Medimagazin logo

Sağlık turizmi rekabetine bilimsel kriterler geliyor

Ülkeler arasında büyük rekabete sebep olan sağlık turizminde kriterler bilimsel verilerle tespit edilecek. Hacettepe Teknokent’te bulunan Ar-Ge ve inovasyon kuruluşu olan ABSAM Sağlık Araştırmaları Merkezi, dünyada bir ilk olarak ‘Sağlık Turizmi Bileşik Endeksinin Geliştirilmesi ve Uygulanması Projesi’ni başlatıyor.
Sağlık turizmi rekabetine bilimsel kriterler geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABSAM Kurucu Genel Müdürü Doç. Dr. Hasan Hüseyin Yıldırım, yapılacak bu çalışma sonrası, sağlık turizmi rekabetine bilimsel kriterler geleceğini, gerçekçi veriler üzerinden ülkelerin kendisini konumlandıracağını söyledi. Doç. Yıldırım, “Ülkelerin sağlık turizmi ile ilgili pozisyonları konumlandırılırken ve karşılaştırmalar yapılırken bilimsel bilgi ışığında oluşturulmuş bir standart performans ölçümü ve karşılaştırma aracı, yöntemi, mekanizması henüz oluşturulmadığı için gerçek dışı veriler ve yöntemler kullanılarak bilimsellikten yoksun bir zeminde hareket ediliyor. Bu durum ise ülkelerin sağlık turizmi performanslarını sağlıklı bir şekilde ölçme ve karşılaştırma mümkün olmamaktadır.” şeklinde konuştu.

    KARŞILAŞTIRMALI LİG TABLOSU

    Yaptıkları çalışmanın sonunda oluşturulacak endeks ile ülkelerin sağlık turizmi performanslarının ölçülerek analiz edilip karşılaştırmalı bir lig tablosu halinde sunulacağını ifade eden Doç. Dr. Hasan Hüseyin Yıldırım, “Ülkelerin sağlık turizmi performanslarına ilişkin büyük resim, tek bir endekste özetlenebilecek ve böylece sağlık turizmi ile ilgili uluslararası performans ölçümleri, analizleri ve karşılaştırmaları sağlıklı bir şekilde yapılabilecektir. Bu ise ülkeler, tüketiciler, hizmet sunucuları, aracı kurumlar, devlet kurumları, politikacılar ve karar vericiler ve ilgili diğer paydaşlar açısından bilgiye dayalı analiz ve yorum yapabilmelerine, karar verebilmelerine, tercih yapabilmelerine, politika geliştirebilmelerine ve uygulayabilmelerine hizmet edecek.” dedi.

    Gerçekleştirdikleri çalışmanın kendi alanında dünyada bir ilk olduğunu da ifade eden Yıldırım, bu özgün ve özellikli projenin Türkiye’nin sağlık turizmi konusundaki markalaşma çabasına ve tanıtımına katkı yapacağını dile getirdi.

sağlık
turizmi
rekabetine
bilimsel
kriterler
geliyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir