Medimagazin logo

Eylemci doktorlar hafta sonu evlerinden çağrıldı

Hekimlerin 13 Mart ve 19 Nisan protestoları Sağlık Bakanlığı'nı kızdırdı. Birçok hekimin bilgisine başvuruldu. Bursa'da bazı hekimlerin haftasonu evlerinden çağrılarak ifadelerinin alındığı belirtildi
Eylemci doktorlar hafta sonu evlerinden çağrıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hükümetin sağlıkta özelleştirme, taşeronlaştırma, hekim ücretlerinde performans kriteri gibi uygulamalarına karşı çıkan hekimler, 13 Mart'ta gerçekleştirdikleri Ankara mitinginden bu yana zor günler geçiriyor. Sağlık Bakanlığı'nın haklarında soruşturma başlattığı bazı hekimlerin haftasonları evlerinden ifadeye çağrıldığı öğrenildi.


19-20 Nisan grevinin ardından üzerlerindeki baskının arttığını belirten hekimler, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve YÖK ile temas kuramayınca "son çare" olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e başvurdu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) imzasıyla Gül'e bir mektup gönderildi. Hekimlerin 13 Mart'ta hükümetin sağlık politikalarına karşı Sağlık Bakanlığı önünde yaptığı eylem Akdağ'ı kızdırdı. Devlet hastanelerinde çalışan bazı hekimler, mitinge katılmamaları için başhekimlerce tehdit edildiklerini öne sürdü. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden bazı hekimlerin, bu korku yüzünden mitinge maskeyle katılmak istedikleri, ancak sonra vazgeçtikleri öne sürüldü.


Kayseri Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Mustafa Demirel de mitingden sonra görevden alındı. TTB, Demirel'in geçmişte Akdağ tarafından ödüllendirildiğini bildirdi. Süreç içinde bakanlık, mitinge katılımla ilgili soruşturmalarını yaygınlaştırdı. Bu kapsamda pek çok hekimin bilgisine başvurulurken, Bursa'da bazı hekimlerin de haftasonu evlerinden çağrılarak ifadelerinin alındığı öğrenildi.


Gül'e yazılan TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu imzalı mektupta özetle şunlar kaydedildi:
"13 Mart tarihinde Ankara’da Pazar günü bir miting düzenledik. Ne yazık ki bu mitingi takiben Kayseri’de Başhekim olan bir meslektaşımız mitinge katıldığı için görevden alındı. Sayın Sağlık Bakanı ile görüştük. Ancak, bir ilerleme kaydedemedik. Meslektaşımız görevine iade edilmedi.”
 

eylemci
doktorlar
hafta
sonu
evlerinden
çağrıldı
Yorum (2)
Dr. sinan tavazar
zorunlu lüzümlü nöbet şartlarından dolayı gelen aramalar dışında bir hafta telefonlarımızı açmayalım.Her gün onlarca hasta ile konuşuyoruz, hastaların yakınları ile konuşuyoruz. onlar bize rahat ulaşsın diye cep telefonumuzu bile yanımızdan ayırmıyoruz . Hastaların eczacıları ile konuşuyoruz. Raporlar şöyle değişti, böyle değişti.Bir hasta "susalım" telefonlarımızı açmayalım.Bu sadece bir öneri , uygulanabilirliğini düşünmek gerekir.Belki bir sonuç alınır.
0
Cevapla
tıp doktoru
Benim bilgime göre resmi yazı olmadan ifadeye falan çağrılamaz. Telefon mu açmışlar, yazı mı yazmışlar? Nasıl bir çağırma bu?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir