Medimagazin logo

Somalili çocukların çoğu 'doktor' olmaya geldi

Kimse Yok Mu Derneği aracılığıyla eğitim için Türkiye'ye gelen Somalili çocukların çoğu 'doktor olmak' istiyor.
Somalili çocukların çoğu 'doktor' olmaya geldi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dernek Genel Başkanı Ünal Öztürk, Somali'de yaptıkları genel yetenek sınavına binlerce çocuğun katıldığını belirterek, "Eğitim için geleceklerin sayısı belki 300 belki de 500'ü bulacak. Olumsuzlukların tekrarlanmaması için yetişmiş insan ihtiyacı görülmüştür." dedi.

Eğitime gelen çocukları Türkçe Olimpiyatlarını da düzenleyen Türkçe Öğretim Derneği ile birlikte sınavla seçtiklerini belirten Başkan Öztürk, "Somali'de ortak seçme imtihanı yaptık. Binlerce öğrenci katıldı. Genel yetenekle öğrencilerin seviyesini ölçen sorularla seçimleri yapıldı. Şu an 49 kişilik ilk kafile geldi. İkinci, üçüncü kafile gelmek için sırada bekliyor. Türkiye'de okullarımızla, vakıf üniversitelerimizle protokoller yaptık. Eğitim ve bakınma ihtiyaçlarının bir kısmını biz bir kısmını okullarımız karşılayacak. Kontenjan ayıran okul ve üniversiteler genellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Erzurum gibi büyükşehirlerde." açıklamasını yaptı.

Öztürk, 'Yetim getirelim, biz onlara annelik babalık yapalım.' diyen hayırseverlerin de bulunduğuna işaret ederek, konunun Türkiye'ye, Somali'ye, uluslararası anlaşmalara bakan yönü olduğu için biraz vakit alacağını anlattı.

İNSANLARIMIZ DOKTORSUZLUKTAN ÖLÜYOR

Eğitime gelen Muhammed Şeyhavus, mutlu ve inanılmaz bir duygu içinde olduğunu belirterek, mezun olduktan sonra Somali'de eğitim şansı bulamayan kardeşlerine faydalı olmak istediğini söyledi.

Ali Muhammed Abdih de, liseden sonra üniversite okuyup doktor olmak istediğini, çünkü Somali'de insanların doktorsuzluktan öldüğünü anlattı.

Abdul Nasır da daha önce hayal bile edemeyeceği şeyleri gerçekleştirenlere teşekkür etti. Nasır, "Üniversite okuyup doktor olmak istiyorum. Orada en çok ihtiyaç duyulan şeylerden bir tanesi doktorluk." dedi.

Eğitime gelen kızlardan Hamide ile Mumteza da arkadaşları gibi doktor olmak istediklerini dile getirdi. Bir öğrenci de Cumhurbaşkanı şapkası giyerek, ileride bu makama oturmak istediği mesajını verdi.

somalili
çocukların
çoğu
'doktor'
olmaya
geldi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir