Medimagazin logo

'Doktorlar hastaların tansiyonunu yükseltiyor'

İngiltere'de yapılan bir araştırma, tansiyon ölçümlerinde doktorların hemşirelere kıyasla daha yüksek sonuçlar elde ettiklerini gösterdi. Araştırmacılar, hastaların tansiyondaki ani artış ile tedaviye yönlendirildiklerini hatırlatıp bunun tehlikeli bir durum olduğuna dikkat çekti.
Kaynak: BBC sağlık editörü - Michelle Roberts
 'Doktorlar hastaların tansiyonunu yükseltiyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Araştırmayı yapan Exeter Üniversitesi'nden 1000'den fazla hastayı inceledi. İncelenenlerin tümünün tansiyonlarını hem doktorlar hem de hemşireler ölçtü.

Doktorların ölçümlerinde hastaların tansiyonlarının daha yüksek çıktığı belirlendi.

Araştırmanın sonuçları British Journal of Medical Practice'in (BJGP) internet sitesinde yayınlandı.


"Hastalar endişelenebilir"

Araştırmacılar, çıkan sonuçlar arasındakı farkın hastaların doktor gördüklerinde endişelenmelerinden kaynaklanabileceğini söylüyor.

Araştırma heyetinin başındaki Dr. Christopher Clark, elde ettikleri bulguların, doktorların tansiyon ölçmek içinen doğru kişiler olmayabileceğini gösterdiğini söyledi.

Clark, "Doktorlar bir hastanın durumunu değerlendirmede ya da rutin bir sağlık kontrolünde tansiyonu ölçü olarak almaya devam etmeli. Ancak ölçüm sonucuna göre klinik kararlar alındığında durum farklı olmalı. Gözlemlediğimiz fark, bazı hastaların tedaviye yönlendirilmeleri için yeterli. Gereksiz bir tedavi de istenmeyen yan etkilere yol açabilir." dedi.

'doktorlar
hastaların
tansiyonunu
yükseltiyor'
Yorum (4)
hasta yakını düşmanı
işte bu yüzden bize gelmesinler kendi kendilerine halletsinler işlerini...
0
Cevapla
ALİ DULUM
Neden bu böyle bir başlık atıyorsunuz.Niyetiniz ne.Bu habercilik mi ,yazık.Hastaları bilinçli bir şekilde bize düşman ediyorsunuz
0
Cevapla
dr
bu habercilik değil
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
Külliyen yalan!hemde patlangoz yalan!hastalarımın tansiyonlarını hep ben ölçerim gülerek oynayarak böyle bir şeyle karşılaşmadım.......hatta her gün hastalarımla mastika oynuyoruz!oh oh!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir