Medimagazin logo

"Güvenli kana" ulaşmada yeni sistem geliyor

Sağlık Bakanlığı'nın AB desteğiyle yürüttüğü ve Türk Kızılayı'nın ortağı olduğu ''Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi Teknik Desteği Projesi'' ile vatandaşların ihtiyaç anında, yüksek standartta ve yeterli miktarda güvenli kana sorunsuz ulaşması sağlanacak
"Güvenli kana" ulaşmada yeni sistem geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın AB desteğiyle yürüttüğü ve Türk Kızılayı'nın ortağı olduğu ''Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi Teknik Desteği Projesi'' ile vatandaşların ihtiyaç anında, yüksek standartta ve yeterli miktarda güvenli kana sorunsuz ulaşması sağlanacak.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, ulusal kan politikası çerçevesinde mevcut sistemin güçlendirilmesi için ''Güvenli Kan, Sağlıklı Türkiye'' sloganıyla ''Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi Teknik Destek Projesi'' başlatıldı. Projeyle, vatandaşların ihtiyaç duyduğu anda, yüksek standartta ve yeterli miktarda güvenli kana sorunsuz ulaşabilmesi sağlayacak.

''14 Haziran Dünya Kan Bağışçısı Günü''nde tanıtımı yapılacak proje kapsamında karşılıksız, gönüllü ve düzenli kan bağışçı sayısının arttırılması, toplanan kanın uygun, güvenilir ve etkin yöntemlerle hazırlanması ve hazırlanan kan ve kan bileşenlerinin en uygun şekilde kullanımının sağlanması hedefleniyor. Projeyle, daha etkin ve ulusal bir kan sistemine sahip olmak için başta Türk Kızılayı Bölge Kan Merkezleri olmak üzere ilgili tüm birimlerde mevcut kapasitesinin güçlendirilmesi planlanıyor.
    
     - Ulusal rehber hazırlanacak -
    
     Avrupa Birliği'nin katkısı ve Sağlık Bakanlığı sahipliğinde yürütülen ve Türk Kızılayı'nın müşterek yararlanıcı olduğu proje kapsamında, Türkiye'nin kan hizmetleri yapısının yasal, teknik, insan kaynakları ve idari kapasite bakımından il ve ilçe düzeyinde ayrıntılı olarak gözden geçirilmesi, bölgesel düzeyde etkin bir sistemin kurulması sağlanacak.

Durum analizi sonrası kan bankacılığı ve transfüzyon tıbbı alanında ulusal stratejinin güncellenmesi hedefleniyor. Kan bankacılığı ve transfüzyon tıbbi alanındaki uygulamalara esas ulusal rehberin güncelenmesi ve kanın klinik kullanımına yönelik ulusal rehber hazırlanacak.

Kan Bankacılığı ve transfüzyon tıbbı alanında görevli sağlık personelinin eğitim gereksinimleri belirlenecek, personelin yetkinliği arttırılarak insan kaynağı güçlendirilecek. Sağlık Bakanlığı ve kan hizmet birimleri arasında etkin iletişim ve bilgi akışı için veri tabanı oluşturulacak.

"güvenli
kana"
ulaşmada
yeni
sistem
geliyor
Yorum (1)
Pseudocholinesterase
TEPEMDEKİ CİNLERİ KİMİN ÜSTÜNE SALSAM Kİ? Etkin iletişim ve bilgi akısı diyalogu: "Kizilayin araçları rekor denemesindeymis, biz araç göndericez hocam" , "ben acil plazma diyorum sen diyorsun, oğlum?" "hocam rekor deniyorlarmış" " canım hastayı uyandiramiyorum, birazdan ameliyathaneyi basacak yirmi kisi kapıda bekliyor, ilçedeki uç ünite plazma ise yaramadı, araç marac ne bulursanız gönderin." "canım, sen rekor mu demiştin?, söyle onlara Guinness ekibini bana salsınlar"
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir