Medimagazin logo

Aile hekimleri bugün ve yarın iş bırakıyor

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'ne karşı bir yıldır eylem yaptıklarını söyleyen Taner Balbay, "Aralık ayından bu yana bir türlü gerçekleşmeyen mevzuat değişikliği ve değişmeyen ücret yönetmeliği nedeniyle eylem sürecimize devam etme gerekliliği oluştu” dedi
Kaynak: cumhuriyet.com.tr - Sarp Sağkal
Aile hekimleri bugün ve yarın iş bırakıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, 30 Haziran 2021’de Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle, görevleriyle ilgili sosyal medya paylaşımı yapan, basına “izinsiz” demeç veren aile hekimlerine cezalar verileceği belirtildi ve hekimlerin iş yükü artırıldı.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, yönetmeliğe karşı bir yıldır eylem yaptıklarını söyleyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Taner Balbay, “14 Mart’ta cumhurbaşkanımızın belirttiği beş maddelik iyileştirmenin bir maddesi tamamen aile hekimliğiyle ilgili oldu. Ancak geçen süre içerisindeki yaklaşım sebebiyle aralık ayından bu yana bir türlü gerçekleşmeyen mevzuat değişikliği ve değişmeyen ücret yönetmeliği nedeniyle eylem sürecimize devam etme gerekliliği oluştu” dedi. Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili bu ay Meclis’te kabul edilen düzenlemeyle kendilerine bir iyileştirme gelmediğini söyleyen Balbay, “Birçok hekimin ve sağlık çalışanının hak edişlerinin ve özlük haklarının yetersiz olduğunu, baskıyla karşı karşıya kaldıklarını ve sağlıkta şiddeti önleyecek etkin yasal düzenlemelerin yapılmadığını görüyoruz. Ceza yönetmeliği taleplerimiz doğrultusunda değiştirilmediği sürece eylemlerimiz sürecek” diye konuştu.

Şiddet yasası bekliyoruz

Bugün ve yarın iş bırakacaklarını ve geniş katılımlı bir eylem yapacaklarını vurgulayan Balbay, şunları kaydetti:

“Bugün tüm üye il dernek temsilcilerimiz, paydaş STK’ler, siyasi parti temsilcileri ve tüm aile hekimliği çalışanları ile birlikte Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması ve protesto gösterisi düzenleyeceğiz. Bugün ve yarın iş bırakacağız. Biz aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları için makul bir ödeme, hak ettiğimiz bir emeklilik istiyoruz. Aile sağlığı merkezi gider ödemelerinin, ASM gider artışına paralel olarak artırılmasını istiyoruz. Etkin bir sağlıkta şiddet yasası bekliyoruz.” 

aile hekimleri
yonetmelik
aile hekimligi
is birakma eylemi
Yorum (5)
ERDEM
defalarca talebi̇mi̇zi̇ i̇letti̇k bakanliğa hem cari̇ gi̇derleri̇mi̇zde hemde temel maaşimizda hemde çalişma ve özlük haklarimizda düzenleme yapilsin dedi̇k her defasinda uzeri̇nde çalişiliyor dendi̇ sonuç hi̇çbi̇rşey yani̇ ai̇le heki̇mli̇ği̇ si̇stemi̇ni̇ gömdünüz hepi̇mi̇zi̇n başi sağlosun...
19
Cevapla
Yorumsuz
sorunun büyüğü ikinci basamakta, eylem yapanlar birinci basamak aile hekimlerine helal olsun.
14
Cevapla
Mehmet ali
yanlış haber. sadece aile hekimleri değil, hastanelerdeki hekimler de iş bıraktı
10
Cevapla
cek cak dr.
mış...mış mış..! ve cek cak!......
3
Cevapla
doktor mu dr.
arkadaşlar uzatmaya gerek yok,inanınki....! özgürlüğün ve demokrasinin olduğu yerlere akalım artık...! üstelik buralarda dayak yok...kötü söz yok...şiddet yok...! insanca yaşanılır ücret var!
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir