Medimagazin logo

Ameliyat sayısı 2002 yılından bu yana 7 kat arttı

Türkiye'de 2002 yılında yaklaşık 2 milyon olan ameliyat sayısının, 2014 yılında 7 kat artışla 14 milyona yükseldiği bildirildi. Geçen yıl Türkiye nüfusunun 78 milyona ulaştığı düşünüldüğünde, her 5 kişiden birinin büyük veya küçük cerrahi bir müdahale geçirdiği hesaplandı.
Kaynak: ZAMAN
Ameliyat sayısı 2002 yılından bu yana 7 kat arttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Toraks Derneği'nden yapılan açıklamaya göre; dünyanın sağlık harcaması en yüksek ülkelerinde bile bu sayının Türkiye'nin yarısı kadar olduğu, ayrıca Türkiye'de yaşayanların doktora başvuru sayısının da yükselmeye devam ettiği vurgulandı.

2002 yılında kişi başına ortalama 3,2 kez hekime başvuruyor iken, 2012 yılında bu sayının 8,2 ye çıktığı, daha açık ifadeyle 75 milyon kişinin her birinin ortalama 8 kezden fazla doktora gittiği belirlendi.

Türkiye'de 2014 yılında acile başvuru sayısının 104 milyon olduğu, çok daha kritik, hayati tehlike içeren hastaların başvurması gereken acil birimlerde, hastalara da çok daha fazla süre ayrılması gerektiği ifade edildi. Ayrıca, başvuru sayısındaki yüksekliğin acil birimleri çalışamaz hale getirdiğine de dikkat çekildi.

sağlık istatistikleri
ameliyat sayısı
saglik harcamasi
acile basvuru sayisi
turk toraks dernegi
Yorum (3)
Mücahit Altuntaş
Meclis araştırma komisyonu kurulsa ?! İşe yarar mı ? Bir şeyler değişir mi? Mevcut sağlık politikaları hekimi ve hastayı paronoyak mı yapıyor ? Yada performans sisteminin sorunları var mı ? Bu politikalardan kim sorumlu ? Sorun nerede? Mücahit Altuntaş İç hastalıkları uzmanı 14 Aralık 2015
2
Cevapla
Ebru
Acaba kaçı kuş bunlarin
4
Cevapla
torsa de poa
Hemen fesatlık yapmayalım arkadaşlar. Tedavi merkezlerine ulaşım kolaylaştı. Tanı ve tedavi imkanları gelişti. Başka bir bakış açısıyla bakarsak, hastalık yapıcı etkenler arttı. (kötü beslenme, gdo lu gıdalar ...)
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir