Medimagazin logo

'Esrar psikiyatrik bozukluklarda kullanılsın'

ABD'de yaşayan Türk bilim adamı Doç.Dr. Tahir Tellioğlu, uyuşturucu madde esrarın psikiyatrik bozukluklarda tıbbi kullanımının mümkün olup olamayacağının bilimsel ortamlarda tartışmaya açılması gerektiğini savundu.
Kaynak: CNN TÜRK
'Esrar psikiyatrik bozukluklarda kullanılsın'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Brown Üniversitesi'nin eğitim hastanesi Rhode Island Hospital Madde Bağımlılığı Tedavi Bölümü Direktörü Doç. Dr. Tahir Tellioğlu, ABD'de sokaklarda rahatlıkla ulaşılabilen esrarın, psikiyatrik bozukluğu olan hastalar tarafından kullanıldığını söyledi. Esrarı hastaların birbirine tavsiye ettiğini, 'Ben kullanıyorum iyi geliyor. Sen de kullan' gibi aktarımlarla kullanımının yaygınlaştığını kaydeden Doç. Dr. Tellioğlu, esranının psikiyatrik bozukluklarda tıbbi kullanımının mümkün olup olamayacağının bilimsel ortamlarda tartışmaya açılması gerektiğini söyledi.

'Psikiyatri haricinde kullanılıyor'

Türkiye'de bu konudaki ilk sunumu, Antalya'da toplanan ve Pazar günü sona eren 4'üncü Psikofarmakoloji Kongeresi'nde gerçekleştiren Doç. Dr. Tahir Tellioğlu, hintkeneviri bitkisinde doğal olarak bulunan esrarın etken maddesi Tetra Hydro Cannabinol'un (THC), psikiyatri haricinde diğer medikal hastalıklarda kullanıldığını belirtti. Bir sinir sistemi hastalığı olan Multipl Skleroz, kısaca MS hastalarında kasılmaların esrar kullanımıyla azaldığına ilişkin hastaların kişisel deneyimlerinden yola çıkarak, THC'nin MS hastalarında kullanılmasına yönelik yayınların ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Tellioğlu, aşırı kilo kaybı görülen AIDS hastalarında ise THC'nin iştah artışı sağladığını söyledi.


Kanser ve göz tansiyonunda kullanım

Kanser hastalıkları tedavisinde kullanılan antikanser ilaçlarının bulantı ve kusmaya neden olduğunu belirten Doç. Dr. Tellioğlu, "Bu nedenle almaları gereken ilaçları bile alamıyorlar. Bu hastalarda da THC maddesi bulanan ilaçlar kullanılabiliyor. Bulantıyı kesiyor ve hasta diğer ilaçlarını almaya devam ediyor" diye konuştu. Doç. Dr. Tellioğlu, THC maddesinin aynı zamanda glokom hastalarında göz tansiyonunu düşürmesini sağladığını kaydetti.


'Tartışmaya ihtiyacımız var'


Doç. Dr. Tahir Tellioğlu, psikiyatride ise esrarın doktordan bağımsız olarak hastalar tarafından kullanıldığını söyledi. Özellikle ABD'de hemen hemen her hastasının geçmişinde esrar kullanmışlık bulunduğunu belirten Doç. Dr. Tellioğlu, şöyle konuştu:


"Bu hastalar bunu niye kullanıyor? Literatürde tek tük, hekimlerin hasta deneyimlerinden hareketle yazdıkları birkaç çalışma var. Fakat bilimsel bir çalışma ne yazık ki yok. Bu iş biraz tehlikeli. Tehlikeli çünkü kapıyı açtığınız zaman herşey girer. Esrar bağımlılık yapıcı ve yıkıcı bir madde. O yüzden çok dikkatli olmalıyız. Esrarın yasallaşmasını savunmuyoruz. Klinik durumlarda kullanılabileceğini belirten örnekler var. Açık fikirle tartışmaya ihtiyacımız var. Yoksa 'herkes bahçesine bitkiyi eksin, kesip kesip kullansın' tartışması değil."

Psikiyatrik etkileri


Hasta bildirimleri ve doktor deneyimlerine dayanarak anksiyete bozukluklarında esranın yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi olduğunu, depresyon hastalıklarına iyi geldiği ve hastaların esrar sayesinde günlük hayatlarına devam edebildiğini, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda ise hastaların odaklanma sorununu esrarla aştığını belirttiğini kaydeden Doç. Dr. Tellioğlu, "Esrar kullanımda bunun kökenine inip nasıl etki gösterdiğini tıbba taşıyabiliriz. Altını tekrar tekrar çizmek istiyorum bunun esrarının yasallaşmasıyla ilgisi yok" dedi.


Esranın etken maddesi THC'nin beyinde nasıl bir etkiye sahip olduğunun bilindiği belirten Doç. Dr. Tahir Tellioğlu, "Antidepresan ilaçlar beyinde serotonin denen kimyasal maddeyi artıyor. Antidepresan ilaçlarda sıkıntımız var. Üçte biri çalışırken diğer bölümü etki etmiyor. THC de bu aralığa etki ederek antideprasan etki yaratır mı yaratmaz mı? Tartışmanın kilit noktası bu soru ama, bu konuda çalışma yok" diye konuştu.


Amerikan gaziler üzerinde deney


THC'nin antidepresan etki yaratıp yaratmayacağı noktasında henüz sonuçlanmamış hayvan deneyleri olduğunu ve Amerika'da savaştan dönen gaziler üzerinde 2006 yılında başlayan ve THC'nin etkinliği ölçmeye yönelik bir insan deneyi olduğunu belirten Doç. Dr. Tahir Tellioğlu, "Ama bu deney geçen yıl Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yasaklandı. FDA, deneysel hatalar bulmuş. Bunların düzeltilmesini ve ondan sonra çalışmaya başlamasını önerdi" dedi.


ABD'de esrar kartı


Amerika'da, bir çoğu politik nedenlere bağlı olarak 16 eyaletin esrarı yasallaştırma yönünde kararlar aldığını belirten Doç. Dr. Tellioğlu, Birleşik Devletler'de doktor onaylı kartlarla esrar kullanımın serbest olduğunu kaydetti. Esrar kullanım ve satışının Federal yasalara göre suç olduğunu, ama bu kart sayesinde yakalanan kişi hakkında yasal işlem yapılmadığını kaydeden Doç. Dr. Tellioğlu, "Çok saçma ama böyle bir uygulama var. Hapisten kaçış kartı gibi bir şey. Daha çok psikiyatri dışı medikal hastalara veriliyor ama ne kadar alacak, kaç miligram kullanacak bunlar belli değil. Bilimsel ortamlarda tartışarak bu duruma yön vermemiz gerekir" diye konuştu.


Tahir tellioğlu kimdir?


Dr. Tahir Tellioğlu 1967'de Konya'da doğdu. Tıp eğitimini 1991'de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1993 yılında Marmara Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı'na araştırma görevlisi olarak katıldı. 1997'de aldığı TÜBİTAK bursu ile Pittsburg Üniversitesi Sinir Bilimleri Bölümü'ne araştırma uzmanı olarak katıldı. 2001 yılında Vanderbilt Üniversitesi'nde başladığı psikiyatri uzmanlığı eğitimini 2005 yılında Yale Üniversitesi Psikiyatri Departmanı'nda tamamladı. Aynı yıl, MIRECC bursu ile Yale Üniversitesi Psikiyatri Departmanı'nda Madde Bağımlılığı üst ihtisasına kabul edildi. 2006 yılında Brown Üniversitesi Psikiyatri Bölümü'ne yardımcı doçent olarak katıldı. Doç. Dr. Tellioğlu halen Brown Üniversitesi'nin eğitim hastanesi olan Rhode Island Hospital'da Madde Bağımlılığı Tedavi Bölümü'nün direktörü olarak çalışmaktadır.

'esrar
psikiyatrik
bozukluklarda
kullanılsın'
Yorum (2)
Frankie Bellevan
Bizim ülkemizde uyanık, gözden uzak bahçesi olan vatandaşlar zaten "bahçesine ekip,kesip kesip kullanıyor". Kimi bahçesi olmayan uyanıklarda,evlerini botanik bahçesine çevirip,bitki için uygun koşulları sağlayıp bu işi yapıyorlar. Alkollü içeceklere yapılan zamlar arttıkça, vatandaşta, insanların hayatına da malolsa, sahtelerinin üretim faaliyetlerine hız veriyor.Yani Batı ülkelerinden bu konuda fazlamız var eksiğimiz yok,ne kadar övünsek azdır.Burada tek yapılacak şey liberal ekonominin gereği olarak müteşebbisin(girişimci)önündeki bütün engellerin kaldırılması olacaktır.Olur olmaz yerde vatandaşın cinnet geçirip sağa sola döner bıçağı ile saldırmasını,holiganizmi,toplumdaki öfke patlaması ve şiddet(kadına,doktora,hele de kadın doktora) olaylarını azaltacaksa pek de sakıncası yok gibi duruyor.Hatta müessese ikramı gibi düşünülüp,vatandaşımıza sağlık kuruluşlarını ziyaret ettiklerinde yatıştırıcı,sakinleştirici,gevşetici,rahatlatıcı olarak da hostes arkadaşlarımız tarafından "bayram şekeri" kıvamında,titizliğinde dağıtılabilir,kullanım kolaylığı için vatandaşa içinde nargilelerin de bulunduğu özel odalar tahsis edilebilir.Hasta özellikle de yakını memnuniyetinin artacağı,bunun da performansa olumlu yansıyacağı kesin.Hem "sağlık turizmi" konseptine de oldukça uygun. Nasıl olsa artık herşeyi tartıştığımıza göre tartışılmasında diğerleri gibi asla sakınca olmayan bir konu olduğu açık.Aslında pek de fena bir fikir değil gibi duruyor.Bana uyar.
0
Cevapla
dr
bu iyi geldiği söylenen bağımlılık yapan madde kişinin kendi deyimi ile onu rahatlatıyormuş peki acaba etrafı ne durumda bu insanlarda ajitasyon ve saldırganlık varmı ?bela bir insan mı çıkıyor.. kendini, iyi hissetmesi tabiki iyi durum ama cesareti artıpta ya insanlara zarar verirse bu kişiler ben açıkça pek uygun bir öngörü oluşturamadım .
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir