Medimagazin logo

Tıp Fakültesi 7. dönem mezunlarını verdi

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi 2012 Mezunları Yemin Töreni yapıldı.
Kaynak: İHA
Tıp Fakültesi 7. dönem mezunlarını verdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BEÜ Tıp Fakültesi 2012 Mezunları Yeni Töreni, BEÜ Merkez Kampüsü Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene; Zonguldak Vali Yardımcısı Mehmet Tevfik Emre, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı ve Sakarya Ak Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Kozlu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, öğretim görevlileri, öğrenciler ve veliler katıldı. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından BEÜ Devlet Konservatuarı tarafından müzik dinleti gerçekleştirildi. BEÜ Tıp Fakültesi dönem birincisi Vildan Özçakır öğrenciler adına konuşma yaptı. Özçakır, Türkiye'de sağlık alanında yaşanan olaylara değindi. Özçakır, doktorların dövüldüğünü, suçlu gibi gösterildiğini belirterek, "6 yıl önce Tıp Fakültesi'ni kazandığımızda hayal etmiştik, iyi bir hekim olmayı. Şimdi hayallerimizin gerçek olduğu andayız. Bugün burada bu kürsüde hekim unvanı almış biri olarak sizlere hitap etmenin haklı gururu içerisindeyim. Şuanda hekim olmanın heyecanı içerisindeyiz. Fakat yarınımızın belirsizliği için kaygı duyuyoruz. Bizi yıpratan hevesimizi kırmaya çalışan sağlık sistemine tepkiliyiz. Günümüzdeki sağlık sisteminin yanlışları halkın gözünde hekimi suçlu pozisyona düşürmektedir. Bunun sonucunda da hasta yakınları korkusuzca hekime şiddet uygulamaktadır. Daha da vahim olan insanların canını emanet ettiği doktorları koruyacak ve bizlerin özlük haklarını güvence altına alacak bir yasal düzenlemenin hala mevcut olmamasıdır. Ülkemizde durum böyleyken örneği, İngiltere'de bir hekime sözlü saldırıda bulanan kişinin tekrar hekime muayene olabilmesi ancak mahkeme kararı ve polis nezaretinde olmaktadır" dedi.

Ardından konuşma yapan BEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Aydın ise, "Çağdaş tıp eğitim modelinde hekimler güncel tedaviyi uygulayan yeni teknolojiyi kullanan etik ve ekonomik sorunları dikkate alan iletişim becerisi gelişmiş diğer sektörlerle işbirliği yapan, toplumun temel sorunlarında fikir üreten, donanımlı bireyler olmalıdır. Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi bu niteliklere sahip hekimler yetiştirmeyi kendisine bir görev kabul etmektedir" diye konuştu.

BEÜ Rektörü Prof. Dr Mahmut Özer de, dönem birincisi Vildan Özçakır'ın diplomalarla ilgili açıklamasına açıklık getirerek, "Dönem birincisi arkadaşımızı kutluyorum. Bu kürsüde cesurca yaşadığı problemleri ve muhtemelen karşılaşacağı problemleri dile getirdi. Bu kürsüler özgür kürsüler. Bu kürsülerde ev sahipliği yapması gereken kuruluşlar da üniversitelerdir. Bir düzeltmede yapmadan edemeyeceğim. Diplomalarla ilgili bizim bir tasarrufumuz yok, bu Sağlık Bakanlığı ile bağlantılı. Biz diplomaları Sağlık Bakanlığı'na gönderiyoruz, yoksa Bülent Ecevit Üniversitesi'nin öğrencilerine böyle bir mahkumiyet yapması mümkün değildir" dedi. Bülent Ecevit Üniversitesi'nin dünya üniversiteleri arasına girdiğini belirten Özer, şunları söyledi:

"Bilimsel düşüncenin ışığında küresel rekabet yarışına hazır kuşaklar yetiştirmeyi hedefleyen Bülent Ecevit Üniversitesi olarak genç neslin ülkemizin geleceğinde taşıdığı önemin bilinciyle, çalışmalarımıza yön veriyoruz. Çeyrek asrı aşan deneyimin ışığında ülkemizde ve dünyada adını duyuran bir üniversite olma konusunda kararlıyız. Bülent Ecevit Üniversitesi'nin içinde yaşadığı toplumla güçlü bağları olan çok sesliliğin üniversite için öneminin bilinciyle tüm çalışanlarını ve öğrencilerini kucaklayan, iletişim ve güvenin egemen olduğu bir üniversite olması için çalışıyoruz. Üniversitemizde araştırmacı yenilikçi, dışa dönük ve her düzeyde paylaşımcı bir kurumsal kültürü yerleştirmek, öncelikli amaçlarımız arasındadır. Bülent Ecevit üniversitesi olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Sorumluluklarımızı yerine getirmek ve ulaşmak için tüm akademik ve idari personelimiz ile birlikte gece gündüz demeden çalışıyoruz."

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem akdemir de, "Bu öyle bir meslek ki, çok kutsal bir meslek. Tabi ben eğitim kökenli arkadaşınız olarak öğretmenlik kutsal bir meslek. Şuna da yürekten inanıyorum ki, meşguliyeti insan olan bir meslek çok önemli ve kutsaldır. Gençlerimizde tıp alanında bu görevi başarıyla bu süreci bitirdiler" dedi.

Konuşmaların ardından dönem birincisi Vildan Özçakır, dönem ikinci Oğuzhan Akyurt ve dönem üçüncüsü Ayşe Yılmaz'a, Vali Yardımcısı Mehmet Tevfik Emre, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır tarafından plaket verildi. Ardından dönem biricisi Vildan Özçakır, isim kütüğüne adının yazıldığı plakayı çaktı.

TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı ve Sakarya Ak Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün de, mezun olan yeğeni Fatih Üstün'ün yemin törenine katılarak, mezuniyet belgesini verdi.

tıp
fakültesi
7.
dönem
mezunlarını
verdi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir