Medimagazin logo

Sağlıkta kentsel dönüşüm 'Çapa'dan başladı

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi (Çapa) ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yeniden yapılandırılması projesinde ilk kazma vuruldu. Proje çerçevesinde İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Polikliniği'nin yıkımına başlandı.
Kaynak: CİHAN
Sağlıkta kentsel dönüşüm 'Çapa'dan başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Üniversitesi’nin projelendirdiği, Fatih Belediyesi’nin de teknik destek verdiği çalışmalara İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Polikliniği’nin yıkımıyla start verildi. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile üniversite yönetimi de yıkım çalışmalarının başlatılmasını yerinde takip etti.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul Üniversitesi’nin Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerindeki binaların eski olduğu ve artık ihtiyaçlara cevap veremediğini söyledi. Mustafa Demir, binaların birbirinden kopuk ve deprem riski altında olduğunu vurguladı. Proje üzerindeki çalışmaların 2009 yılında başlandığı bilgisini veren Demir, her iki yerleşkenin 4 yıl içerisinde kademeli olarak yıkılarak yenileneceğini ifade etti.

YIKIM ÇALIŞMALARINI HÜZÜNLÜ GÖZLERLE İZLEDİLER

Bu arada, Çapa yerleşkesinde uzun yıllar çalışan personel ise, yıkım çalışmalarını hüzünlü gözlerle izledi. Kimi eski binalara uzun uzun baktı, kimi de cep telefonuyla görüntü aldı. Yıkımına başlanan çocuk polikliniğinde 26 yıldır memur olarak çalıştığını söyleyen Arzu Aytaç, senelerden beri alıştıkları yerin yıkılmasının kendisini hüzünlendirdiğini ifade etti. Aytaç, deprem riskinden dolayı çalışmaların hem çalışanlar hem de hastalar açısından iyi oyduğunu dile getirdi.

Memurluk hayatının 23 yılını Çapa yerleşkesinde geçirdiğini söyleyen Ayten Uysal da, binaların çok eski olduğunu ve artık yenilenmesi gerektiğini aktardı.

Uzman Hemşire Hatice Kaymakçı ise, elindeki cep telefonuyla yıkım çalışmalarını kaydetti. Kaymakçı, öğrencilik yıllarında da buraya geldiğini ve her koridorunda ayrı bir hatırasının olduğunu ifade etti. Binaların yenilenecek olmasının kendilerini rahatlattığını belirten Kaymakçı, “Bu rahatlık hüzünlenmeye engel bir durum değil tabii ki.” diye konuştu.

sağlıkta
kentsel
dönüşüm
'çapa'dan
başladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir