Medimagazin logo

Tıp fakülteleri, YKS'de tarihin en düşük sıralamalarıyla öğrenci aldı!

2022- YKS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla tıp fakültesi sıralamalarındaki düşüş gözler önüne serildi. Konu sosyal medyada gündem olurken son senelerde yaşanan düşüşün yanında bu sene 10 bine varan düşüşler yaşandığı ifade edildi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Tıp fakülteleri, YKS'de tarihin en düşük sıralamalarıyla öğrenci aldı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - 2022 YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte tıp fakültelerine yerleşen adayların sıralamalarındaki düşüş dikkat çekti.

Son 3-4 yıllarda yaşanan düşüş artık son noktaya ulaştı ve devlet üniversitelerinde sıralamalar yaklaşık 10 bin kadar düşüş gösterdi.

Hatta sosyal medyada bazı kullanıcılar, devlet üniversitelerinin tıp sıralamalarının 30-40 binlere gerilediğini, Hacettepe'nin 2 binlerle, Çapa'nın 4 binle ve Ege'nin 5 bin ile öğrenci aldığı iddia etti.

Geçen seneye göre iki kat arttı...Tıp fakültesi kontenjanları boş kaldı!

Diğer taraftan sıralamalardaki bu durum Ekşi Sözlük platformunda, "15 ağustos 2022 tıpın 30 k ile kapatması" başlığında gündeme geldi. nepotianus isimli bir yazar Kafkas Tıp'ın 19 binden 29 bine, Hitit Tıp'ın 28 bine Erzincan Tıp'ın 30 binlere gerilediğini ifade ederek şunları kaydetti:

1- Eskiden az kişi giriyordu şimdi fazla kişi giriyor oldukça normal diyenlere. 2019 AYT'ye 1 milyon 880 bin kişi girdi ve Kafkas Tıp 19 bin ile kapadı. 2022 AYT'ye ise 1 milyon 852 bin kişi girdi ve Kafkas Tıp 30 bin ile kapadı yani yüzdelik dilim 2 katına çıkmış neredeyse. Seneye de katlanacak gibi gözüküyor.

2- Tıp için zeki olmaya gerek yok diyenlere. Tıp fakültesi dünyanın her ülkesinde o ülkenin en yetişmiş bireylerinin girdiği fakültedir. Mesela Almanya'da tıpa girmek için ortalamanızın 1.1'den daha kötü olmaması gerek. böyle örnekler çoğaltılabilir. Dünyanın en pahalı eğitimi tıptır ve akademik kapasitesi düşük insanlara bu eğitimin verilmesi amaçlanmaz.

3- 5 binle 30 bin arasında çok da büyük fark yoktur, 2-3 soru fark vardır sadece. ÖSYM sınavı hiçbir şeyi belirlemez diyenlere, ÖSYM sınavları şuan Türkiye'de akademik kapasiteyi belirlemedeki en iyi yoldur ve 5 binle 30 bine giren arasında gayet kalite farkı da vardır. İyi bir üniversite CV'si şartı boş yere özel sektörde istenmiyor. Tabiki de üniversite sınavı her şey değildir ama çok şeydir.

4- Puanlar artar azalır, bu sene sınav kolaydı yığılma vardı sonuçlar o yüzden iyi geldi diyenlere. Sınavlarda önemli olan puan değildir sıralamadır, hatta yüzdelik dilimdir. İki sene arayla aynı puanı yapmama rağmen birinde 30 bininci diğerinde 7 bininci oldum. Ayrıca yığılma az puan farkıyla sıralamaların çok oynaması demek. Kişiler üniversite tercih ederken sıralamasına göre tercih veriyor. Yığılma üniversite tercihini etkilemez sınavdaki sıralamayı etkiler.

5- Tıpta kontenjan çok arttı, o yüzden düşmesi normal diyenlere. Tıpta kontenjan 2019'da 15010'du, bu sene ise 16804. 3 yılda toplam kontenjan 1800 civarı arttı ama sıralamalar en kötü 12 bin civarı düştü. Yani olay kontenjan artışıyla ilgili değil.

6- Sınavda heyecan yapıp 2-3 fazla yanlış yapılabilir diyenler. Evet yapılabilir tabi ki de. Eğer sistemin seni düzgün ölçmediğini düşünüyorsan mezuna kalırsın bir daha sınava girersin. İnsanlar heyecan yapıyor diye sıralamaların düşmesi gerekmez. O zaman millet heyecan yapıyor diye sınav da yapmayalım. Hiçbir ölçme değerlendirme sistemi kusursuz değildir ama şuan çoktan seçmeli sınavlardan daha iyi bir seçenek de yoktur.

Türk Tabipleri Birliği de Twitter'dan yaptığı açıklamada taban puanlarının 10 bine varan düşüş yaşandığını belirtti. İşte tıp fakültesi sıralamalarındaki düşüşe ilişkin bazı tweetler:

 

yks
tip fakulteleri
siralama
yerlestirme sonuclari
Yorum (42)
uzman hekim
gerçekten birisi yakının ağır bir deformasyon olan epispadias'ını başarılı bir şekilde düzelten ürolog nezdinde tüm türk tıbbına acayip bilenmiş ve gelinen durum bu, türkiye'de hçbir başarı ve iyilik cezasız kalmaz sözü acı bir şekilde teyid edilmiş oluyor.
12
Cevapla
Colebusthe
kaç yıllık istatistikçiyim. sizin gibi zeki insanlar hep eksik veriyle yorum yapmayı nasıl beceriyorsunuz. kaydını sildirip ya da üni okurken değiştiren ya da mezuna kalan sayısı evlere şenlik. net eğrisi apayrı çizilmiş incelememişsiniz. 50 bin fen liseli 30 bine girmek meziyet gibide okunabilir
7
Cevapla
Zuhal Karabacak
sayın görevli,lütfen "ki" ve "de" eklerini yan yana kullanmayın.i̇ki eki yan yana kullanmak sizin de bildiğiniz gibi dilbilgisi kurallarına aykırıdır.yapmi̇ş olduğunuz yoruma katılıyorum.
1
Cevapla
Osman D
muayenehaneler kapatıldı, yerine savcılar, adliye koridorları konuldu. maaşlar eritildi, itibar sıfırlandı. bir meslek dalına karşı olan husumetin son perdesi. ne bekliyordunuz ki? gençler bunları hep gözlüyor, değerlendiriyor.
21
Cevapla
Anonim
sayın yetkili ya da gorevli iq testine girmiyoruz.osym sinavı zeka ölcmez, kim daha çok çalışmış, kim daha çok soru cözmüş kim stresini kolay yonetebiliyor bunu ölçer.onumuze gelen sinav beceri temelli ya da iq sorularindan olusan bir sinav degil.yaptiginiz yorumu cahilliğinize veriyorum.
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir