Medimagazin logo

Taşeron işçilerin 20 günlük eylemi zaferle noktalandı

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde taşeron bir firmaya bağlı olarak çalışırken işten çıkartılan 100 işçinin 120 gün süren direnişi sona erdi. Yeniden işlerinin başına dönen işçiler, zaferlerini halay çekerek kutladı.
Taşeron işçilerin 20 günlük eylemi zaferle noktalandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA-Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve söz konusu hastaneye bağlı Fatma Kemal Timuçin Kalp Merkezi ile Seylan Uygulama Hastanesi'nde işlerine 1 Ocak 2011 tarihinde son verilen işçilerin hastane bahçesinde kurdukları çadırda başlattıkları direniş, 120. gününde son buldu. Yeniden işe alınan işçiler, hastane bahçesinde omuz omuza çektikleri halaylarla zaferlerini kutladı. 'Çalışma Hakkımız ve Onurumuz İçin Örgütlendik Direndik ve Kazandık' yazılı pankart açan sağlık çalışanları, 'Direne direne kazandık', 'Yaşasın onurlu mücadelemiz' şeklinde sloganlar attı. İşçilere, hastaneye tedavi olmak için gelen hastalar da alkışlarıyla destek verdi.


Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yaptığı konuşmada, işçilerin Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde elde ettiği zaferin bugün oldukça anlamlı ve onur verici bir gelişme olduğunu vurguladı. Çerkezoğlu, "Bundan yaklaşık 2 yıl önce yine bu hastanede benzer bir süreci yaşamıştık. Ama o zaman becerememiştik, yine aynı şekilde haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe geri dönmelerini sağlayamadığımız gibi direnişi de gerçekleştirememiştik. Ancak işçi sınıfı öğreniyor ve öğretiyor. 120 gün önce o 'onursuzluk belgesi'ni imzalamadığı için emeğine, geleceğine ve kimliğine sahip çıktığı için işten çıkartılan arkadaşlarımızın direnişteki kararlığı, birlik ve beraberliği zaferi getirdi" dedi.


120 gün süren direnişleri boyunca tek bir gün bile umutsuzluğa ve karamsarlığa kapılmadıklarının altını çizen Çerkezoğlu, inanmadan hiçbir şeyin başarılamayacağını, bu nedenle de kendilerinin zafere inanarak mücadele ettiklerini anlattı. Çerkezoğlu, buradaki başarının sadece Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarının değil Türkiye genelinde taşeronlaştırmaya karşı mücadele edenlerin başarısı olduğunu vurguladı.


SES MYK Üyesi Bedriye Yorgun da, Adana'da kazanılan zaferin taşeronlaşmaya karşı başlatılan mücadele açısından bir umut olduğunu dile getirdi. TTB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Demirdüzen ise, taşeronlaşmaya karşı çıktı ve 120 günlük direnişin ardından kazanılan zaferin anlamlı olduğunu söyledi.

taşeron
işçilerin
20
günlük
eylemi
zaferle
noktalandı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir