Medimagazin logo

İsrail'in 6 ay alıkoyduğu doktor: İsrail, Filistinlileri insan olarak görmüyor

Gazze-Avrupa Hastanesi Ortopedi Bölümü Başkanı Bessam Mikdad, "İsrail, Filistinlileri insan olarak görmüyor ve akla hayale sığmayacak kadar kötü bir muamelede bulunuyor." dedi.
Kaynak: AA
İsrail'in 6 ay alıkoyduğu doktor: İsrail, Filistinlileri insan olarak görmüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İsrail ordusunun 6 ay önce alıkoyduğu Gazze-Avrupa Hastanesi Ortopedi Bölümü Başkanı Bessam Mikdad, serbest kaldıktan sonra "Alıkonulanların özgür kalma umudu her gün yeniden doğuyor ancak ne yazık ki tutukluluk ve esaret süresi uzadı. İsrail ordusu ne yaşlıya, ne gence, ne hastaya ne de sağlıklıya saygı gösteriyor öyle ki; elleri ayakları olmayanlar bile hapishanelerdeki işkence ve ihlallerden kurtulamadı." dedi.

İsrail ordusunun sabah saatlerinde serbest bıraktığı alıkonulan 50 Filistinli arasında bulunan Mikdad, açıklamada bulundu.

Mikdad, "Gazze'de ateşkes ve esir takası anlaşması imzalandığı için serbest bırakıldığımızı zannediyorduk." dedi.

Cezaevleri arasında nakledilirken bazı haberleri duyabildiklerini söyleyen Doktor Mikdad, "Bazılarımız, alıkonulan başka bir kişiye soru sorduğu için işkence ve sorgulamaya maruz kalıyordu." diye konuştu.

Mikdad, "Dış dünyadan izole edilmiş bir haldeydik, dışarıda ne olduğunu bilmiyorduk. İsrail'in savaşının bittiğini ve esir takası anlaşması olduğu için serbest bırakıldığımızı sanıyorduk." ifadesini kullandı.

İsrail askerleri yaşlı, yaralı, çocuk ayırt etmeden işkence ediyor

İsrail ordusunun kendisini 6 ay önce Han Yunus'ta alıkoyduğunu söyleyen Mikdad, İsrail askerlerinin 70 yaş üstü yaşlıları, yaralıları ve 16 yaşından küçük çocukları hapishanelerde alıkoyduğunu söyledi.

Mikdad, alıkonulan Filistinli çocukların da yaşları ve yapılarının zayıf olması dikkate alınmadan yetişkin ve gençler gibi işkence ile şiddetli şekilde darbedildiğini aktardı.

Alıkonulanlar arasında işitme ve konuşma engelli bir Filistinlinin de bulunduğunu belirten Mikdad, "Durumu göz önüne alınmadan, hayvanların gördüğünden daha kötü bir muameleye maruz kalıyordu." şeklinde konuştu.

Mikdad, "Alıkonulanların özgür kalma umudu her gün yeniden doğuyor ancak ne yazık ki tutukluluk ve esaret süresi uzadı. İsrail ordusu ne yaşlıya, ne gence, ne hastaya ne de sağlıklıya saygı gösteriyor öyle ki; elleri ayakları olmayanlar bile hapishanelerdeki işkence ve ihlallerden kurtulamadı." dedi.

"İsrail, Filistinlileri insan olarak görmüyor ve akla hayale sığmayacak kadar kötü bir muamelede bulunuyor"

Alıkonulmasına ilişkin Mikdad, "İşgalci İsrail ordusu, 24 Ocak'ta Han Yunus'u kuşattığında Batı Kampı bölgesi sakinlerinden evlerini boşaltmalarını istedi ve herkesi sorguya çekti. Gazze-Avrupa Hastanesi'nde doktor olduğumu öğrenince beni hemen alıkoydular." şeklinde konuştu.

İsrail'in kendisini herhangi bir suçla itham etmeden 6 ay alıkoyduğunu kaydeden Mikdad, alıkonulan diğer Filistinliler gibi en kötü muameleye maruz kaldığını, uzun süre elleri ve ayakları bağlı tutulduğunu ve çeşitli hapishanelerde bulunduğunu belirtti.

Filistinli Doktor, "İsrail, Filistinlileri insan olarak görmüyor ve akla hayale sığmayacak kadar kötü bir muamelede bulunuyor." dedi.

bessam mikdad
filistinli doktor
israil
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir