Medimagazin logo

Almanya'daki Türk doktor sayısı 2 bin 600'ü geçti

Nitelikli iş gücü sıkıntısı yaşayan Almanya’da, sağlık sektöründe yabancı pasaportla çalışanların sayısı 60 bini geçerek rekor düzeye ulaştı. Türkiye’den ise 2 bin 628 doktor Almanya’da görev yapıyor.
Kaynak: DW Türkçe
Almanya'daki Türk doktor sayısı 2 bin 600'ü geçti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Funke Medya Grubu’nun Federal Doktorlar Odası istatistiklerine dayandırdığı haberlere göre, 31 Aralık 2023 itibariyle Almanya’da 63 bin 763 Alman pasaportu olmayan doktor çalışıyor. Verilere göre doktor sayısı, 2013 yılından ikiye katlandı. 2013’te ülkede 30 bin civarında Alman pasaportu olmayan doktor çalışıyordu. 

DW Türkçe’nin haberine göre 1993’te ise yabancı kökenli doktor sayısı 10 bin civarındaydı. Alman pasaportu olmayan doktorların geldiği ülkelerin başında 6 bin 120 doktor ile Suriye yer alırken, ikinci sırada 4 bin 668 doktor ile Romanya yer aldı. Avusturya’dan 2 bin 993, Yunanistan’dan 2 bin 943, Rusya ise 2 bin 941, Türkiye ise 2 bin 628 doktor Almanya’da görev yapıyor.

Dil büyük sorun

Rheinland-Pfalz Doktorlar Odası Başkanı Jürgen Hoffart, yabancı meslektaşlarının Almanca bilgisinin yeterli olmadığına değinerek bunun tehlike yaratabilecek yanlış anlaşmalara neden olabildiğini söyledi. Hoffart, göğüs ve karın ağrısı terimlerinin karıştırılabildiğini ve doktor karın ağrısı için muayene yaparken kalp krizinin gözden kaçabildiğine işaret etti. 

Hoffart’a göre gelecek yıllarda bu sorun daha da kötüleşecek. Zira Almanya’nın sağlık personeli ihtiyacını kendi mezunları ile kapatması mümkün görünmüyor. Almanya’da her yıl mezun olan yaklaşık 11 bin öğrenciden önemli bir kısmı kendi mesleğini yapmıyor.

almanya
turk doktor
doktor
Yorum (8)
muzaffer hekim
bana az geldi̇, hele ki̇ suri̇yeden 6 bin 120 doktoru görünce, türkler olarak geri̇de kalmamaliyiz, hedef 6 bi̇n 500.
19
Cevapla
Drü
@muzaffer hekim memnun değilsen gidebilirsin hocam. kurtuluş ve çanakkale savaşında tıbbiyeliler bu ülkeyi terk etmedi, hatta çoğu şehit düştü.
4
Cevapla
Yorumsuz
gidenlerin kolay gitmediğini ,çok geçerli nedenleri olduğunu düşünüyorum. sonuçta çok değerli şeyler bırakıp gidiyoruz. gidenlerin yolu açık olsun.
34
Cevapla
NEDEN !
neden gidiyo bunlar diye düşünen,sorgulayan yok. saygı yok, can güvenliği yok, emeğin karşılığı yok, muayene için yeterli zaman yok, x ray çalışmaz, hakaret, küfür, sizi boşuna öldürmüyorlar, sopa, yumruk, bıçak, silah gırla. e be kardeşim gitmiycek de naapçak ?
33
Cevapla
nevzat kulukçu
konfor alanında çıkamayanlar da gidenler üzerinden prim yapmaya çalışıyor ya çok tuhaf görünüyor dışardan.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir