Medimagazin logo

Bir ilk: Felçli el hareket ettirildi

ABD'de felçli bir hasta, geçirdiği ameliyat sonrasında sınırlı da olsa elini kullanmaya başladı. Hastanın omurik sinirleri üzerinde yapılan operasyon ise ilk olma özelliği taşıyor.
Kaynak: BBC Türkçe
Bir ilk: Felçli el hareket ettirildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastanın yaşadığı rahatsızlık beyni ile elleri arasındaki iletişimin yok olmasına yol açmıştı. Bunun sonucu olarak, hasta, ellerini kıpırdatamıyordu.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki cerrahlar hastaya, deyim yerindeyse, yeni bir sinir hattı döşedi ve bu sayede beyniyle eli arasındaki iletişimi yeniden sağladı.

71 yaşındaki hasta artık yemek yiyebiliyor ve az da olsa yazma yeteneğini geri kazanmış durumda. 2008'in haziran ayında geçirdiği trafik kazasında omuriliği hasar gören hasta felç geçirmişti.

Kazadan sonra yürüyemeyen hasta sadece kollarını oynatabiliyordu. Ancak elleriyle cisimleri kavrama yeteneğini kaybeden hastanın ellerindeki sinirlerde zarar olmasa da u sinirlere beynin gönderdiği mesajlar gitmiyordu.

SİNİRLERİN BEYİNLE BAĞLANTISI YAPILDI
Hastanın beyni sadece kolunun üst kısmına talimatlarını iletebiliyordu. Nörocerrahi dergisi Journal of Neurosurgery'de aktarılan operasyonun ayrıntılarına göre, kolda yeni bir sinir hattı oluşturuldu ve bu sayede yukarı kısımla el arasındakı bağlantı kurulmuş oldu.

Ele inen ve anterion interosseous adı verilen sinire, başka bir bölgeden alınan kas siniri iliştirildi.

Washington Üniversitesi'ndeki plastik ve yeniden yapılandırma cerrahisinde yardımcı profesör olarak çalışan Ida Fox,  "(Elde bulunan) Sinir hattı zaten zarar görmemişti; tek olan şey, beyinle bağlantısının kesilmiş olmasıydı" dedi.

EGZERSİZ VE FİZİK TERAPİ
Operasyon, bir muziceden ziyade el üzerindeki kontrolün yeniden ele geçirilmesine yönelik yoğun bir egzersiz programını da içeriyor.

Dirseğin kıvrılmasına yönelik sinirler artık sıkıştırma hareketine yardımcı olabiliyor. Hasta, başparmağı ile işaret ve orta parmağını operasyondan ancak sekiz ay sonra oynatabildi. Şimdi artık yemek yiyebiliyor ve az da olsa yazı yazabiliyor. Doktorlar, düzenli fizik-tedavi ile durumun daha da iyi olacağını düşünüyor.

Omurilik Araştırmaları adlı hayır kuruluşunun direktörü olan Doktor Mark Bacon, bu son gelişme ile ilgili olarak, "Burada kullanılan teknik ile ilgili temel meselelerden biri, sonucun kalıcı olduğu gerçeğidir; bir kere yapıldığı zaman geri dönüş yoktur. Hasarlı olmayan bir yeri feda ederek hasarlı ve ancak daha işlevsel olan bir bölgenin harekete geçirilmesi amaçlandı. Bu durum, söz konsu işlevselliğin yaşam koşullarını kayda değer biçimde arttırmasının söz konusu olduğu durumlarda tamamiyle kabul edilir bulunabiliyor" ifadelerini kullandı.

ABD'de uygulanan bu operasyon, sadece, ense kökündeki sinir hasarları üzerinde başarılı oluyor.

Hasarın daha yukarıda olduğu durumlarda kol bölgesinde yeniden canlandırılıp desteklenebilecek bir sinir işlevi kalmıyor. Sinir daha aşağıda bir bölgede hasar gördüyse eller hareket edebiliyor.

bir
ilk:
felçli
el
hareket
ettirildi
Yorum (1)
Frankie Bellevan
sinir bağlantısı kurulduktan sonra 71 yaşındaki felçli hasta'nın operasyon sonrası muhtemelen ilk hareketi;el bileğinin ve metakarpofalangeal eklemlerinin fleksiyonu,başparmağının da adduksiyonu şeklinde olmuştur.yani türkiye'de 3+3'lük ücret artışını öneren hükümetin,kamu çalışanlarına,yani bizlere karşı sergilemiş olduğu;"siz bekleyin,bunu alırsınız" anlamındaki hareket.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir