Medimagazin logo

Türkiye'nin ilk ve tek "Tıbbi Bitkiler Bahçesi", Zeytinburnu'nda

- Zeytinburnu Belediyesi'nce 14 bin metrekarelik alana kurulan bahçede, 800'den fazla tıbbi bitki türü yetiştirliyor
Türkiye'nin ilk ve tek "Tıbbi Bitkiler Bahçesi", Zeytinburnu'nda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'nin "ilk ve tek tıbbi bitkiler bahçesi", Zeytinburnu Belediyesince 14 bin metrekarelik alanda kuruldu.

Zeytinburnu Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, doğal tedavi yöntemlerini araştırmak üzere kurulan, ekinzeyadan oğul otuna, avokodadan kahveye kadar 800'den fazla tıbbi bitki türünün yetiştirildiği bahçede, sağlık araştırmaları merkezi de bulunuyor.

Aynı zamanda Türkiye'nin "doğal tohum bankası" olarak da adlandırılan bahçede, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından klinik çalışmaları tamamlanmış, etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmış 300 bitkiden 100'ü yetiştiriliyor.

Tıbbi bitkiler laboratuvarı ve bitki arşivinin de bulunduğu bahçeyi ücretsiz gezebilecek vatandaşlar, bitki türlerinin hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenme imkanı buluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Tıbbi Bitkiler Bahçesinin, kesinlikle modern tıbba bir alternatif niteliği taşımadığını vurguladı.

Aydın, bahçe sayesinde Türkiye'nin "flora arşivi"ni de kurduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Tropikal bölgelerde yetişen bitkiler için de bahçede özel bir sera oluşturduk. Burada dünyanın dört bir yanından getirilmiş bitkileri yetiştiriyoruz. İnşallah yakın bir gelecekte Zeytinburnu'nu Türkiye'nin doğal tıp merkezi haline dönüştüreceğiz. Bunu yaparken Türkiye'nin bu alanda en iyi üniversiteleri ile işbirliği yapıyoruz."

Geleneksel tıp yöntemlerinin halka tanıtılmasının amaçlandığı "Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali"nin de 7 Haziran'da saat 17.00'de halka mesir macunu saçılmasıyla başlayacağını aktaran Aydın, bu yıl 15'incisi gerçekleştirilecek festivalde, daha çok bitkilerle tedavi olarak algılanan geleneksel tıp uygulamalarının tartışılacağını bildirdi.

türkiye'nin
ilk
ve
tek
"tıbbi
bitkiler
bahçesi"
zeytinburnu'nda
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir