Medimagazin logo

Hatay’da 26 boş birim bulunan aile hekimliği kurasına sadece 1 hekim başvurdu!

Deprem bölgesindeki sağlık hizmetindeki sorunların devam ettiğini belirten Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, "Bu çözümsüz sorunların doğal bir sonucu olarak, Hatay’da Aile Hekimliği Ek Yerleştirme kurasına 26 boş birim olmasına rağmen sadece 1 hekim başvurdu." dedi.
Hatay’da 26 boş birim bulunan aile hekimliği kurasına sadece 1 hekim başvurdu!
Dr. Ahmet Kandemir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikasından (AHESEN) yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminde en çok zarar gören illerden biri olan Hatay, sağlık hizmetlerinde ciddi sorunlar yaşıyor.

Duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, şu sözleri kullandı:

“Depremin üzerinden çok zaman geçmiş olmasına rağmen yaralar hala taze ve sorunlar çözümsüz kalmış durumda. Bölgede yaşanan sıkıntıların çözümü için eski Sağlık Bakanımıza birçok kez çağrıda bulunmuş, ancak yapıcı bir karşılık alamamıştık. Hala afet ortamında hizmet vermeye çalışan aile sağlığı merkezleri, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları var. Bölgede görev yapan arkadaşlarımız, aynı zamanda depremzedeler. Evlerini, ASM binalarını ve en önemlisi sevdiklerini kaybettiler. Buna rağmen kazançları düşürüldü. Bu çözümsüz sorunların doğal bir sonucu olarak, Hatay’da Aile Hekimliği Ek Yerleştirme kurasına 26 boş birim olmasına rağmen sadece 1 hekim başvurdu.”

 

“Şartlar düzeltilmediği için depremin etkileri devam ediyor”

AHESEN Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, başvuru yapılmayan 25 birim nedeniyle bölgedeki aile hekimliğinin cazibesini yitirdiğini ve depremin etkilerinin hala sürdüğünü belirtti ve şunları kaydetti:

“Daha önce defalarca uyardık. Bölgedeki aile hekimliği çalışanlarının mağdur olduğunu ve fedakârca çalışmalarına rağmen cezalandırıldıklarını anlattık.

Yeni Sağlık Bakanımıza umutla bir kez daha çağrıda bulunmak istiyoruz:

Çözüm çok basit.  

Şartlar normalleşene kadar bölgedeki aile hekimliği çalışanları her türlü negatif performanstan muaf tutulmalı.

Nüfus bazlı ödemeler deprem öncesine göre yapılmalı.

Teşvikler kritersiz tavandan verilmeli.

Hasarlı aile sağlığı merkezleri mümkünse onarılmalı, değilse acilen yeni yer gösterilmeli.

Esnek çalışma olanağı sunulmalı ve cari gider desteği verilmeli.

Eğer şartlarda düzenleme yapılmazsa bölgeden kaçışlar daha da artacaktır ve vatandaşlarımızın sağlık hizmeti alması zorlaşacaktır. Aile hekimliği çalışanları sendikası olarak, ilk günden beri bölgedeki sağlık hizmetinin normalleşmesi için önerilerde bulunuyoruz. Şartlar düzelene kadar da bölgedeki meslektaşlarımızın ve vatandaşlarımızın sesi olmaya devam edeceğiz.”

ahesen
dr ahmet kandemir
aile hekimi
deprem bolgesi
hatay
Yorum (3)
Oktay Armağan
i̇cler acisi
4
Cevapla
zor
zorla güzellik olmaz
4
Cevapla
sabiha yildirim
giden doktor da çaresizlikten gitmiştir.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir