Medimagazin logo

Serebral korteks hasarı kök hücre ile tedavi edildi

Fransız ve Belçikalı bilim insanları, ilk kez kez kök hücre tedavisi ile serebral korteksteki sinir hasarını onarmayı başardı.
Serebral korteks hasarı kök hücre ile tedavi edildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bilim insanları embriyonik kök hücrelerden elde edilen sinir hücrelerini yetişkin bir fareye naklederek hayvanın zedelenmiş, beyin kabuğu olarak da adlandırılan serebral korteksini tedavi etti.

Farenin zarar gören sinir hücrelerinin işlevini tekrar yerine getirmesi için ilk kez kök hücrelerin kullanıldığına dikkati çeken bilim adamları, sonuçların hücre tedavisi alanında atılmış dev bir adım olduğunu vurguladı.

Bilim adamları, beyin zedelenmelerinin hücre ölümüne yol açtığını, yetişkinlerin sinir hücrelerinin kendini yenileme kapasitesinin oldukça sınırlı olduğunu hatırlatarak embriyonik hücre nakliyle bu bölgenin tedavi edilebileceğini belirtti.

Deneyin bir fare üzerinde yapıldığına işaret eden bilim adamları, insanlarda da bu yöntemin uygulanması için daha kapsamlı araştırmaların gerekliliğine vurgu yaptı.

Konuya ilişkin makale "Science et Avenir" dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

serebral
korteks
hasarı
kök
hücre
ile
tedavi
edildi
Yorum (1)
AYŞE GÖNÜL KURTARAN
helal olsun diyorum şu dönemde gerçekten çok nadir bulunabilecek konular üzerinde ilk deneyimleri başarabilmek gelecek için insanlık için bu denli çalışan insanların olması çok önemli ve özel bir şey
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir