Medimagazin logo

Sıtma ilaçları, tedavi etmeye yaramıyor

Güneydoğu Asya ve Afrika'nın Sahra Altı bölgesindeki sıtma ilaçlarının üçte birinden fazlasının sahte ya da düşük kaliteli olduğu bildirildi.
Kaynak: AA
Sıtma ilaçları, tedavi etmeye yaramıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD'nin desteğiyle yapılan bir araştırmanın neticesinde, son 10 yılda yapılan testlerin, ilaçların sahte ya da düşük kaliteli olduğunu ortaya koyduğu, bu durumun hastalıkla mücadeleye ciddi engel oluşturduğu belirtildi.

Raporda, çoğu Afrika'da olmak üzere her yıl 1 milyona yakın çocuğun sıtmadan öldüğü hatırlatılırken, dünyada 3,3 milyon dolayında kişinin hastalık riski altında bulunduğu kaydedildi.

Sahte ilaçların sıtmayla mücadelede son yıllarda kaydedilen ilerlemeyi baltalayabileceği uyarısında bulunulan raporda, çoğunluğu Çin'de yapıldığı düşünülen sahte ilaçlarla uluslararası mücadelenin artırılmasının gereğine işaret edildi.

Yapılan araştırmanın sonucunda, Afrika'da sıtmadan mustarip 47 ülkeden sadece 3'ünde yeterli teçhizat bulunduğuna dikkati çekilerek, sahte ilaçların belirlenebilmesi için dünya genelinde daha çok laboratuvara ihtiyaç olduğu belirtildi.

İlaçta sahtecilik yapanların yargılanması ve bu konuda uluslararası bir yasal düzenleme yapılması çağrısında da bulunuldu.

sıtma
ilaçları
tedavi
etmeye
yaramıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir