Medimagazin logo

33 günlük bebeğin karnındaki kist ameliyatla alındı

Şanlıurfa'da 1 ay önce dünyaya gelen bebeğin karnından ameliyatla 450 gram kist çıkarıldı.
33 günlük bebeğin karnındaki kist ameliyatla alındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ŞANLIURFA- OSM Ortadoğu Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, 33 gün önce doğan ve ailesinin ''Yakup'' adını verdiği bebeğin karnında şişlik olduğu tespit edildi. Doğumdan sonra geçmeyen şişlik nedeniyle aile hastaneye başvurdu.
    

Yapılan muayenede bebeğin karnında kist tespit edildi. Tıpta 30 binde bir görülebildiği belirtilen kistin ameliyatla alınmasına karar verildi. 40 dakika süren operasyonun ardından karnında 450 gram ağırlığında kitle çıkarılan bebek, yenidoğan servisinin yoğun bakım ünitesinde gözlem altına alındı.
    

Ameliyatı yapan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Suat Erkoç, ameliyatın ardından yaptığı açıklamada, ''Yakup'' bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.
    

Hastanın doğuştan itibaren karnındaki şişlik nedeniyle birkaç kez sağlık kurumlarına getirildiğini aktaran Dr. Erkoç, ''Batında gaz tespit edilmiş, karında şişlik tespit edilmiş, hiç birinde batında kitle saptanamamış. Bize geldiğinde çekilen ultrasonda çok ilginç bir görüntüyle karşılaştık. Karnın tamamını dolduran büyük bir kiste rastladık. Bu kistler 30 bin doğumda bir görülen bir kist. Doğrusunu söylemek gerekirse bu kadar büyük bir kist çok fazla alışık olmadığımız, çok fazla rastlamadığımız bir kist ve doğuştan olması ise ayrı bir ilginçlik. Hastamız ameliyat oldu, 2 güne kadar da taburcu edeceğiz.''

33
günlük
bebeğin
karnındaki
kist
ameliyatla
alındı
Yorum (2)
çetin öcal
gebeyken 1 kez dahi kontrole gitmemiş.miadında doğum için gelen anensefal bebek doğuran gebeler bile var.aile hekimlerinin gebeleri yeterince bilgilendirmediğini düşünüyorum.
2
Cevapla
kasabalı
Gebelerin bir jinekoloji uzmanına gitmesi gerektiğini,ultrason ve yapılacak tetkikleri ve bunların ne işe yaradığını anlatmayan aile hekimi ve ebe olacağını sanmıyorum fakat il merkezinde dahi umursamazlık (Kendinin veya ailenin umursamazlığı)veya maddi imkanlar(dolmuşla devlet hastanesine gidecek) nedeniyle gebeliği boyunca jinekoloğa gitmeyen nadir de olsa hastam oldu..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir