Medimagazin logo

Dicle Üniversitesinde yapılan ilk tıp kongresi

Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği tarafından düzenlenen 13. Ulusal Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahi Kongresi 16-19 Nisan 2014 tarihlerinde Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.
Dicle Üniversitesinde yapılan ilk tıp kongresi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Açılış konuşmasını yapan Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazmi Narin,  Kongrenin bilimsel programının yan dal uzmanlık öğrencilerinin istediklerinin baz alarak hazırlandığını ifade etti.


Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fuat Gürkan yaptığı konuşmada 13. Ulusal Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahi Kongresinin üniversitelerinde yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirirken, ilk kez bir tıp kongresinin Dicle Üniversitesinde yapıldığını ve bunun özellikle Tıp Fakültesi için önemli olduğunu söyledi.


Kongreye çeşitli illerden gelen Pediatrik Kardiyolog, Kalp Damar Cerrahı ve Pediatrist hekimler başta olmak üzere yoğun bir katılım oldu. Bilimsel yönü ağırlıklı olan ama sosyal aktivitelerle de desteklenen kongre oldukça verimli geçti.


Kongre ‘Pediatrik Kardiyak Yoğun Bakım Kursu’ ile başladı. Ayrıca Pediatristlere yönelik ‘Pediatristler için Pediatrik Kardiyoloji’ paneli düzenlendi. 470 Bildirinin sunulduğu kongrede 3 saat çalıştay (workshop), 3.5 saat konferans, 9.5 saat panel, 17 saat bildiriler, olgu odaklı oturumlar ve kurs programda yer aldı. Kongre sırasında Pediatrik Kardiyoloji Yeterlilik Sınavı da yapıldı.


Kongrede; Actelion - Konjenital Kalp Hastalıklarına Bağlı Gelişen Pulmoner Hipertansiyon Araştırma Teşvik Ödülü, Kurs Birincilik Ödülü, Sözel Sunum Birincilik Ödülü, Sözel Sunum İkincilik Ödülü, Poster Birincilik Ödülü, Abdi İbrahim - Yeterlilik Sınavı Birincilik Ödülü, Çocuk Kalp Vakfı - Prof. Dr. Aydın Aytaç Cerrahi Sözel Sunum Birincilik Ödülü, İlginç Olgu Sunumu Birincilik Ödülü sahiplerini buldu.

dicle
üniversitesinde
yapılan
ilk
tıp
kongresi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir