Medimagazin logo

SGK hastaları damardan tanıyacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yapılan usulsüzlükleri engellemek amacıyla "avuç içi izi damar tanıma" sitemini devreye sokuyor.
Kaynak: TRT HABER
SGK hastaları damardan tanıyacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşı artık "avuç içi izi damar tanıma" sistemiyle tanıyacak.

T.C. kimlik numarası ile yapılan usulsüzlükleri engelleyemeyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yeni bir güvenlik sistemini devreye sokuyor.

2012’den itibaren tüm hastane ve sağlık birimlerine gelen vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için kimliklerini "avuç içi izi damar tanıma" sistemiyle kanıtlamak zorunda olacak. SGK yeni dönemde 73.7 milyon vatandaşın şifresini çıkaracak

Biyolojik Şifre Çıkartılacak
Uzun süredir sürdürdüğü çalışmaları tamamlayan SGK, Türkiye’de ilk kez tüm ülke ölçeğinde temel güvenlik önlemi olarak kişilerin avuçiçi izi-damar yapısı üzerinden kişisel biyolojik şifrelerini çıkartarak, bu şifrelerle işlem yapacak.

Yeni sistemi önce kendi sanal hastanesinde deneyen, ardından da Ankara’da küçük ölçekli bir özel hastanede test eden SGK, Keçiören Araştırma, Ankara Tıp Fakültesi ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastaneleri’nin bazı polikliniklerinde pilot uygulamayı başlatıyor.

SGK Kayıtlarında Depolacak
Vatandaş burada kurulacak özel cihazlara avuç içini okutacak, burada vatandaşın avuç içi damar yapısı üzerinden kişiye özel algoritması çıkarılacak ve bu "biyolojik şifre" SGK kayıtlarında depolanacak.

Yeni güvenlik uygulamasını Başkan Emin Zararsız, açıkladı. Zararsız, uygulamanın detaylarını şöyle aktardı:

"Gelen ihbar ve şikayetlerde bu T.C. kimlik numarası üzerinden de suistimaller olduğunu ortaya çıkarttık. Biri 1 ayda 90 kez tedavi olmuş. Olacak şey mi? Bizim karar verdiğimiz sistem çok farklı. Biyolojik yöntemlerle örneğin parmak izi, göz iris vb. bunların güvenilirliği konusunda da yapılan son araştırmalar "avuç içi damar sistemi"nin en iyisi olduğunu söylüyor. Bu sistem size ait bir tür şifre çıkartıyor."

Pilot Uygulama Başlıyor
SGK, söz konusu sistem ile ilgili Ankara’da bir özel hastanenin bazı polikliniklerinde yaklaşık 3 aylık pilot uygulama yaptı. Buraya gelen hastalar avuç içi izi güvenlik uygulamasına tabi tutuldu. Şimdiyse Sağlık Bakanlığı’na bağlı ve ölçeği büyük hastanelerde pilot uygulama başlıyor.

Keçiören Araştırma Hastanesi’nde fiilen başlayan uygulama Ankara Tıp Fakültesi ve Dışkapı SSK olarak bilinen Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastaneleri’nin bazı polikliniklerinde başlatılıyor.

Ben ’165KJM00007’ ya sen?

SGK Başkanı Emin Zararsız ve bazı kurum yöneticilerinin verdiği bilgilere göre, avuç içi izi damar tanıma sisteminde kişilerin damar yapısı ve damar içi kan yapısına göre sistem bir algoritma oluşturuyor.

Bu algoritma, sayılar ve rakamlardan oluşan bir şifreye karşılık geliyor. Buna göre örneğin bir vatandaş avuç içini makineye koyduğunda ekranda avuç içi resmi ve o kişinin damar yolundan gelen bilgileri okuyan bir programdan çeşitli rakamlar ortaya çıkacak.

Program saniyelik analiz sonrasında o kişiyle ilgili bütün bu bilgileri toplayarak hem rakamlardan hem de harflerden oluşan bir şifre ortaya koyacak.

Sistem için artık vatandaş örneğin "165KJM00007" şeklindeki bir şifre olacak.

sgk
hastaları
damardan
tanıyacak
Yorum (1)
bg
herkesin avuç içi izini alması yasal mı?. sonra bu kayıtları güvenli saklayabilecekler mi.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir