Medimagazin logo

Doktor Sare 'engel' tanımadı, TUS'ta 136'ıncı sıralamayla uzman oldu!

Tokat'ta doğuştan ortopedik engelli Dr. Sare Aydın (30), Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda (TUS) başarı göstererek 15 bin doktor arasından 136'ncı oldu. Aydın, "Hekim olmak çocukluk hayalimdi. Lisans eğitimi 6 yıl, 4 yıl asistanlık süreci, toplam 10 yılda tamamladım" dedi
Kaynak: DHA
Doktor Sare 'engel' tanımadı, TUS'ta 136'ıncı sıralamayla uzman oldu!
Sare Aydın
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tokat'ın Turhal ilçesinde doğuştan ortopedik engelli olarak dünyaya gelen Sare Aydın, Yeşilırmak Anadolu Lisesi'nden 2012 yılında mezun oldu.

Sare Aydın, aynı yıl kazandığı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 6 yıllık eğitim ve öğretim döneminin ardından 2018 yılında birincilikle bitirdi. Aydın, daha sonra Gaziosmanpaşa Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde psikiyatrist olarak göreve başladı.

4 yıldır hastanede görev yapan Aydın, bir süre önce katıldığı TUS'ta büyük bir başarı göstererek 15 bin doktor arasından 136'ncı oldu.

"Çocukluk hayalimdi"

Uzmanlığı kazanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sare Aydın, "Herkes gibi Türkiye'de yaşayan bir hekimim, beni özel kılan bir durum olduğunu düşünmüyorum. Farklı olabilirim fiziksel anlamda. Onun dışında her insanın hikayesi vardır. Herkes gibi mutluyum. Bir son, yeni bir başlangıç olduğu için. Sürecim diğerlerinden biraz farklı ilerledi. Biraz daha zor oldu. Ama bu benimle ilgili değil. Diğerleri ile ilgili sorunlar nedeniyle bence. 

Bugün engelliler günü, kutlama değil farkındalık günü. Umarım bazı şeylerin farkında oluruz. Ön yargıların olmadığı, pozitif ayrımcılığa gerek kalmadığı insanların bir tweete verdiği önemi özel hayatında da gösterdiği günler dilerim. Benim de hekim olmak çocukluk hayalimdi. Lisans eğitimi 6 yıl, 4 yıl da asistanlık süreciyle toplam 10 yılda tamamladım" diye konuştu.

  •  
sare aydin
tus
uzman doktor
doktor
Yorum (3)
Özlem Üstün
tebrikler doktor hanım.bundan sonraki mesleki sürecinizde de herşey gönlünüzce olsun.
6
Cevapla
uzmanhekim
yazıda ki anlatıma göre tıp biter bitmez psikiyatrist olarak göreve başlamış bizim zamanımızda böylesi bir uygulama yoktu ,şimdilerde direkt uzman olarak başlanıyor bu yazıya göre .
3
Cevapla
Merve yılmaz
@uzmanhekim tıp fakultesi bitince psikiyatri asistani olarak baslamis,4 yil asistanlik sonrasi suan psikiyatri uzmanı.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir