimlerinin  özel hastanede görev yapmalarını sınırlandıran yönetmeliğe tepki gösteren Prof. Dr. Topuz, bir mesleği serbest olarak icra etmeye aykırı olan bu yönetmeliğin hasta ve insan haklarına da aykırı olduğunu belirtti.

Üniversitedeki akademisyenler ve muayenehanesi olan hekimlere özel hastane düzenlemesi!

Sınırlamayı bir ‘akıl tutulması’ olarak tanımlayan Prof. Dr. Topuz, yönetmeliğin yayımlanması ile bir muayenehane hekiminin yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı:

“İlk bine girmişiniz. Meslek seçimi için araştırma yapıyorsunuz.  Sizi ameliyat eden KBB hekiminin muayenehanesine özenmişiniz, tıp fakültesine yazılmışınız. Fakülte bitmiş, mecburi hizmete; ihtisas yapmışınız, mecburi hizmete derken bir süre daha kamuda çalıştıktan sonra özel sektöre geçmişiniz. Tıp fakültesinden mezun olduğunuzdan bu yana 30 yıl geçivermiş. Kimi bedenler zamanla yüksek tempoyu kaldırmıyor. Bir muayenehane açayım, hem daha az çalışayım, hem kendime daha fazla zaman ayırayım, hem de meslekten uzak kalmayım diye düşünerek bir yatırım maliyetine katlanmışınız. 

Hocaların hep söylediği gibi artık hastalıklarla değil, hasta ile ilgilenmeye başlamışınız. hastalar memnun, siz memnun derken; O da ne bir tebliğ yayınlanmış. Bundan sonra muayenehanede takip ettiğin ve ameliyat endikasyonu koyduğun hastaları, düne kadar yatırıp takip ettiğin özel hastanede tedavi edemeyecekmişsin. Örneğin dokuz aydır takip ettiğin hastana, bir hastanede doğum yaptıramayacaksın. Sebep? Sebebi yok! Al sana bir akıl tutulması.”

 "Ortada bir talep varsa arzın da olması gayet doğal"

Yazısında hasta memnuniyetine de vurgu yapan Prof. Dr. Topuz, “ Muayenehane hastaları kendi istekleri ile gelen, ne ile karşılaşacaklarını bilen bir grup hastadır. Bu ülkede tercihlerini daima ve daima muayenehanelerden tarafa kullanan bir hasta grubu hep olmuştur. Ortada bir talep var ise, bir arzın da olması gayet doğaldır. Diyelim ki bu kesim toplumun sadece  yüzde 5’lik kesimini oluşturuyor. Çoğulcu, yani toplumun hiçbir kesimini dışlamayan bir anlayışa ihtiyacımız var. Toplumun her kesiminin isteklerine cevap veren ortamı sağlayarak, insanına hizmet etmek iktidarların görevidir” sözlerine yer verdi.

Muayenehane açarak kendi işinin patronu olmanın hayalini kuran hekim adaylarına seslenen ve hayal kırıklığına uğramamak için idealizmden vazgeçin mesajı veren Prof. Dr. Topuz, “Bu gençler durup dururken yaban ellerin yolunu tutmuyorlar. Herhalde, bu ülkede, kendi işinin patronu olması yasalar ile engellenen tek meslek hekimlik. Bu işte bir garabet yok mu?” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Muayenehanelere ağır darbe! Yönetmelikler ne getiriyor?

 

hekim
doktor
muayenehane
prof dr bulent topuz
akademik akil
Yorum (22)
Devrimci Derviş
abartmaya gerek yok, "gariban" milletvekilleri de aynı durumda. kendi başlarına seçilip serbest çalışma imkanları neredeyse imkansız olduğundan, mesleklerini mutlaka parti başkanlarının onayıyla listeye girdiklerini icra edebiliyorlar ya da sağlam bir çatı altında olayım diye partileri geziyorlar
12
Cevapla
doğru söz
doğru söze ne denir ?
10
Cevapla
hasan
hekim olarak kazancımın bir kısmını biriktirip emekli olunca özel çalışmak istedim. ancak birikimim enflasyonla dörtte bire indi. biraz daha çalışayım belki olur dedim, ama bir liderimiz dolara endeksi hesaplara karşı çıktı. kısacası zaten açacak birikimimiz olmayacak, en iyisi emekli olmamak
12
Cevapla
Vatandaş
garabet neden olsun ki ?sizler ve tabibler odası baskısıyla tıp fakültesi ve kontenjanları sınırlandırılacak sonra devlet büyük masraflar ile sizi yetiştirecek siz gidip özel muayenehaneler ile istediğiniz paralara millete hizmet vereceksiniz öyle mi? no no no. no mösyö
8
Cevapla
Adnan
@vatandaş dediğin saçma, tıp kontenjanları tarihte olmadığı kadar arttı. ama varsayalım ki doğru. bu muayehane kısıtlamasının yayınlandıktan sonra açılan muayenehaneler için geçerli olması gerekmez mi hukuk devletinde. milyonlarca liralık yatırım yap, sonra idare desin ki ameliyat yapamaz sın.
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir