Medimagazin logo

Yeryüzü Doktorları'ndan Filipinliler için yardım çağrısı

Yeryüzü Doktorları, Filipinler'deki Haiyan Tayfunu'ndan zarar görenler için yardım çağrısında bulundu.
Yeryüzü Doktorları'ndan Filipinliler için yardım çağrısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL-Yeryüzür Doktorları Derneği'nden yapılan açıklamada, tayfundan etkilenen afetzedelere sağlık yardımı götürmek amacıyla bölgedeki hastanelerde çalışacak gönüllü sağlık ekibinin kurulacağı bildirildi.  

Açıklamada, derneğin bu doğrultuda, bölgedeki sahra hastaneleri, sağlık merkezleri ve hastanelerde gönüllü çalışmak isteyenlere çağrıda bulunduğu belirtilerek, organize edilecek gönüllü sağlık ekibinin, çocuk hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, dahiliye uzmanları ile aile hekimi, pratisyen hekim ve hemşirelerden oluşacağı kaydedildi.

Görev yapacak gönüllülerin ulaşım, konaklama, yemek masrafları ile gerekli ilaç ve tıbbi malzemelerin, kampanya kapsamında toplanacak bağışlarla karşılanacağı vurgulanan açıklamada, "Haydi, Filipinlilere Yardıma!" sloganıyla açılan kampanyaya destek olmak isteyenlerin "Filipinler" yazıp 6612'ye mesaj yollayarak 5 lira bağışta bulunabileceği, bağışçıların "www.yeryuzudoktorlari.org" adresinden de online bağış yapabileceği aktarıldı.

Açıklamada,  tayfundan en fazla etkilenen 9 bölgeden 8'ine temel yardım malzemelerinin ulaştığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:  

"Önümüzdeki günlerde beslenme, temiz su ve sağlık alanında daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Sağlık ihtiyaçları ile ilgili halen geniş kapsamlı bir değerlendirme yapılabilmiş değil. Bölgelerde yeni kurulan ve ayakta kalabilmiş sağlık merkezlerine ilaç ve medikal malzeme yardımları gönderilmeye devam ediliyor. Tayfundan etkilenen bölgelerde yaşayan 12 bin kadının bu ay içerisinde doğum yapması bekleniyor. Temel sağlık hizmetlerinin verildiği merkezlerde doktorlara ve sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyuluyor."

yeryüzü
doktorları'ndan
filipinliler
için
yardım
çağrısı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir