Medimagazin logo

"Acilen 2-3 bin yoğun bakımcıya ihtiyacımız var"

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kaya Yorgancı, Türkiye'de yoğun bakım eğitimi almış hekim ve hemşire sayısının çok az olduğunu belirterek, ''Acilen 2-3 bin yoğun bakımcıya ihtiyacımız var'' dedi
"Acilen 2-3 bin yoğun bakımcıya ihtiyacımız var"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA (A.A) - Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kaya Yorgancı, Türkiye'de yoğun bakım eğitimi almış hekim ve hemşire sayısının çok az olduğunu belirterek, ''Acilen 2-3 bin yoğun bakımcıya ihtiyacımız var'' dedi.

Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneğince Başkent, Çukurova ve Mersin üniversitelerinin katkılarıyla bu yıl 5'incisi düzenlenen Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi, Adana HiltonSA Oteli'nde başladı.

HÜ Öğretim Üyesi ve Kongre Başkanı Doç. Dr. Kaya Yorgancı, burada yaptığı konuşmada, kongrede yurt içi ve yurt dışından 100 bilim adamının güncel bilgiler ışığında yoğun bakım konusunu tartışacağını söyledi.

Yorgancı, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yoğun bakımın giderek önem kazandığını vurgulayarak, özellikle bebek ölümleri, yoğun bakım yatak sayılarının yetersizliği, yetişmiş insan gücü eksikliği ile sık sık gündeme gelen yoğun bakımın bu kongrede bütün yönleriyle ele alınacağını ifade etti.

Türkiye'de yoğun bakım şartlarının beklenen düzeyde olmadığını bildiren Yorgancı, bu konuda katetmeleri gereken uzun bir yol olduğunu, bunların başında da eğitimin geldiğini kaydetti.

Meslektaşların, hekimlerin ve hemşirelerin eğitilmesi amacıyla bu etkinliğin düzenlendiğini belirten Yorgancı, şöyle konuştu:

''Ülkemizde yoğun bakım yatak sayısı istenilen düzeyde değil. Ciddi açık var, ayrıca ekipman sıkıntısı yaşanıyor. Bunun yanı sıra Türkiye'de yoğun bakım eğitimi almış hekim ve hemşire sayısı çok az. Ülkemiz için acilen 2-3 bin yoğun bakımcıya ihtiyaç var. Ancak şu anda Türkiye'de 100 civarında bu konuda eğitim almış kişi bulunuyor. Çok ciddi açığımız var. Bu açığın acilen kapatılması gerekli. Bu rakamları göz önüne aldığımızda, yoğun bakımlarda verdiğimiz sağlık hizmetinin çok iyi olduğu söylenemez. Maalesef belki de yaşayacak durumda olan hastalar, imkansızlıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.''

Yorgancı, Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği ve meslektaşlarının eğitim konusunda son derece aktif olmaya çalıştığını belirterek, Sağlık Bakanlığının ve üniversitelerin katkılarıyla Türkiye'deki yoğun bakımcı açığının kısa sürede kapatılacağına inandıklarını kaydetti.

Doç. Dr. Yorgancı, kongrenin 3 gün süreceğini ve yoğun bakım eğitimi, yoğun bakımda yapılması gerekenler, sık karşılaşılan sorular, enfeksiyonlar gibi konuların uzmanlar tarafından tartışılacağını bildirdi.

HÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Arzu Topeli İskit ise amaçlarının meslektaşlarının eğitim ve deneyimlerine katkıda bulunmak, tedavinin kalitesini artırmak ve yoğun bakım bilimini geliştirmek olduğunu söyledi.

Bu kapsamda çeşitli eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. İskit, kongrenin yararlı olacağına inandığını kaydetti.

Yoğun bakım eğitimi, yoğun bakımda rastlanan temel sorunlar, cihaz kullanımı, afetler ve benzeri olağan dışı hallerde yoğun bakım hizmetleri gibi çok sayıda konunun tartışılacağı kongreye yaklaşık 400 sağlık personeli katılıyor.

"acilen
2-3
bin
yoğun
bakımcıya
ihtiyacımız
var"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir