Medimagazin logo

Yüz binlerce çocuğa acil aşı çağrısı

Sağlık Bakanlığı tetanos ve difteri aşılarını zamanında temin edemeyince, geçen yıl bir milyonu aşkın çocuk aşılanamadı. Şimdi aşı bulunsa da, aile hekimleri, aşı yapılması gereken yüz binlerce çocuğu bulmalarının ve aşılamalarının mümkün olmadığı görüşünde. Bunun için tek çare, ailelerin aşı için aile hekimlerini bulmaları.
Kaynak: HÜRRİYET - MESUDE ERŞAN
Yüz binlerce çocuğa acil aşı çağrısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GEÇEN 2011-2012 öğretim yılında 8’inci sınıf öğrencilerinin velilerinden tetanoz ve difteri aşılarının yapılabilmesi için imzalı izin alındı. Ancak ilçelerdeki toplum sağlığı merkezi çalışanlarının okulları gezerek yapması gereken aşılar, aşılar zamanında temin edilemediği için vurulamadı. Yeni eğitim yılının start almasına bir ay kala, aşının tedariğinin ardından, il halk sağlığı müdürleri çocuklara tetanos-difteri aşısı yapma görevini aile hekimlerine verdi.

1998 doğumlu tüm çocuklar

 İl halk sağlığı müdürlükleri aile hekimlerinden kendilerine kayıtlı tüm 1998 doğumlu çocukların okulların açılacağı 17 Eylül’e kadar tetanoz ve difteri aşılarını tamamlamalarını istedi. Ancak aile hekimleri araya bayram tatilinin de girdiği bir aylık süre içinde aşılamayı bitiremedi. Bazı hekimler, okul, eczane, aile sağlığı merkezlerine astığı yazılarda çocukları aşılanmaya çağırdı. Ancak iş yoğunluğu içinde ev ev dolaşarak aşılama yapamadı. Adını vermek istemeyen bir aile hekimi, “Tetanos-difteri aşısının tek tedarikçisi sağlık bakanlığı. Geçen sene bu aşılarda ciddi sıkıntı yaşadık. Gebelere bile yapmakta zorlandık. Şimdi aşı var ama bakanlığın istediklerini yerine getirmek imkansız. Örneğin bende 1998 doğumlu 53, diğer aile hekiminde 130 çocuk var. Bunların kapılarını tek tek çalıp, aşıya ikna edip yapmamız mümkün değil. Aileler çocuklarını getirsin aşılayalım, ama bizim onları bulmaya ne gücümüz ne de zamanız var” dedi. Bir başka aile hekimi, “Aile hekimlerinin henüz tüm sorumlu olduğu nüfusa ulaşabilecek iletişim sistemleri yok. Kimin 8’inci, kimin 9’uncu sınıfta olduğunu ayırt edebilmek için geniş bir tarama yapmaları, ev ev dolaşıp kişileri bulmaları, aşılarını tamamlamaları gerekiyor. Hem de yeni öğrenim dönemi başlayana kadar. Bu mümkün değil” diyor.

Aşılar hazır gelip yaptırın

AİLE hekimleri araya şeker bayramı tatilinin de girdiği bu bir aylık süre içinde aşılamayı bitiremedi. İş yoğunluğundan da ev ev dolaşıp çocukları arayamayan hekimler 1998 doğumlu çocukların aşıya gelmelerini istiyor.  Tetanos hastalığından korunmanın tek yolu aşılanma.

İki aşı bir arada

TETANOS-difteri aşısı bebek doğduktan sonra 2,4 ve 6 aylıkken toplam 3 doz yapılıyor. 18-24 aylıkken tekrar ediliyor. Daha sonra sekizinci sınıfa denk gelen 15’inci yaşta aşılar bir doz daha yapılarak tam koruma sağlanıyor. Tetanos hastalığından korunmanın tek yolu aşılanma. Tetanos yüksek ölüm oranına sahip bir hastalık. Vakaların yaklaşık yüzde 30’u hayatını kaybeder. Tetanosun başarılı bir tedavisi yok. Kuş palazı olarak da bilinen difteri mikrobunun salgıladığı toksin, insanlar için oldukça tehlikeli.

yüz
binlerce
çocuğa
acil
aşı
çağrısı
Yorum (4)
aile hkm
peki bunun sorumlusu kim ve bu sorunluya nasıl bir yaptırım uygulanacak? biz yanlış yapınca canımıza okuyorlar ya.
0
Cevapla
h.u
Tuvaletlerde acil butonu isteyen bakanlığın kendi işinde gösterdiği ciddiyete bakın. Hiç bakanlığa işiniz düşüp gittiniz mi? Her tarafa ne işi olduğu belli olmayan müdür ve müdürlük oluşturmuşlar. Eğer periferin ciddiyeti olmasa bakanlığın gayrı ciddiliği sağlığı batırırdı.
0
Cevapla
aile hekimi
evet tsm lerden gelip aşıları bırakıp gittiler.zaten işimiz başımızdan aşkın birde bu çocukları bulup aşılayın diyorlar.asm ye çağırdık ne gelen var ne giden.mecburen okullara mı gitsek ne yapsak diye düşünüyoruz.
0
Cevapla
Dr.Ümit
Bu ülkenin aşıya ihtiyacı yok çocukların aşılanmasınada gerek yok 5 yıldızlı otel konforunda hastaneler yaptık yeni sahipleri zorlanmadan işletsin diye bırakın aşılamayın aşılamayınki hasta olsunlar bu hastaneler para kazansın.İlaç firmaları yerli bütün firmaları yuttu elini oğuşturmuş bekliyor aşı yapmayınki ilaç satsınlar.Refik saydamıda kapatmak lazım üretmediği aşı konusunda ne incelemesi yapıyorlar bırakın üretenler karar versin bizim için en iyiyi uluslar arası sermaye düşünür.Aile hekimlerine gelince hiç konuşmasınlar bu sistem geldiğinde aşılamaların yapılamayacağını haykırarak söylediğimizde 3 kuruşa kanıp sistemi koşarak kabul ettiler. AŞILAMAYIN gerek yok.Her köşe başında biten lokman hekimler halleder olmadı üfürükçü hocalarıda sertifikalandırır ülke tıbbını ehil ellere vermiş oluruz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir