Medimagazin logo

Ali İsmail Korkmaz cinayetinde doktor da yargılanacak

Eskişehir’de Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz olayında skandallar bitmiyor
Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Ali İsmail Korkmaz cinayetinde doktor da yargılanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Mahkeme kararı Korkmaz’ın sadece yediği dayaktan değil, hastanede tedavisinde gösterilen ihmalden öldüğünü ortaya koydu.

Eskişehir Tepebaşı Kaymakamlığı’nın Korkmaz ailesinin suç duyurusu üzerine Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde görevli doktor Hasan Gülcü hakkında “soruşturma izni verilmemesi” kararı, Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi’nden döndü. Mahkeme, Korkmaz ailesinin açtığı dava sonunda Dr. Gülcü’nün Korkmaz’ın tedavisinde ihmal gösterdiği için yargılanması gerektiğine karar verdi. Mahkemenin kararında acil servis doktoru olan Gülcü’nün Korkmaz’a her türlü tedavinin uygulandığını söylemesine rağmen görevini ihmal ettiğine ilişkin soruşturma yürütülmesi gerektiği belirtildi. Kararda, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyetince ön inceleme aşamasında alınan rapora dikkat çekildi. Bu raporda Korkmaz’ın çekilen tomografi görüntülerine göre beyin cerrahisi polikliniğine gönderilmesi gerekirken, bunun yapılmadığının belirtildiğine işaret eden mahkeme, ayrıca Korkmaz’ın beyin tomografisini değerlendiren Dr. Tülay Bakar’ın ifadesinde de hidrosefali açısından hastanın beyin cerrahisi servisine yönlendirilmesini istediğine dikkat çekti. Mahkeme, Korkmaz’ı beyin cerrahisi servisi yerine ortopedi servisine yönlendiren Dr. Gülcü’nün soruşturulmasına karar verdi. Bu karar üzerine Eskişehir Başsavcılığı Gülcü hakkında görevi ihmal suçundan soruşturma açtı.

Polise de dava

Polis memuru Vedat Esen’in Korkmaz’ın ifadesini almadan ertesi gün karakola giderek ifade vermesini söylediği ve böylece yaralı halde karakola gitmesine sebebiyet verdiği için başlayan soruşturma tamamlandı. İddianamede, polis memuru Vedat Esen’in “görevini kötüye kullanmak” suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istendi.

‘Adalet gitti’

19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü ile ilgili davanın Eskişehir’den Kayseri’ye alınmasına Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin tepki gösterdi. Öztekin, “Davanın nakli ile adalet Eskişehir’den götürüldü” dedi.

ali
i̇smail
korkmaz
cinayetinde
doktor
da
yargılanacak
Yorum (5)
postenflamatuar
Gezi olayları ve devamı olaylarda görev gücüymüş gibi şevkle ve gayretle çaşışan TTB nin paravanlığı acil konusındaki hassasiyetsizliğinden belli oluyor. Gezi olayları sırasında ölen şahıs için yapmadığını bırakmayan pek sefil meslek örgütümüz acil servislerin yetersizlikleri ve eksikliklerine kafa yormaz. Acildeki sistem eksikliği, uzman yetersziliğinin faturası bu olayda görüldüğü gibi hekimin üzerine yıkılıyor. TTB her gü bu tür olaylar yaşanmasına rağmen takmıyor. Sanki TTB jmeslek örgütü değil kabzımllar örgütüymüş gibi biber gazının zararıla uğraşır. Acillerde 24 saat esasına dayalı 2-3 vardiya şeklinde beyin cerrahi, nöroloj, radyoloji, ortopedi vb branşlar olmadığından, telefonla konsültasyon yasak olmadığından bu tür olaylar gelişiyor. Sağlık sistemindeki bu bariz yeterszilik hekime yıkılıyor. TTB de kjabzımallar gibi bu olayları hergün Türkiyenin çeşitli yerlerinde tekrarlamasını sadece seyrediyor. Beyin cerrahı olsaydı tüm travma hastalarında rutin beyin cerrahi genel cerrah dahiliye kontrolünden geçeceğinden doktor ihmali sebepli kaza olmazdı. Bu sorunu gündeme alması gereken TTB dir. TTB bunu gündeme almaz ise sağlık bakanlığı hükümetler zaten bunu görmezden gelir, yasalar marifetiyle de hekimi suöşlar, hapse gönderir, trilyonluk tazminatları tahsil etiriri. Vatandaş hakkının alındığını sanır, hükümet oyunu alır, TTB siyasetini, kabzımallığını yapar olan hekimlere olur. Paravan TTB ye oy verenler bir gün hiç sorumlu olmadıkları halde "Ali İsmail Korkmaz" vari bir olayda suçlu bulunduğunda kendisinden başka suçlayacak birisini bulamayaktır.
0
Cevapla
hbö
kranial bt raporunda travmaya yönelik bir yorum yokken hidrosefali kel alaka. burada radyoloji raporunun da pek düzgün olmadığı kanaati ediniliyor. bu bir. ortopediye yönlendirilmiş olsun. peki ortopediye gitmişler mi? ilk aşamada sevk edilen poliklinikte yanlış olsa bile, ortopedi, bu vakanın kendileri ile ilgili değil, beyin cerrahisi ile ilgili olduğunu söyleyebilirdi. bu iki. ali İsmail korkmaz kardeşimize Allahtan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dilerim. bu arada, basiret bağlanmasına karşı biz hekimler her daim dikkatli olmalıyız. böylesi olaylar gerçekten biz hekimleri üzüyor.
1
Cevapla
Frankie Bellevan
gezi olayları esnasında vefat eden tüm kardeşlerime allahtan rahmet diliyorum. hepsi de nur içinde yatsın. hepsinin de mekanları cennet olsun. zulme zemin hazırlayanlar hem bu dünyada hem de ahirette hakettiklerini bulsunlar.
1
Cevapla
dr osman
yunus emre hastanesi sanırım büyük bir hastane bu hastanede mutlaka acil dahili ve cerrahi branş havuz nöbeti olmak zorunda idi pratisyen hastayı karşıladıktan sonra vakayı bu uzman sonlandırmak zorunda idi uzman düzeyinde değerlendirme şart idi ayrıca bu hastaende 6 tane ortopedi uzmanı var bu uzmanlar acil ortopedi nöbeti tutmak zorunda idi sayı 4 olsa servis nöbeti ile yükümlüler zaten hastanede bu uzmanlar bulunmak zorunda idi ama yoklar idi pratisyen arkadaşı tek başına bırakmış idi yönetim pratisyen arkadaş hem idarenin kusuru hemde yazılmayan bu nöbetler sebebi ile şikayetçi olabilir bu seviyedeki bir hastanede nöbet sadece pratisyene bırakılamaz idareciler de suçludur eğer nöbet yazılmış ve nöbeti tutmuyorlar ise uzmanlar da kaynak : YATAKLI SAĞLIK TESİSLERİNDE ACİL SERVİS HİZMETLERİNİN UYGULAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA TEBLİĞ ve bu tebliğin ekleri
0
Cevapla
selim
kalanlara Allah sabır versin her ölüm zor hele ki genç ölümü daha da zor ancak burada yargısız infaz yapmakta yanlış tomografi çekilmiş kanama görülmemiş kişi kumadin kullanıyormuş bunu hekime söylememiş,artı acillerin tıklım tıklım oluşu yer sorunu vakaları yeterli süre takibinden de alıkoyuyor bekle gör ilkesi de uygulanamıyor,ben hekim ihmali olmadığını düşünüyorum
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir