Medimagazin logo

Canan Karatay’a meslekten men cezası

İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, Prof. Dr. Canan Karatay’a geçici olarak meslekten men cezası verilmesine karar verdi.
Kaynak: SABAH
Canan Karatay’a meslekten men cezası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TÜRK Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Prof. Dr. Canan Karatay'ı tıbben geçerli bir yöntem olarak uygulanan gebelikte şeker yükleme testinin hastaları zehirlediğini söyleyerek hastaları kaosa sürüklediği ve hekimleri küçük düşürdüğü gerekçesiyle şikâyet etmişti.

Dernek şikâyetinde Karatay'ın uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yaptığı, bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar verdiği, kendi reklamını yaptığı, tıbbi bir konuyla ilgili ihtilafında kendisiyle farklı düşünen hekimlerle etik olmayan tartışma yöntemlerini kullandığı iddialarında da bulunmuştu.

OY BİRLİĞİYLE KARAR
5 doktorun oluşturduğu İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, 6 Ekim tarihli son toplantısında, Karatay'ın Tıbbi Deontoloji Tüzüğü, Hekimlik Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği, bilim dışı söz ve tutumlarına, meslektaşlarını kötülemeye ısrarla devam ettiği gerekçesiyle geçici olarak meslekten alıkoyma cezasıyla cezalandırılmasına oybirliğiyle karar verdi. Karar bir yandan Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu'na, diğer yandan iadeli taahhütlü olarak Karatay'a yollandı. Karatay'ın yazıyı almasından itibaren 15 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Karatay'ın cezası Yüksek Onur Kurulu'nda da görüşülecek. Eğer onanırsa uygulamaya geçilecek.

 NE DEMİŞTİ
PROF. Dr. Karatay katıldığı televizyon programında gebelikte uygulanan testlerle ilgili "Bir kerede anneye yüklenen 100 gram şekerin plasentayı ve bebeği bozduğu biliniyor. Bizde bazı anne adaylarına 4 kere, 10 kere yapılıyor" şeklinde konuşmuştu. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, bu açıklama üzerine suç duyurusunda bulunmuştu.

canan
karatay’a
meslekten
men
cezası
Yorum (30)
bartu
100 kişi ölünce sırıtır, istifa bile etmez. Doktor konuşursa meslekten men edilir... Ölüüürüüüm Türkiyeeeem...
0
Cevapla
dr
Men mi? 15 gün men mi?
0
Cevapla
ÖMER HAYYAM
BU CEZA AZ BİLE , BUNUN SÖYLEMİ NEDENİYLE YÜZLERCE İNSANLA GEREKSİZ TARTIŞMAYA GİRDİM VE BU SÖYLEM NEDENİYLE TEDAVİSİNİ ALAMAYAN VEYA TAKİBİNİ BIRAKTIĞIM YADA BANA GELMEYİ BIRAKAN İNSANLAR OLDU.... BU CEZA AZ BİLE
0
Cevapla
Selim Hepten
Tabip Odasının gerekçesine bakarmısınız?"Uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yaptığı" Tamam değerlendirmeleri tartışılsın lakin İç Hastalıkları uzmanı bir hekim müsaade edin de gebede OGTT hakkında bir kaç kelam etsin yahu.Malum Odada hiç hekim kalmadı zannımca.
0
Cevapla
DR-XX
Sanırım sizler kadın doğum uzmanı değilsiniz!! Eğer bizim gözümüzden baksaydınız Türk Jinekoloji Derneği, Türkiye Endokrinoloji Derneği'nin tüm uyarılarına rağmen SIRITARAK ve aymaz bir şekilde, medyayı da kullanarak insanları doldurarak bizim üzerimize salmasına kayıtsız kalmazdınız. 15 GÜN AZ BİLE !!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir