Medimagazin logo

TTB Başkanı: Yarın akşama kadar bir gelişme olmazsa...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, ''Yarın akşama kadar arzu ettiğimiz gelişmeler olmazsa herkes örgüt disiplini içerisinde bizlerden yapılacak açıklamaları beklesin'' dedi.
TTB Başkanı: Yarın akşama kadar bir gelişme olmazsa...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA- Ankara'daki farklı hastanelerde sabah saatlerinde toplanan sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemi öğlen saat 14.00'a kadar devam etti.


     Ankara Tabip Odası Başkanı Bayazıt İlhan, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önünde yaptığı açıklamada, Türkiye'de sağlığa her yıl, eskisinin üç katı para harcandığını, yıllık ilaç tüketiminin geçmiştekinin iki katını aştığını öne sürdü. Bayazıt, sözlerini şöyle sürdürdü:


     ''Ancak Türkiye, BM İndeksi'nde 180 ülke arasında 90. sırada. Başbakan '3 çocuk yapın' diyor, ama bu sistem bebeklerimizi yaşatamıyor. Bebek ölüm hızında Nauru'dan, El Salvador'dan, Botsvana'dan, Ermenistan'dan, Romanya'dan, Bulgaristan'dan, kuşatma altındaki Gazze'den daha kötü durumdayız.


     Bugün ülkemizin herhangi bir devlet hastanesinde bir hekim günde 140-150 hasta bakmaya zorlanıyor, bir hastasına 2 ya da 3 dakika zaman ayırabiliyor. Bu sistemle hastalarımızın şifa bulması mümkün değil. Üstelik bu sistem, tıbbi hata riskini kat kat artırır.''


     Bayazıt, gerek kamudaki gerek özeldeki tüm sağlık çalışanlarının iş, gelir ve gelecek güvencesi, mesleki bağımsızlık, herkes için ücretsiz, eşit, nitelikli sağlık hizmeti talep ettiğini kaydetti.


     Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Selçuk Atalay da bugün ''sağlık hizmeti verilen yerlerin yüzde 70'inde'' iş bırakıldığını ifade etti.
    
     -''...BAŞHEKİMİ ARKADAŞIMIZIN GÖREVE İADESİNİ BEKLİYORUZ''-
    
     Eylemciler, konuşmaların ardından Abdi İpekçi Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, eyleme Ankara'daki farklı hastanelerden katılımlar oldu. Abdi İpekçi Parkı'nda müzikle karşılanan beyaz önlüklüler, yağmur yağması nedeniyle sıkıntılı anlar yaşadı.


     Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, bu sürece 13 Mart'ta başladıklarını belirterek, iş bırakma eylemine katılanlara, kurum temsilcilerine, sendika ve belediye başkanlarına desteklerinden ötürü teşekkür etti.


     ''13 Mart'taki mitingde başhekimlik görevinden alınan göğüs hastalıkları başhekimi arkadaşımızın göreve iadesini bekliyoruz'' diyen Bilaloğlu, şunları kaydetti:


     ''Bugün ve yarın sürdürülecek etkinliklerde, idarecilerin herhangi bir idari işlem uygulamamasını, Sağlık Bakanı'nın bu konuda açıklama yapmasını istiyoruz. Bunları bu sürecin yürütülmesinde ve olumlu sonuçlara varmamızda bir adım olarak bekliyoruz, bir 'inatlaşma' olarak değil. Lütfen Sağlık Bakanlığı bunun gereğini yapsın.''


     Dekanlara, rektörlere ve başhekimlere de seslenen Bilaloğlu, tüm idarecilerden sağlık çalışanlarının bu eylemine destek olmalarını istedi.


     Eyleme yarın da devam edeceklerini belirten Bilaloğlu, ''Yarın akşama kadar arzu ettiğimiz gelişmeler olmazsa herkes örgüt disiplini içinde bizlerden yapılacak açıklamaları beklesin. Biz, size güvenerek bugüne geldik. Siz de bize güvenin'' diye konuştu.


     Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara da sağlık çalışanlarının uğradığı şiddete dikkati çekti.


     Eyleme bazı vatandaşlar destek verip, sağlık çalışanlarıyla yürürken, bazıları da hekimlerin isteklerini doğru bulmadıklarını dile getirdi.

ttb
başkanı:
yarın
akşama
kadar
bir
gelişme
olmazsa...
Yorum (10)
murat
nasil bir gelisme bekleniyorsa? mucizevi bir sekilde ..olacagi olsaydi zaten isler bu noktaya gelmezdi..
0
Cevapla
KUBAT
Çalışmak isteyen, mesleğini ve insanları seven ve onların asla mağdur olmasına gönlü razı olmayan sağduyu sahibi hekim davranışı başka nasıl olabilir ki? Sayın Bakan, bütün hekimlerin saygısını yitirmek üzere. Oysa kendisi de bir hekim, öyle kalmasını dileriz.
0
Cevapla
CEMAS
GÖKTEN 3 ELMA DÜŞMÜŞ. BİRİ BİZE BİRİ TTB YE BİRİ BAKANA
0
Cevapla
grevci
murat arkadaşım, yılgınlığa düşme. şimdiye kadar ses çıkartmadığımız için bu noktaya geldik zaten. bu daha başlangıç, olumluyu görün olumsuzu değil.pek çok yerde meslektaşlarımız eyleme destek oluyor. bir tek cerrahlar da eylemin niteliğini anlasalar.
0
Cevapla
uzman doktor
"herkes örgüt disiplini içerisinde bizlerden yapılacak açıklamaları beklesin" demiş TTB başkanı. Ya bu zatı muhterem TTB başkanı hızını alamamış bütün doktorları yoldaş kabul edip sol söylemlerle örgütsel faalite başlamış. Aklı selim arkadaşlar bunların aklı fikri eylemde söylemde bunların oyununa gelmeyelim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir