Medimagazin logo

Tüm memurlara "Performans" geliyor!

Hükümet kamu personeli rejimine neşter vuruyor. Artık kamuda sicil fişlemesi tarih olacak. Ücretleri ise memurun performansı belirleyecek
Kaynak: SABAH - HAZAL ATEŞ
Tüm memurlara "Performans" geliyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda köklü değişime gidiliyor. Yeni sistem günün koşulları ve geleceğin ihtiyaçları baz alınarak tasarlandı. Bu konuda atılacak adımlar 2013 Yatırım Programı'nda yer buldu. Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı'nca yürütülen çalışma 2013'te tamamlanacak. Yeni sistemle, "Devlete kapağı attık, 25 yılımız garanti" mantığı son bulacak. Kaldırılan sicil sisteminin yerine etkinlik ve verimlilik analizini de içeren yeni bir yapı kuruldu. Bu yapıda esas, performans olacak. Performans Değerlendirme Kılavuzu hazırlanarak gelecek yıl pilot uygulama başlatılacak. Performans sisteminin diğer kamu kuruluşlarında yaygınlaştırılmasına dönük planlama yapılacak.

VERİMLİLİK ŞART
Yeni sistemle verimli çalışan memurlar teşvik edilecek. Memur tanımı değiştirilerek, iş güvencesi mantığına son verilecek. Özel sektörde olduğu gibi kamu çalışanlarının da verimlilikleri ölçülecek. Bütün kamu kurumları ve kuruluşlarında personel sistemi, işe başlama tarihinden emeklilik sonrasına kadarki süreci kapsayacak bir insan kaynakları yönetimi esas alınarak kurulacak. Kamuda "katsayı-gösterge, derece-kademe"ye göre belirlenen ücret sistemi de değişecek. Üreten, çok çalışan memur daha fazla maaş alacak. Verimsiz memurların işçiler gibi işten çıkarılması da mümkün hale getirilecek. Yeni sistemle personel planlaması da yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de verimli personel ile başarısız personel arasındaki farkı gidereceklerini belirterek sistemi, "Bir personel sekiz saat boyunca nefes almadan çalışacak, diğeri de oturarak aynı maaşı alacak. Bu işten ne anladık biz?" şeklinde eleştirmişti.

Kaçağa geçit yok
Gele cek yıla ilişkin yatırım programı kapsamında vergi kaçıran ve kaçak işçi çalıştıranlara yönelik de ağır yaptırımlar öngörülüyor. Vergi ve diğer mali yükümlülüklerin tahsilâtında etkinlik sağlanacak. Tapu sicillerine, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) üzerinden elektronik ortamda erişilebilmesi planlanıyor. Ayrıca sivil hava araçları ve gemilere ait bilgilere de elektronik ortamda ulaşılabilmesi, bu mallara haciz uygulanmasına yönelik çalışma yapılacak. Böylece vergisini ödemeyenin özel uçağı veya gemisine haciz konulacak. Kaçak işçi çalıştıran işletmelerin kamu ihalelerinden belli bir süreyle men edilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Kayıt dışı işçi çalıştırdığı saptanan işverenin, tüzel kişi olması durumunda tüzel kişiliğin ve ortaklarının kamu ihalelerine belirli bir süre girmeleri engellenecek.

tüm
memurlara
"performans"
geliyor!
Yorum (1)
Mehmet Çam
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de verimli personel ile başarısız personel arasındaki farkı gidereceklerini belirterek sistemi, "Bir personel sekiz saat boyunca nefes almadan çalışacak, diğeri de oturarak aynı maaşı alacak. Bu işten ne anladık biz?" şeklinde eleştirmişti. Sözcü Gazetesi Yazarı Emin Çölaşan, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in kızı Zeynep Çelik’in gerekli koşulları taşımamasına ve başvuru süresini kaçırmış olmasına rağmen Hacettepe Üniversitesi Senatosu tarafından Hacettepe Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü'ne yatay geçişinin yapıldığını iddia etti.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir