Medimagazin logo

Akdağ: Sağlık Bakanı olarak yapamadığım şeylerden biri...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Medimagazin'e yaptığı ziyarette Sağlık Bakanı olarak yapamadığı şeylerden birinin hekimlerin emekli maaşlarını düzeltmek olduğunu söyledi.
Akdağ: Sağlık Bakanı olarak yapamadığım şeylerden biri...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

 

Emekli maaşları düzeltilecek

Sağlık Bakanı olarak yapamadığı şeylerden birinin, “meslekte eski olan hekimlerin emekli maaşlarını artırmak” olduğunu dile getiren Akdağ, “Şu anda mesleğe başlayan bir hekim 25-30 yıl çalıştıktan sonra 2 bin 500 liranın üstünde bir emekli maaşı alacak. Ama bundan 25 sene önce mesleğe başlayıp emekli olan bir hekim bugün bin 550 lira alıyor. İşin o kısmını henüz halledebilmiş değiliz. Önümüzdeki günlerde maliyeci arkadaşlarla oturup bu konu üzerinde çalışacağız” diye konuştu.

 

 

Meslek örgütlerine “ideolojik davranmayın” çağrısı

Akdağ, burada önemli olan noktanın Sağlık Bakanlığıyla hekimlerin ve hekimleri temsil edenlerin beraber çalışarak çözüm üretmesi olduğuna dikkat çekti. Bu konuda Bakanlığa ne kadar katkı verilse bu sorunları o kadar rahat çözeceğini vurgulayan Akdağ, “Meslek örgütlerinin bu şekildeki davranışları hak kazanmak için son derece yararlı olur. Son iki yıldır hak arama tarzını benimsemiş bir sendika yetkili sendika olduğu için onlarca kazanım oldu. Çünkü ben de hekimlerin, sağlık çalışanlarının çok daha fazla kazanmalarını, emeklilik maaşlarının yüksek olmasını istiyorum. Ama sistemin bütününe karşı çıkan ideolojik yaklaşımlar olduğu zaman bize hiç destek gelmiyor” dedi.

akdağ:
sağlık
bakanı
olarak
yapamadığım
şeylerden
biri...
Yorum (25)
Dr Hakan
Nolur o konuya da el atmayın, bi o kaldı düzelmeyen :-(((
0
Cevapla
kamil ömür
Hala diyorsunuz ki bugün başlayan 25-30 yıl sonra 2500 lira alacak.Söylemekten dilimizde tüy bitti emekli hakim 3500 lira bugün alıyor.Artık herkes maaşa talim pozisyonda.Bu nedenle alınan ücretin önemi çok büyük.Net maaşlara zam yapın diyor tabip odası.Sayın bakan 8000 lirayı maaş olarak veremem diyor.Sayın bakan 8000 lira maaş yerine 4000 lira net maaş artı sizin her televizyona çıkışta söyleminiz olan döner sermaye olsun.Anlaşıldı ki siz sağlık bakanı olduğunuz sürece bu döner sermaye sistemi kalkmayacak.Bende tabip odssının önerisi ile sizin öneriniz aranızda bir ücreti öneri olarak sunuyorum.Ama bununda olacağını tahmin etmiyorum çünkü maliye biliyorsunuz 600 liralık maaş artışını bile kabul etmemiş !!! hak edilen döner sermayeden mahsup edilme yöntemi ile orta yol !!! bulunmuştu.Ne zaman işime yarayacak bu sabit ödeme yılda bir kez izine çıktığımda 1100 lira olarak.
0
Cevapla
ihsan
sabit döner ödemesini genel bütçeden ödesinler, dönerden kesmesinler başka ihsan istemez! Çünkü ilk başta öyle olacak gibi lanse edip kandırdılar.
0
Cevapla
hasan ekim
Bugün emekli olacak bir hekim çok düşük emekli maaşı alacaktır. Bu nedenle birçok hekim emekli olmamakta veya yaş haddinden dolayı zorunlu emekli olmuşsa dışarda çalışmaktadır. Ama aynı süre hizmet yaparak emekli olan bir savcı veya hakim ise hekim'in yaklaşık 2.5 katını almakta. Galiba mevzuatımıza göre hekimlik yıpratıcı bir meslek değil. Bakanımız emeklilik sorununu mutlaka halletmeli. Hiç olmazsa emekli hakimlerin ve savcıların aldığının %80'ninin verilmesi bile belki rahatlatıcı olabilir.
0
Cevapla
erkan türköne
Seçim öncesi bu sahte yumuşamalar sergileyen kişi 9 yıldır bizim bakanımız,bu günah çıkartmalar komik bile değil saygılar
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir