Medimagazin logo

Dr. Siyami Ersek Hastanesi ilk kalp naklini başarıyla yaptı

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bu yılın ilk kalp nakli başarılı bir operasyonla gerçekleştirildi
Dr. Siyami Ersek Hastanesi ilk kalp naklini başarıyla yaptı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bu yılın ilk kalp nakli başarılı bir operasyonla gerçekleştirildi.

Hastanede basın toplantısı düzenleyen Başhekim Prof. Dr. İbrahim Yekeler, hastanelerinde 2004 yılında kalp nakil programı başlattıklarını ve bu sayede ilk kalp nakli operasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini bildirdi. İbrahim Yekeler, "20 Aralık Cumartesi günü Ankara'da ölen bir hastanın kalbi, 1,5 saat içinde merkezimize ulaştırılarak burada tedavi görmekte olan Ayhan Zorba (37) isimli hastamıza 45 dakikalık bir cerrahi işlemle nakledildi. Çok başarılı bir nakildi. Şu an hastamızın durumu çok iyi. Yoğun bakım ünitesinde ayağa kalktı, gezintisini yaptı, tıraşını bile oldu. Hastanemiz için başarılı olan ilk kalp nakli uygulaması oldu." dedi.

Hastanelerinde 2004 yılında kalp nakil programını başlattıklarını, bu zaman içerisinde 7 kişilik bir ekiple kendilerini yapılandırdıklarını ve yurtdışına eğitimlere gittiklerini anlattı. Yekeler, hastanenin, bu yıl itibarıyla Sağlık Bakanlığı tarafından kalp nakli üzerine ruhsatlandırıldığını ifade ederek, 106 No'lu poliklinikte kalp nakli için hasta kabulüne başladıklarını söyledi.

Klinik Şefi Doç. Dr. Serap Aykut Aka da amaçlarının, organ bağışına dikkati çekmek olduğunu, bu sebeple basın toplantısı düzenlediklerini kaydetti. Aka, "Bir gün hiç anlamadığınız bir anda gribal enfeksiyon sonrası kalp bekleyen bir hasta olabilirsiniz. Bu nedenle bu çalışmayı başlattık. Bakanlıkça hastanemiz denetlendi. Bu işi etiğe uygun olarak yapabileceğimiz kanıtlandığı için ruhsat aldık ve ilk kalp naklimizi başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bundan sonra da nakil olmak isteyen hastaları bekliyoruz." diye konuştu.

Kalp nakli olan Ayhan Zorba da naklin üstünden 5 gün geçmesine rağmen kendisini çok iyi hissettiğini, eşi Döne Zorba'nın bu aşamada kendisine çok destek olduğunu ifade ederek, doktorlara teşekkür etti. İstanbul, aa
dr.
siyami
ersek
hastanesi
ilk
kalp
naklini
başarıyla
yaptı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir