Medimagazin logo

İzmirli asistanlar hekime şiddeti baretleri ile protesto etti

Asistanlar artık sadece kendi sorunlarıyla ilgili değil, hekimlik sorunlarıyla ilgili de eylemlere başladı
İzmirli asistanlar hekime şiddeti baretleri ile protesto etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçtiğimiz hafta şiddete uğrayan asistan hekim arkadaşlarını İzmir Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu yalnız bırakmadı. Hekime ve Kadına karşı şiddeti protesto etmek için toplanan İzmir’li asistan hekimler daha önce www.asistanhekim.org web sitesinde de duyurdukları süpriz eylemlerini gerçekleştirdi.

 

Can güvenliklerinin kalmadığını, hekimler olarak saygı beklediklerini dile getiren asistan hekimler bugünden itibaren şiddete uğrayan arkadaşlarına “can güvenliğinin” sembolü olarak baret dağıtacaklarını ifade ettiler. İlerleyen dönemde hekime karşı gerçekleşecek herhangi bir şiddet olayında tekrar bir araya geleceklerini belirten İzmir Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu, basın bildirisinin ardından acil serviste görev yapan asistan hekim arkadaşlarına baret dağıtarak eylemi bitirdi.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

Geçen hafta gerçekleşen iki asistan hekim arkadaşımıza yönelmiş olan şiddete karşı tepkimizi ortaya koymak için buradayız. İş güvenliğimizin olmadığı; özellikle acil servislerde çalışan arkadaşlarımızın can güvenliğinin tehlikede olduğu defalarca yaşanan üzücü örnekler ile açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Hekimlere yönelen şiddet olayları hasta yakınları eli ile olduğu gibi kaymakamların eli ile de gerçekleşmiştir. Bu noktada şiddet olaylarına tepkimizi ortaya koymak, bir sonra yaşanabilecek,  başka bir hekim arkadaşımızın başına gelebilecek en ufak bir hamleyi önlemek için zorunludur.

Olağan hale geldiği düşünülmeye başlanan hekime yönelik şiddete karşı her durumda tepki üreteceğimizi buradan herkese duyurmak isteriz. Asla kabullenilemeyecek bu olaylar karşısında susmamız imkansızdır.

Hekime yönelen şiddetin mimarları bugün ülkemizde kelimenin tam anlamıyla “canla” başla çalışan hekimlere çekin gidin diyebilecek kadar pervasız davrandıkça , bu şiddetin bitmeyeceği açıktır. Meslek örgütlerimiz kanalı ile bu yöneticilere hiçbir yere gitmeyeceğimizi, Hipokrat ve Galenden beri bu topraklarda insanları sağlığına kavuşturmak için bulunduğumuzu belirttik. Şimdi bir kere daha belirtiyoruz; bizler burada olmaya devam edeceğiz, bizleri görmek istemeyenler, hastanelerimizi kime satmayı planlıyorlarsa onların yanına çekip gidebilirler.

 

İşimizi yaparken her mesleğe mensup kişi gibi iş güvenliğimizin sağlanması yöneticilerin sorumluluğundadır. Herhangi bir hekim arkadaşımıza yönelen şiddetten, şiddeti uygulayan kadar bunu engelleme görevi olan yöneticilerde sorumludur.

 

Halkımızı kendisini iyi eden, sağlığına kavuşturan doktora karşı şiddet uygulama noktasına getiren, sağlık sisteminin yanlışlıklarla dolu olması ve bu sistemi yaratanların hekimleri açık hedef haline getirmesidir.

 

Hastalarımıza sizi memnun edecek bir sistem getirdik diye yalan söyleyenlere karşı g(ö)rev eylemleri ile gerçeği anlatmaya çalıştık. Bu sistem ile sizi rahatça muayene edemeyiz, size yeteri kadar vakit ayıramayız dedik. Bundan bakanlık sorumludur dedik. Şimdi sistemin yanlışlığı sebebiyle öfke duyan herkesi, tek derdi hastasını sağlığına kavuşturmak olan hekimine karşı değil , sizlere vakit ayırmamıza müsaade etmeyen Bakanlığa karşı öfkesini dile getirmeye davet ediyoruz.

 

Biz asistan hekimler olarak, acillerde çalışan meslektaşlarımızdan başlamak üzere, baretsiz çalışma koşulu kalmamış diğer hekim arkadaşlara bu tepkiyi ortaya koymak için baret dağıtma eylemi başlattığımızı duyuruyoruz.

 

Hekimlere yönelen şiddete karşı bundan yöneticileri sorumlu tutacağımızı belirttik. Bir daha yaşanacak çirkin bir saldırı durumunda tepkimizin çok daha büyük olacağını bildiriyoruz.

Saygılarımız ile

 

İZMİR TABİP ODASI ASİSTAN HEKİM KOMİSYONU

i̇zmirli
asistanlar
hekime
şiddeti
baretleri
ile
protesto
etti
Yorum (4)
DrZB
Bu protestoyu Sayın Bakan yapsaydı, kesinlikle Gazmaskesi, çelik yelek ve çelik uçlu postalı eksik etmezdi, üstüne birde demirci eldiveni giyerdi.. Maaşlarımızı bu kadar abarttıktan sonra..
0
Cevapla
Tarık Bengüç
Standart bir adliye memuru,bir vergi dairesi memuru,bir karakol memuru sizinle ne tarzda ve nasıl bir tarzda ilgileniyorsa,hah işte siz de onunla aynı tarzda ilgilenirseniz hiçbir derdiniz olmaz.Artık düz devlet memurusunuz arkadaşım.Bunu kabullenin artık.Eski alışkanlıklarınızı bırakın.Safmısınız.
0
Cevapla
şahin öztürk
ne varsa gençlerde var.....cesaret,irade,kararlılık...
0
Cevapla
Sahin AKSOY
Kim bu gençlerin akıldaneleri bilmem ama, yanlış yapıyorlar... Bırakın artık bu asistanlar ile tıp fakültesi öğrencilerinin gençlik ve idealizmini istismar etmeyi... Bugün kask giydirdiniz, yarın ne giydirmeyi düşünüyorsunuz bu gençlere... Bunları genç sivillerle karıştırmayın. Bunlar saygın bir mesleğin devlet memuru olan mensupları... Değmez, bir partiden seçimde 1-2 puan kopartmak adına mesleğinizi ve meslektaşlarınızı böylesine küçük düşürmeye... Yazık ediyorsunuz... Biraz insaf...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir