Medimagazin logo

14. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi Trabzon'da başladı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, her düzeydeki sağlık görevlisinin çağdaş normlarda eğitim alarak birikimli ve donanımlı niteliklerle sağlık hizmetlerinin sunulmasında yer almasının, hedeflenen planlamalara ulaşmada çok büyük kolaylıklar sağlayacağını söyledi.
14. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi Trabzon'da başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TRABZON- Prof. Dr. Özen, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER), KTÜ Rektörlüğü ve KTÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığınca KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen, ''14. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi''nin açılış töreninde, sağlıklı birey yaşamının korunmasında ve toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesinde sağlık çalışanlarının büyük önemi olduğunu belirtti.


     Sağlık hizmetlerinin toplumun değişen ihtiyaçlarına göre sürdürülmesinde en önemli gücün insan gücü olduğunu ifade eden Özen, ''Öyle ki tarihin her döneminde yapılan işlerin temel unsuru olarak belirleyici faktör olarak görülmüştür insan gücü. Bu güçten en verimli ve etkin şekilde faydalanabilmenin ortak yolu ortak akıl ve ortak çözümlerle gerçekleşen iyi sağlık planlamalarından geçmektedir. Sağlık hizmetlerinin sunumunda sağlık çalışanlarının sayısal ve niteliksel özellikleri büyük önem taşımaktadır'' dedi.


     Prof. Dr. Özen, her düzeydeki sağlık görevlisinin çağdaş normlarda eğitim alarak birikimli ve donanımlı niteliklerle sağlık hizmetlerinin sunulmasında görev yapmasının, hedeflenen planlamalara ulaşmada çok büyük kolaylıklar sağlayacağını vurgulayarak, ''Etkin ve başarılı bir sağlık hizmeti sunabilmek için sayısal ve niteliksel önemlerin dışında, ayrıca uygun fiziki mekanlara, yeterli araç ve gerece gereksinim duyulmakla birlikte, temel unsur olan insan gücünü doğu, batı, kırsal, kentsel gibi ülke genelindeki dengeli dağıtımında bir zorunluluk olduğunu ifade etmek isterim'' diye konuştu.


     KTÜ'nün 56 yıl önce kurulduğunu, teknik üniversite olmasına karşın bünyesinde sağlık bilimlerini ve sosyal bilimleri de barındırdığına dikkati çeken Özen, ''Bu anlamda ülkemizde tek üniversitedir, dünyada da benzer örneğinin Teksas'ta olduğunu biliyorum. KTÜ'nün ilk tıp kökenli rektörüyüm, dünyada da tıp kökenli teknik üniversite rektörü olan başka bir rektör de yok, bunun bilinmesini istiyorum'' ifadesini kullandı.
    
     -Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu-
    
     Aynı zamanda tıp doktoru olan Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutlayarak, etkinliğin sonuçlarının mutlaka Sağlık Bakanlığı, üniversitelerin tıp fakülteleri ve toplumun bu konudaki tüm kesimleri tarafından önemle takip edilmesi gerektiğini söyledi.


     Kongrenin ana temasının sağlıkta insan gücü olmasının ayrı bir önem arz ettiğini ifade eden Gümrükçüoğlu, ''Sağlığı sunan sizler, insan gücünün lokomotifi olan tıp doktorları, hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının planlanması ve özlük haklarına dikkat edilmesi bilimsel çalışmalarına zaman ayırabilmesi için çok önemlidir'' diye konuştu.
    
     -''İş ortamından kaynaklı çok ciddi sorunlarımız var''-
    
     HASUDER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Tacettin İnandı ise kongrelerin kendileri için önem taşıdığını, birçok tarafın bir araya gelerek bilgilerini paylaştığını ve bunun da kendilerine fırsat ve enerji verdiğini belirtti.


     Kongrenin ana temasının, ''Sağlık insan gücü, sağlık emek gücü'' olarak belirlendiğini dile getiren İnandı, şunları söyledi:


     ''Kongremizde temel olarak insan gücü planlaması, insan gücü politikaları, sağlık çalışanlarının hakları, sorunları ve sorumlulukları ve bunun yanı sıra eğitim ortamından kaynaklanan sorunlar ve pek çok güncel halk sağlığı konusunu ele alıp tartışacağız. İnsan gücünün planlanmasının önemini hepimiz çok iyi biliyoruz. İyi sağlık hizmeti sunabilmek için yeterli sayıda ve nitelikte sağlık personeli olması gerekmektedir. İşte bu nedenle, bugün ne durumdayız ve gelecekte ne kadar, hangi meslekte, nitelikte insana ihtiyaç duyuyoruz, duyacağız bunu tartışacağız.''


     Doç. Dr. İnandı, sağlık çalışanlarının sayı ve nitelikleri kadar çalışma koşullarının da önemli olduğuna dikkati çekerek, ''İş ortamından kaynaklı çok ciddi sorunlarımız var. Bunlardan biri iş yerinde sağlık çalışanlarına, hekimlere yönelik şiddet. Ücretlendirme şekillerimiz çok hızla değişiyor, çalışma koşullarımız değişiyor. Önceden kamuya bağlı çalışıyorduk, ancak özel sektörde çalışan, kamuda olup da 'taşeron firmalar' denen firmalar aracılığıyla çalışan sağlık emekçisinin sayısı giderek artmaktadır'' diye konuştu.


     KTÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akif Cinel de KTÜ Tıp Fakültesinin kurulduğu 1973 yılından bugüne 4 bine yakın doktor ve 900 kadar uzman hekim yetiştirdiğini bildirdi.


     Cinel, fakültede öğrencilerin, toplumun sağlık gereksinimini ve sağlık sorunlarını bilerek tanı ve tedaviyi uygulamaları, öğrenmeleri ve halk sağlığı açısından koruyucu önlemleri öğrenebilmeleri için sahada eğitimlerine önem verildiğini belirterek, Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyelerinin Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğünün düzenlediği panellerde, seminerlerde ve benzeri etkinliklerde görev aldıklarını da ifade etti.


     KTÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve ''14. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi'' Başkanı Prof. Dr. Gamze Çan ise kongrenin sağlıktaki tüm tarafları buluşturmayı hedeflediğini söyledi.


     Çan, 19 panel, 9 sözlü bildiri oturumunun yer aldığı kongrenin 7 Ekim Cuma günü sona ereceğini kaydetti.


     Konuşmaların ardından HASUDER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Tacettin İnandı tarafından ilçede uyguladığı halk sağlığı projeleri dolayısıyla Sürmene Kaymakamı Mustafa Özarslan'a, ''Halk Sağlığı Dostu Yönetici Ödülü'' verildi.

14.
ulusal
halk
sağlığı
kongresi
trabzon'da
başladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir