Medimagazin logo

Doktor öğretim üyeleri daimi kadro istiyor

Doktor öğretim üyelerinin sözleşme sorunu ciddi bir hal almaya başladı. Süresi daha da daralmaya başlayan, şartları ağırlaştırılan sözleşmeler doktorların motivasyonuna zarar veriyor. Doktor öğretim üyeleri de diğer memuriyetler gibi daimi kadro talep ediyor, daha huzurlu ve kaygı duymayacakları şartlarda çalışmak istiyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Doktor öğretim üyeleri daimi kadro istiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Doktor öğretim üyelerinin sözleşme sorununa ilişkin okuyucu köşesine gelen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Devlet üniversitelerinde görev yapan doktor öğretim üyelerinin (eski adıyla yardımcı doçent) özlük hakları konusunda adaletsizlik bulunmaktadır. Doktor öğretim üyelerini sözleşmeli hale getiren sayılı 2547 sayılı Kanunun 23. maddesinde atamayla ilgili en çok dört yıl süre ile yapılır. Her atama süresinin sonunda görev kendiliğinden sona erer ifadesi, Anayasanın 128/1 maddesine aykırılık teşkil etmektedir. Doçent ve profesörler kadrolu çalışırken, araştırma ve öğretim görevlilerinin sözleşmesi koşulsuz/şartsız yenilenirken, doktor öğretim üyeleri asistanlarından bile daha az iş güvencesine sahiptir.

Diğer kamu görevlileri arasında yer alan doktor öğretim üyeleri kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevleri yerine getiren kişilerdir. Bu nedenle doktor öğretim üyelerinin sözleşme ilişkisi Anayasa'ya uygun değildir. Aynı şekilde bu durum 2547 sayılı Kanunun madde 36/1 "Öğretim elemanları, üniversitede devamlı statüde görev yapar" hükmüne de aykırıdır. Buna karşın doktor öğretim üyeleri belirli süreler ile atanarak istihdam edilmektedir.

Maliyeye herhangi bir yükü olmayacak

ÜAK'ın (Üniversiteler Arası Kurul) doçentlik unvanı için bile şart koşmadığı yabancı menşeli indekslerde yayın koşulu, doktor öğretim üyelerinden her iki yılda bir istenebilmektedir (bazı üniversitelerde). Bu tür şartlar doktor öğretim üyelerinde stres, tükenmişlik, dışlanma duygusu, itibar kaygı vb. sonuçlara neden olmaktadır. Bazı üniversitelerde ancak bölüm başkanının uygundur imzasıyla uzatılan sözleşmeler, akademik teamüllere yakışık olmayan bağımlılık ilişkisi de doğurmaktadır. Kamu hizmeti yerine getiren, doçent ve profesörler ile aynı statüde olmalarına karşın asimetrik özlük haklarına sahip olan doktor öğretim üyelerinin çalışma hayatları zedelenmektedir. Ülkemizde yaklaşık 40 bin civarında doktor öğr. üyesi bulunmaktadır. Bu akademisyenlere daimi kadro verilmesinin maliyeye yükü ise sıfırdır. Bu nedenle bariz şekilde görünen bu haksızlığın düzeltilmesini talep ediyoruz.

Keyfi uygulamalara yol açıyor

Üniversiteler akademik kadrolara atama işlemlerini 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun yanı sıra, senatoları ve ardından YÖK genel kurulu tarafından onay alan Öğretim Üyeliğine Atanma ve Yükseltilme İlkeleri veya benzeri bir başlıkla hazırladıkları usul ve esaslara/yönergelere dayanarak yapmaktadırlar. Söz konusu ilkelerde sadece doktor öğretim üyesi kadrolarına performans kriterleri getirilmektedir. Ders yükleri, idari görevler, idare tarafından verilen diğer görevler (soruşturmacı vs.), jüri üyelikleri, dergi hakemlikleri vb. birçok mesai isteyen görevlere de, performans ölçütlerinde yer verilmemektedir. Doktor öğretim üyelerinin sözleşmelerinin kaç yıl uzatılacağı hiçbir nesnel gerekçe gösterilmeden 1 veya 2 yıl gibi düzenlenebilmektedir. Oysaki 2547 sayılı kanunda 4 yıla kadar atanabilecekleri belirtilmektedir. Bütün bu işlemler doktor öğretim üyelerinin istihdam ilişkilerinde ve özlük haklarında keyfi uygulamalar doğurmaktadır.”

Meclis haftaya açılıyor! Gündemde öğretim üyelerinin hak kayıpları var

doktor ogretim uyesi
kadro
yardimci docent
sozlesme sorunu
Yorum (25)
nevzat kulukçu
arkadaşlar editör artık yorumlarımı süzüp uygun gördüklerini yayınlıyor haberiniz olsun. kalbim kırık yüreğim yaralı.
7
Cevapla
DrAkademi
tüm öğretim üyeleri sözleşmeli olmalı. üniversiteler toplumun sırtında çok ağır bir yük.
11
Cevapla
Mehmet G
@drakademi ogretim üyesinin çaycı çöpçü kadar özlük hakkı yok ne sözleşmesi.
16
Cevapla
Hekim
hukumetin bu durumu ilk meclis toplatisinda torba yasayla veya ozel gundemle cozmesini bekliyoruz.
13
Cevapla
Hasan açar
bence sözleşmeli olarak kalmalilar neden diye soracaksınız hiçbir çalışma yapmadan hiçbir yayın yapmadan oturduğun yerden para alma derdindeler profesörler dahil ne doğru düzgün bir çalışmaları oluyor ne de bir yayınları salla başı al maaşı
9
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir