Medimagazin logo

10 Kasım Dünya Nöroendokrin Tümörleri Farkındalık Günü

Nöroendokrin Tümör (NET) ile mücadele eden Dünya NET Örgütü, 2010 yılında 10 Kasım Günü'nü Dünya Nöroendokrin Kanserleri Farkındalık Günü olarak ilan etti.
10 Kasım Dünya Nöroendokrin Tümörleri Farkındalık Günü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Erken tanı ve doğru tedavinin önemini vurgulamak amacı ile düzenlenen organizasyonlar ve toplantılar ile hastalar, hasta yakınları, sağlık hizmetleri uzmanları ve toplumun diğer üyelerinin, NET kanserleri hakkında bilgilendirilmesi, erken teşhisin önemi, doğru tedavi yöntemleri ve tedaviye erişimin gerekliliği konularında bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.


Dünya çapında 10 Kasım tarihinde düzenlenen Dünya NET Farkındalık Günü'nün odaklandığı nokta, nöroendokrin kanserin erken tanısı. Erken tanı ve etkin tedavi ile hastaların ömrü uzatılabiliyor.


Nöroendokrin kanserleri olan hastaların birçoğunda klinik belirtiler uzun süre ortaya çıkmamaktadır. Belirtiler ortaya çıktığında ise hastanın dikkatini çekmeyebilir veya başka hastalıklarla karışabilmektedir. Birçok kez NET'ler başka bir hastalık nedeniyle yapılan tetkikler sırasında tanı almaktadır. Hastalık başlangıcından tanı konulana kadar geçen süre 5-7 yılı bulabilmektedir.

ERKEN TANI İLE CERRAHİ MÜMKÜN
Nöroendokrin Tümörü olan hastalar için ideal tedavi, tümör yayılmadan veya köken aldığı organ duvarını aşmadan önce cerrahi müdahaledir. Mümkün olduğunda, tümörün boyuna ve yerine göre, cerrahi müdahale ideal tedavi ve kesin iyileşme potansiyeli sunmaktadır. Erken tanı, tümörlerin büyüyüp başka organlara yayıldığı hallere kıyasla hastaya daha fazla tedavi seçeneği sunmaktadır.


Hastalığın tanısı konduğunda, hastalar NET'ler konusunda uzman hekimlerden görüş alabilir ve ayrıca tedavilerinin ve izlemlerinin planlanması için bulundukları yerde onkologlarla, gastroenterologlarla, endokrinolog, genel cerrahi, radyoloji, nükleer tıp ve patoloji uzmanları ile birlikte hareket edebilirler. Başarılı tedavi ve yüksek yaşam kalitesi için erken tanı en önemli faktördür.


Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Şuayib Yalçın, NET'leri çok değişik şekillerde ortaya çıkan sinsi bir hastalık grubu olarak tanımlamaktadır ve hastaları yakınmaları ortaya çıktığında bir an önce doktora başvurma konusunda uyardı.

10
kasım
dünya
nöroendokrin
tümörleri
farkındalık
günü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir