Medimagazin logo

Statinleri tolere edemeyen hastalarda yeni seçenek kolesterol düşürücü

American College of Cardiology'nin yıllık toplantısında sunulan büyük bir araştırmaya göre, Bempedoik asit adlı yeni bir kolesterol düşürücü ilaç, geleneksel statin ilaçlarını tolere edemeyen kişilerde kalp krizi ve diğer kardiyovasküler problemlerin riskini azaltmada umut vaat ediyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Statinleri tolere edemeyen hastalarda yeni seçenek kolesterol düşürücü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Statinler, şu anda arterlerin tıkanmasına, kalp krizi ve felç riskini artırabilen yüksek kolesterol için ilk tercih edilen tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, statin alan kişilerin tahmini %10'u, ciddi kas ağrısı gibi yan etkiler nedeniyle bu ilaçları almak istemiyor.

Bempedoik asit, karaciğerde kolesterol üretimini bloke ederek etki gösteriyor, ancak statinlerin kas ağrısı gibi yan etkileri olmadan etki gösteriyor.

Araştırma, beş yıl boyunca, statin alamayan 14.000'e yakın hastayı takip etti. Bempedoik asit, katılımcıların yarısına günlük olarak verilirken, diğer yarısına plasebo verildi.

Sonuçlar, Bempedoik asit ile tedavi edilen hastaların , kalp krizi riskinde %23'lük bir azalma ve arterleri tıkayan prosedürlerde %19'luk bir azalma dahil olmak üzere, % 13 daha düşük majör kalp sorunu riskine sahip olduğunu gösterdi.

Çalışma, New England Journal of Medicine'de yayınlandı.

Çalışmanın ana yazarı, Cleveland Clinic'ten Dr. Steven Nissen, statinler "kolesterol düşürücü tedavilerin temel taşı" olmaya devam ederken, Bempedoik asitin  statinleri tolere edemeyen hastalar için yeni bir seçenek sunabileceğini vurguladı.

statin
kolesterol
ilac
kalp krizi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir