Medimagazin logo

“AB’ye giremedik ama bu diplomalarla Türk hekimleri devletten önce girme hakkını kazanmış oldu”

Kadın hastalıkları ve Doğum-Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mert Göl, Türk hekimlerinin yurt dışında özel izin ve gözlemci dışında ameliyat yapabilmesini sağlayan diplomayı almaya hak kazanan tek Türk doktor oldu. Operasyonlardaki başarısını sınırları aşarak taçlandıran Doç. Dr. Mert Göl, “AB’ye giremedik ama bu diplomalarla Türk hekimleri devletten önce girme hakkını kazanmış oldu” dedi.
“AB’ye giremedik ama bu diplomalarla Türk hekimleri devletten önce girme hakkını kazanmış oldu”
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’de ilk kez denenen yöntemler ve sayısız başarılı operasyonlarla bilinen Kadın hastalıkları ve Doğum/ Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mert Göl, Türkiye’den önce Avrupa Birliği’ne girdi. 2013 yılında Avrupa Jinekolojik ve Endoskopi Derneği tarafından ilk kez düzenlenen laparoskopik ameliyatlarda yeterlilik sınavını başarı ile sonuçlandıran Doç. Dr. Göl, diplomanın AB ülkeleri arasında 9 hekimin Türkiye’den ise kendisinin almaya hak kazandığını dile getirdi. Doç. Dr. Mert Göl, “Avrupa Jinekolojik ve Endoskopi Derneği’nden verilen bu diplomanın özelliği Avrupa’da ve Türkiye’de dahil olmak üzere bir standardizasyon oluşturmaktır. Yani yapılan laparoskopik ameliyatlarda yeterlilik belgesinin doktorlara verilmesini sağlayan bir sınavdı. Özellikle de biz ülke olarak Avrupa Birliği’ne girdiğimiz zamanda bu hak hemen bir diploma ile elimize geçiyor. Onun dışında Avrupa’da hiçbir hastaya özel izin ve gözlemci dışında ameliyat yapabilmek mümkün değil. Bu diploma bize orada operasyonu yapabilme hakkı tanıyor” dedi.

DİPLOMA 10 HEKİME VERİLDİ
Başarılı ve zor bir sınav süreci olduğunu aktaran Doç. Dr. Göl, “Biz bu ülkenin hekimleriyiz. Ben laparoskopik cerrahına yıllarımı verdim. Çok çalışmak ve kendinizi bir konuya adamak size başarıyı sağlıyor. Türkiye’den ilk ve tek kişiydim ben. Avrupa’dan 9 hekime verildi. Türkiye’den de bu diplomayı alma gururunu yaşayan tek isim oldum. AB’ye giremedik ama bu diplomalarla Türk hekimleri devletten önce girme hakkını kazanmış oldu. Avrupa’da belirli merkezlerde laparoskopik ameliyatları yapabilme hakkına sahip oluyorsunuz” şeklinde konuştu. Verilen diplomanın başarılı hekimler için iki yıllık alanlarında ücretsiz eğitim hakkı sunduğunu söyleyen Doç. Dr. Göl, sınava ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu sınavlar çok uğraşlar sonucu elde edilen sonuçları içeriyor. İnternetten müracaat ediyorsunuz. İki aşamalı sınava giriyorsunuz. Derneğin belirlediği merkezde ayrı bir sınava giriyorsunuz. Teorik ve uygulamalı sınavlara girdikten sonra bunu geçiyorsunuz ve tekrar ikinci aşamaya geçiyorsunuz. Geçebilirseniz sınavları diplomayı alma hakkını kazanıyorsunuz. Ayrıca ücretsiz olarak eğitiminizi iki yıl boyunca oradaki merkezlerden yararlanarak devam ettirebiliyorsunuz.”

“ab’ye
giremedik
ama
bu
diplomalarla
türk
hekimleri
devletten
önce
girme
hakkını
kazanmış
oldu”
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir