Medimagazin logo

4 saat arayla 2 kalp nakli

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde dört saat içerisinde gerçekleştirilen ameliyatlarla iki kişiye kalp nakli yapıldı. Antalya'da aynı gün içerisinde ilk defa iki kalp naklinin yapıldığı bildirildi.
4 saat arayla 2 kalp nakli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA -Afyonkarahisar'da geçirdiği trafik kazası sonucu Burdur'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Recep Erdoğan'ın kalp, karaciğer ve böbreği ambulans helikopterle Akdeniz Üniversitesi Hastanesine getirildi. Erdoğan'dan alınan kalp, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Bayezid ve Prof. Dr. Tuncay Özkan ile ekibi tarafından 4 saat süren ameliyatın ardından 1.5 yıldır kalp yetmezliği çeken ve ileri dönem kalp hastası olan 46 yaşındaki inşaat işçisi Benzat Özünlü'ye başarıyla nakledildi.


     Aynı ekip, Özünlü'ye naklin ardından Antalya'da Medical Park Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Cihan Bektaş'ın bağışlanan kalbinin nakline geçti. Bektaş'ın kalbi de 51 yaşındaki turizmci Muharrem Arıkel'e nakledildi.


     Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Bayezid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aynı gün içerisinde ilk defa iki kalp nakli yaptıklarını bildirdi. Hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Bayezid, kalp nakli olduktan bir süre sonra hastaların eski hayatlarına döneceğini söyledi. Türkiye'de kalp yetmezliği çeken 800 bin hasta bulunduğuna dikkati çeken Bayezid, şöyle konuştu:


     ''Türkiye'de ileri dönem kalp hastası olan 80 bin kişi var. Bu kişilerden 3 binine acilen kalp nakli gerekiyor ancak kalp nakli bekleme listelerinde 420 kişi bulunuyor. Yani hastaların birçoğu doğru yönlendirilmiyor ve bilgisiz. Bekleme listelerinde bulunan hastaların yüzde 50'si aynı yıl içerisinde hayatını kaybediyor. Bekleme listelerindekinin sadece beşte birine kalp nakli yapılabiliyor. O nedenle organ bağışının artması gerekiyor.''
     Prof. Dr. Bayezid, geçen yıl 12 kalp nakli yaptıklarını bildirdi.
    
     -''YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ HİSSEDİYORUM''-
    
     Nakille yeniden yaşama tutunan evli ve iki çocuk babası Özünlü, kalp büyümesi sorunu yaşadığını ve son bir ay içerisinde üç defa kalp krizi geçirdiğini söyledi. Umudunu kestiği anda kadavradan nakil haberi aldığını anlatan Özünlü, ''Daha önce de hastaneye nakil için gelmiştik ama doku uyumsuzluğu olunca nakil gerçekleşememişti. Sonunda hayallerim gerçek oldu. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum'' dedi.


     Dört aydır kalp yetmezliği çeken ve iki çocuk babası Arıkel de organ bağışında bulunan aileye teşekkür etti. Onların sayesinde yeniden hayat bulduğunu anlatan Arıkel, ''Organ bağışında bulunarak çok onurlu bir görevi yerine getirdiler. Kendilerine bütün kalbimle teşekkür ediyorum. Herkesi organ bağışına davet ediyorum'' diye konuştu.
    
     -DERSE ''BÖBREK NAKLİ'' ARASI
    
     Öte yandan, Burdur'da beyin ölümü gerçekleşen Recep Erdoğan'ın bağışlanan böbreği de Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsündeki ameliyat ile 26 yıllık öğretmen Musa Gündüz'e nakledildi. 6 yıldır böbrek yetmezliği çektiğini anlatan Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesindeki Cumhuriyet İlköğretim Okulunda görevli sınıf öğretmeni Gündüz, nakil yapılacağı haberini, ders sırasında aldığını söyledi. Ders yaptığı sırada telefonunun çaldığını anlatan Gündüz, şöyle konuştu:


     ''Telefonu açtım ve böbrek nakli olacağımı öğrendim. Öğrencilerimle bu mutlu haberi hemen paylaştım. Onlara 'böbrek nakli olduktan sonra daha sağlıklı bir şekilde karşınıza geleceğim' diyerek dersi yarıda bırakıp hemen hastaneye geldim. Öğrencilerim benim için dua edeceklerini söylediler.''


     Ameliyatın ardından kendisini çok sağlıklı hissettiğini anlatan Gündüz, ''En büyük mutluluğum öğrencilerimden ayrılmak zorunda kalmayacağım. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Organı bağışlayan aileye çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.


     Karaciğerin ise Antalya'da oto yıkamacılığı yapan 46 yaşındaki Ali Aydıncan'a nakledildiği bildirildi.

4
saat
arayla
2
kalp
nakli
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir