Medimagazin logo

SGK’nın bu yılki açığı 25.5 milyar lira!

SGK Başkanı Acar "Prim yapılandırma geliri 4'ten 1.6 milyara düştü. Emekli aylıkları arttı. Devlet hastaneleri için de ek 600 milyon lira istendi. Bunları söylemeden ‘açık arttı’ demek sağlıklı olmaz. Rakamları izah edebiliriz" dedi.
Kaynak: GAZETE HABERTÜRK
SGK’nın bu yılki açığı 25.5 milyar lira!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bütçe açığının artmasını izah ederken kara delik olarak nitelendirdiği, bu yılın ilk 6 ayında bütçeden sosyal güvenliğe aktarılan kaynağın 27 milyar liradan 34.4 milyar liraya çıkışına açıklık getirdi.

Prim yeniden yapılandırmasından dolayı kasaya giren kaynağın 2011'in ilk 6 ayında 4 milyar lirayken, bu yılın aynı döneminde 1.6 milyar liraya düştüğüne ve geçen yıl olağandışı bir artış söz konusu olduğuna dikkat çeken Fatih Acar, emekli aylıklarındaki artış ve yüzde 2.6'lık enflasyon farkının da SGK açığında artışa neden olduğuna dikkat çekti.

1.1 MİLYON KİŞİ KAYDA ALINDI
Acar ayrıca devlet hastanelerine 2012 için 16.2 milyar lira global bütçe ayrılmasına karşın, kendilerinden 'açık var' denilerek 600 milyon lira daha talep edildiğini de vurgulayarak "Bunları hiç söylemeden 'sosyal güvenlik açığı arttı' derseniz sağlıklı bir  değerlendirme olmaz. Biz rakamları izah edebiliriz" diye konuştu.
Sosyal güvenlik reformu yapılırken 50 yıllık projeksiyonların yapıldığını da vurgulayan Fatih Acar, yüzde 3'lük sosyal güvenlik açığının 2050'lerde yüzde 1'in altına çekilmesinin hedeflendiğini, reformun  sonuçlarının çok kısa sürede alınmasının söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi. Kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmalarına da değinen Acar, 2008 yılından bu yana sigortalı sayısında ciddi artışlar olduğunu, kayıt dışı istihdamla mücadelenin 2012 yılı hedeflerinin başında olduğunu ifade etti. Acar, 2008 – 2012 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucunda 1 milyon 142 bin 467 tescilsiz sigortalı, 37 bin 77 tescilsiz emekli ve 79 bin 766 işyerinin kayıt altına alındığını vurguladı.

SGK’nın bu yılki açığı 25.5 milyar lira olacak

Toplam Gelir 133.2 (milyar TL)
-Prim geliri 93.5
-Devlet katkısı 22.4
-Prim taksitlendirme 3.7
-Katılım payı 2.4
Toplam Gider 158.7
-Sağlık gideri 43.4
  İlaç 14.9
  Tedavi 27.7
-Devlet hastanesi 16.2
-Üniversite 4.7
-Özel hastane 6.8

sgk’nın
bu
yılki
açığı
25.5
milyar
lira!
Yorum (13)
global bütçe
demekki global bütçe patladı,Sayın mehmet demir ne demişti,hizmet sunumu arttıkça maliyeti düşürmek lazım,maliyet düşmüyorsa hizmet hacminin düşürülmesi gerekir demişti. Ama sosyal devlet gereği hizmet sunumu giderek artmaktadır olan sgk'ya olmaktadır.Ağustos ayında global bütçe limiti dolduysa vay halimize. Ayrıca bir zamanlar çok güzel sağlık verileri açıklayan sgk ne sağlık verilerinde nede mali verilerinde sağlık harcamalarını açıklamaz oldu,işin garibi soranda yok.
0
Cevapla
Hasan Canerler
akılcı önlemler alınmazsa sistem çöker
0
Cevapla
sd
SSK bir kılıçdaroğlu döneminde açık vermiş, zarar etmiş deyordu büyüklerimiz, bu ne şimdi???
0
Cevapla
baran ince
sivil paşşalara duyurulurr.ee populızmnın sonucuu.yakında batacaz maaş bile ödeyemeyecek sgkk.
0
Cevapla
hakan te
açığın sebebi de kesin çok reçete yazan doktorlardır. sevk zincirini getiremiyorsun, fazla hastane başvurularını engellemiyorsun. doktor reçete yazmasın, doktortetkik istemesin. oh ne güzel dünya....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir