Medimagazin logo

Aile hekimleri için yapılacak 2 bin 500 binada diş hekimleri de görev yapacak / VİDEO

Apartmanların alt katında muayenehane açan aile hekimleri artık kendileri için yapılacak binalarda hizmet verecek
Kaynak: HABERTÜRK - Lütfi ERDOĞAN
Aile hekimleri için yapılacak 2 bin 500 binada diş hekimleri de görev yapacak / VİDEO
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile hekimliği binası Türkiye genelinde yapılacak. 2 bin 500 binanın önünde de bir ambulans bulundurulacak.

Türkiye genelinde görev yapan aile hekimleri için Sağlık Bakanlığı tarafından apartmanların alt katında muayenehane açan aile hekimleri için il ve ilçe merkezlerine yeni binalar inşa edilecek. Geceleri ve cumartesi günleri nöbet tutması planlanan aile hekimleri, artık yeni binalarında hizmet verecek. Binalar hastaneye benzer yapıda olacak. İlk etapta 2 bin 500 bina yapılması planlanırken, binaların her birinin maliyeti 300 bin TL'yi bulacak. Binalar için bağış da kabul edilebilecek. Bağışçının ismi aile sağlığı merkezine konulabilecek. Bina tasarımları çalışmasını tamamlayan bakanlık, bölgeye özgü mimari tasarım kullanacak. Karadeniz Bölgesi'ne ahşap aile sağlığı merkezleri, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerine ise taş binalar yapılacak.

 

Aile hekimliklerinde röntgen çekebilecek, idrar ve kan tahlili yapabilecek. Gebe takip odası, obezite danışma birimleri ve diş ünitesi de olacak. Bu yıl içerisinde 900 diş hekimi almayı planlayan Bakanlık, diş hekimlerini aile hekimliklerinde görevlendirecek. Vatandaşların ağız ve diş sağlığı, periyodik olarak kontrol edilecek. Çocukların diş bozuklukları önlenecek, yatalak hastalar evde diş hizmeti alacak. Ayrıca yeni aile hekimliklerinde 112 Acil ambulansları da hazır bulunacak. 112 Acil Koordinasyon Merkezi’nden gelecek komutla en yakın ambulansı olay yerine yönlendirebilecek.

 

 

aile
hekimleri
için
yapılacak
2
bin
500
binada
diş
hekimleri
de
görev
yapacak
Yorum (10)
ali veli
geç kalmış ama uygulanması gereken bir uygulama...
0
Cevapla
mehmet gursoy
yataksız mini mini minicik hastanecikler olacakmiş:)
0
Cevapla
can yılmaz
diş hekimleride kira ödeyecek mi? aile sağlığı merkezinin giderlerine de ortak olacak mı?çünkü bu giderleri(asm nin elektrik-su-doğalgaz-temizlik giderleri)- aile hekimleri kendi cebinden ödüyor...
0
Cevapla
dr
bakanlık artık işletmeciliği aile hekimlerinin elinden alsın.röntgen çekmek basit bi iş değil çatom enerji kurumu ne desen.röntgen le alakası ne derler insanların çoğu.
0
Cevapla
ismail yetenek
Güzel bişi ama ücretsiz implant tedavisi de yapılsın isteriz haa..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir