Medimagazin logo

Aile hekimleri reçete onay merkezi gibi

Vatandaşların sağlık hizmetlerinin evinde sağlanması amacıyla devreye sokulan aile hekimliği, reçete onay makamına döndü.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - Hasan BOZKURT
Aile hekimleri reçete onay merkezi gibi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Vatandaşların muayene, tetkik, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde sağlanması amacıyla devreye sokulan aile hekimliği, reçete onay makamına döndü. Son 3.5 ayda yazılan 82.6 milyon reçetenin yarısı aile hekimlerince yazıldı.

İngiltere, Hollanda gibi ülkelerde aile hekimleri koruyucu sağlık hizmetlerine önem verirken Türkiye'de ilaç onay makamı gibi çalışıyor. 1 Temmuz-14 Ekim arasında vatandaşlara yazılan 82 milyon 625 bin reçetenin yarısına yakını aile hekimleri tarafından düzenlendi. 3,5 aylık sürede aile hekimleri muayene ettikleri hastalara 36 milyon 859 bin reçete yazdı.

BAKAN ÇELİK'İN SİTEMİ

Hastaların yüzde 80'ini hastaneye gitmeden eve göndermek için kurulan sistemin yanlış işlediğini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Aile hekimliği reçete yazan sistem haline geldi. Reçete yazan bir sistem olmaktan çıkartılması gerekiyor. Aile hekimliği reçete, ilaç yazmak yarışı olmamalı" açıklaması yapmıştı. Veriler, Bakan Çelik'in bu siteminin haklılığını ortaya koydu.

EVLERİ ZİYARET ETMİYORLAR

Gelen hastaları ilaç yazarak gönderen aile hekimlerinin Türkiye'deki işleyişi hastaları memnun etmiyor. Her hekime 3 bin vatandaş düşmesi aile hekimliği kurumunun verimli çalışmasını önlüyor. Sabah 8.00 akşam 17.00 arasında hasta bakan aile hekimlerinin büyük bölümü saha çalışması yapmıyor. Evlere gidip aileleri koruyucu sağlık hizmetleri, mevsim hastalıklarına karşı tüketilecek gıdalar hakkında bilgilendirme yapmayan aile hekimlerinin sağlık ocaklarından bir farkı olmadığı hastalarca sürekli dile getiriliyor. Sağlık Bakanlığı'nın vatandaşların çalışma saatlerine göre aile hekimlerine mesai çizelgesi yapılacağına dair çalışmasını da hala tamamlanması sistem işleyişinin verimini düşürdü.

AMAÇ EVDE SAĞLIK HİZMETİ

Aile Hekimliği uygulaması 15 Temmuz 2010'da Ankara'da başladı. Pilot uygulaması tamamlanan proje ayını yılın sonunda tüm Türkiye'ye yayıldı. Projeyle aile hekimlerinin görevleri; sağlık hizmetine ihtiyacı olan vatandaşların muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması olarak açıklandı. Aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak verilmesi için Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kurumları bünyesinde evde sağlık hizmetleri birimleri kurulması sağlandı.

E-reçetede rekor kırdılar

1 Temmuz itibariyle Türkiye geneline yaygınlaştırılan e-reçete uygulamasında da aile hekimleri önde gidiyor. Elektronik reçete şifresi alan 80 bin doktorun yazdığı 37 milyon 656 bin reçetenin 27 milyon 100 binini aile hekimleri yazarak büyük bir rekora imza attı. Birinci basamak devlet hastanesi, eğitim araştırma, özel ve üniversite hastanelerindeki hekimlerin hepsi ise 10 milyon e reçete yazabildi. En az elektronik reçeteyi 433 bin 109 ile üniversite hastanelerindeki doktorlar verdi. 2 milyon 75 bin kağıt reçete yazan profesör, doçent ve yardımcı doçentler ilaçsız tedavi yöntemini daha çok tercih ettiği görüldü. Reçete sayısındaki artışa rağmen Türkiye'de ilaçta yapılan ıskontolar maliyetleri düşürdü. Cari açığa neden olan ilaç girdilerinin azaltılması için yapılan indirimler sonuç verdi. 2010 yılının ilk yedi ayında reçete başı maliyet 48,94 lira iken geçen yılın aynı döneminde 44,80 TL'ye geriledi. Bu yılın ilk yedi ayında ise hastaların reçetesi için ödenen para 40,47 TL'ye düştü.
 

e-reçete
reçete
aile hekimliği
sgk
sağlık harcamaları
Yorum (47)
cüneyt beyaz
sayın bakan o zaman kanun çıkarın aile hekiminin reçete yetkisini kaldırın sgk ödemesin sizde bu sorundan kurtulursunuz. Hedef gösterici beyanat vermeyi ne kadar çok seviyorsunuz
0
Cevapla
Dr.Mevlüt Erdoğan
"Aile Hekimliği uygulaması 15 Temmuz 2010'da Ankara'da başladı. Pilot uygulaması tamamlanan proje ayını yılın sonunda tüm Türkiye'ye yayıldı" Yukarıdaki yanlış bilgi bile bu yazıdaki pek çok değerlendirmenin hatalı olduğunu gösteriyor. Aile hekimliği 2005 yılında düzcede pilot olarak başladı. Aile Hekimlerinin ev ev dolaşmasının istenmesi, Mevcut nüfus yapısı, bugünkü iş yükü ve güvenlik sıkıntıları nedeniyle gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır. Bu sadece saha gerçeklerinden bi-haber kişilerin ütopyasıdır.
0
Cevapla
Ayşegül
Birincisi aile hekimliği evde tedavi merkezi değildir böyle bir şey yok, yönetmelikte sadece yatalak hastalar için ev ziyaretleri yazar asm ye gidecek durumda olanlar gider, ikincisi hastaneler e- reçeteye hala alisamadiklari ve elde yazdıkları için e- reçete sayıları düşük. Aile hekimleri de çok merakli değil ilaç yazmaya ama hastaların keyfi ilaçlarını yazmadiklari zaman ya şiddete maruz kalıyorlar yada 184 e şikayet ediliyorlar.
0
Cevapla
M.Ç
''Vatandaşların sağlık hizmetlerinin evinde sağlanması amacıyla devreye sokulan aile hekimliği, reçete onay makamına döndü.'' Bu Nasıl bir cümledir yahu...Evde tedavi için ''aile hekimliği sistemi'' kurulmuş..'Her eve bir aile hekimi' hatta 'her genç kızımıza bir hekim koca' projesi başlatalım..Birisi sayın bakana ''Aile Hekimi Kimdir,Günlük Kaç Hasta Kapısında Kuyruk Olur,İlaçı Yazılmayan vatandaş hekimi şikayet ettiğinde SABİM ve BİMER denilen populist saçma kuruluşlar, hekimin canına nasıl ot tıkar önce bunları bir anlatsınlar...Mevcut hastaların yüzde kaçına aile hekimleri bakmaktadır..Bunun dışında evrak form angarya bebek çoçuk gebe izlem aşılar dahil 150 civarında görev yüklenen bu hekimlerin ''süpermen hekim'' olarak adlandırıldığını duymamış mı?... Oy kaygısı ile vatandaşın illegal talepleri ve usulsüz ilaç yazımı karşısında hekimin yanında yer almayıp,hertürlü vatandaş şikayetini değerlendirmeye alarak hekimlere gizli mobbing uygulayanların,sağlık harcamaları niye arttı diye sızlanmaya hakkı var mı?...Hani vatandaşın ayağına kadar hekim gönderiyorsunuz ya..İşte o gönderdiğiniz hekimler,vatandaşın ayağını yıkamıyor,recete düzenliyor farkındamısınız?!!...
0
Cevapla
mithaosunt t
Ev ziyareti yapmıyor ifadesi yapAmıyor olarak değişse sözgelimi. İtham edici bir tarzı var. Hastalara hasta hakları çerçevesinde verilen şikayet etme hakkının ne kadar suistimal edildiği ve hekimlerin sağlık ocağı zihniyetindeki yöneticilerin de baskısı ile bu yolu seçtiği söylenebilir oysa .....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir