Medimagazin logo

Doktor sıkıntısı var, başhekim nöbet listesinde!

Mardin’in Midyat Devlet Hastanesi acil servisinde görevli doktorlardan çoğu aile hekimliğini geçince hastanede doktor sıkıntısı baş gösterdi. Acil servislerde uzman doktorlar nöbet tutmaya başladı.
Doktor sıkıntısı var, başhekim nöbet listesinde!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

  Önceki gün aile hekimliğine geçen 3 doktorla beraber hastane acil servisinde nöbet tutan doktor sayısı 3’e düşünce bu görev uzman doktorlara kaldı. Vatandaşlara hizmetin aksamaması için uzman doktorlar nöbet tutmaya başladı. Hastane Başhekimi Dr. Emine Al ve Başhekim yardımcıları Dr. Gökay Apak ile Dr. Serçat Çelebi de nöbet tutacaklar arasına girdi.


    Aile hekimliğine doktorların geçmesiyle acilde nöbet tutma konusunda doktorların sıkıntı yaşadığını doğrulayan Başhekim Yardımcısı Dr. Sertaç Çelebi, nöbetlere hastane yönetimini de dahil ettiklerini söyledi. Uzman doktorlar nöbet tutma kararına tepki göstererek bu duruma çözüm bulunmasını istedi.


    Midyat Devlet Hastanesi’nde 27 uzman doktor 4 pratisyen hekim bulunuyor. Günde ortalama hastaneye bin kişi gelirken, acil serviste bakılan hasta sayısı da 300'ü aşıyor.

doktor
sıkıntısı
var
başhekim
nöbet
listesinde!
Yorum (40)
dr.A
sanki çok yeni bir habermiş gibi sunulması çok komiğe kaçıyor doğrusu.burası seydişehir devlet hastanesi,biz uzman doktorlar aylardır tutuyoruz bu nöbeti.ve biliyorum ki bir çok hastanede de aynı sorun aynı çözümsüzlüklerle halledilmeye çalışılmakta.bakanlığımızın bu noktaya ciddi şekilde el atması gerektiği gibi çözümün geçici temellere dayanmaması gerekmekte ve çözümün popülist söylemler içermemesi en büyük ümidimizdir."aile hekimliğine nöbet" sistemi tekrar baştan çözüm için düşünülmelidir
0
Cevapla
enes öztürk
Bir an önce aile hekimliği yönetmeliğinde değişikliğe gidilmelidir. tamam sistem çalışsın, maaşları fazla olssun umurumda değil, ancak uzmanlar ne yapacağını bilemez hale gelmişlerdir. Acil serviste kapı nöbeti tutmak için 5 yıl asistanlık yapmadım ben. Bu durum hastalarında aleyhinedir. Lütfen bu gidişe bakanlık dur desin.TTB ne yapar
0
Cevapla
Ruhi Bunalım
Yetkililere sorasan sağlıkta çağ atladık. SSK lıların istediği hastaneye gitmesi ve istediği eczaneden ilacı alabilmesi dışında yolunda giden bir düzenleme var mı? Sağlık sistemi hergün kötüye gidiyor. Bütün pratisyenleri 1 gecede aile hekimi yaparken bu sıkıntıların olacağı elbette belliydi. Bu sonuç nasıl düşünülemez? Ülkede kimin ne hekimliği yaptığı belli değil. Uzman acilde nöbet tutuyor. Patolog, aile hekimi olmuş 60 yaşındaki adamın kan şekerini regüle etmeye çalışıyor( Burda patolg'u rastgele yazdım. Amacım onları rencide etmek değil. Kendi branşımı da örnek verebilirdim). Apartman girişine '' aile hekimi giremez'' yazılmış. Hastaneler ticarethane, doktorlar tüccar olmuş. Performans sisteminde adaletsizlik almış başını gitmiş. Hergün bir sağlık çalışanı dövülüyor.Üstelikte bu çalışanlar sahipsiz. Bakan bile vatandaşı kışkırtıyor. Bakan ''doktorlara yeterli ücreti vereceğiz'' demiş oysa bugün ayda 2-3 bin liraya onları köle gibi çalıştırmaya çalışıyor.Başhekim yardımcısı yapılan pratisyen hekim Kalp cerrahının, aile hekimi yapılan pratisyenler ise uzmanın 2 katı kazanır olmuş. Doktorlar önce arkadaştı, sonra rakip şimdi ise düşman olmuş birbirine. Herkes birbirinin dönerini, puanını gözetliyor. Herkes dava açılır korkusuyla azıcık riskli hastalara dokunmuyor artık. Hastalar muayene katkı payı, ilaç yüzdesi birikintisinden ilacını alamıyor. Diğer taraftan özel hastaneler ihya ediliyor. Doktorlar izin bile kullanamıyor. Oysa ne iyi olurdu: Şöyle 20 gün kafa dinlemek, hastane, hasta stresinden uzaklaşmak. Kullanırsan iznini, o ay ki 3 kuruşluk kazancından da oluyorsun. Ambulanslar öksüreni, hapşuranı taşıyor, trafik kazası yerde yatıp ambulans bekliyor.Gereksiz hasta şikayetlerinden milletin midesi bulanmış. Ya, Allah aşkına herşey yolunda da ben mi görmüyorum. Bilen varsa n'olur söylesin bana.
0
Cevapla
dr he
Sağlık bakanlığının uzman hekimlere en güzel kazığı; pratisyen hekimleri aile hekimi yap 7000 ver uzman hekimleri pratisyen yap 3500 ver, sonra bu sorunu çözmeye de çalışma, nasılsa tutan var. son iki yıldır tüm ilçe hastanelerinde acil servislerde pratisyen hekim nöbetini uzman hekimler tutuyor daha yeni mi haber yapıyorsunuz? el insaffff
0
Cevapla
çetin
Tüm uzman kardeşlerimi ve her işi bilen sayın bakanımı saygıyla selamlıyorum. Çözümü kendileri bulmuşlar.. Uzmanlar paşa paşa nöbette..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir