Medimagazin logo

Diabette insülinle birlikte saksagliptin kullanımı

Diabet hastaları arasında görülme sıklığı en yüksek orana sahip Tip-2 diyabet tedavisinde yeni etken maddeli ilacın insanlar üzerinde yapılan faz çalışmasının sonuçları açıklandı.
Diabette insülinle birlikte saksagliptin kullanımı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Buna göre, ''saksagliptin'' isimli yeni etken madde, mevcut ''insülin'' tedavisi ile birlikte kullanıldığında, hastaların kan şekerinin büyük oranda azaldığı belirlendi.

Portekiz'in Lizbon kentindeki 47. Avrupa Diyabet Kongresi'nde, Tip-2 diyabet tedavisi alan yetişkinlerde, ''saksagliptin'' etken maddesiyle insülinin birlikte uygulandığı ve tedavi sonrasında hastalardaki yan etki ve komplikasyonların değerlendirildiği yeni ilaç tedavisine ilişkin insanlar üzerinde yapılan Faz 3 klinik çalışmasının sonuçları açıklandı.

17 bin bilim insanının katıldığı kongrede ilk kez sonuçları açıklanan çalışmada, kan şekeri seviyelerindeki (HbA1c) azalmanın 52 hafta boyunca korunduğu belirlendi. Yeni kombine tedavinin mevcut ''insülin'' uygulaması ile karşılaştırıldığında farklı bir yan etki ile karşılaşılmadığına dikkat çekildi.

Kongreye çalışmanın sorumlu araştırıcısı olarak katılan Uzman Dr. Anthony Barnett, ''Tip 2 diyabet izlenen birçok hastada insülin gereksinimi doğacağından, kan glukozu kontrolünün uzun süreli olarak sağlanmasında bir bileşenin insülinle kombinasyon halinde kullanılıp kullanılamayacağının değerlendirilmesi önem taşımaktadır'' dedi.

Barnett, çalışmanın insülinle birlikte kullanılan saksagliptin 5 miligramı tip 2 diyabet izlenen yetişkin hastalarda glukoz kontrolündeki iyileşmeyi 24-52 hafta süresince koruduğunun bildirildiği ilk uzun süreli çalışma olduğunu ifade etti.

diabette
insülinle
birlikte
saksagliptin
kullanımı
Yorum (2)
ibrahim
bizler diyabet 2 hastalariyiz ve tedavi olmak iyilesmek istiyoruz eger bu saksagliptin etken maddeli ilac da diger seker ilaclari gibi yan etkileri varsa neden bir mucize gibi aktariliyor da bizim moralamizi bozuyor selamlarimla
0
Cevapla
BÜLENT OĞUZ
SAXAGLİPTİN ETKEN MADDEDLİ İLAÇ TÜRKİYE PAZARINDA YOK AMA VİLDAGLİPTİN VE SİTAGLİPTİN ETKEN MADDELİ AJANLAR VAR. FAKAT HALEN DAHİLİYE VEYA AİLE HEKİMLERİ YAZDIĞI ZAMAN ÖDENMEMEKTE. KALDIKİ ADI GEÇEN ETKEN MADDELİ İLAÇLARIN PROSPEKTÜS BİLGİSİNDE İNSÜLİNLERLE BERABER KULLANILMAMALI AÇIKLAMASI VAR.YANİ TÜRKİYE DE DAHA BEKLEMEK LAZIM!!!
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir